Blog

Gaziantep

Gaziantep'te üniversite okuyacaksanız bunları bilmelisiniz!

Dünya üzerinde en fazla lezzete ev sahipliği yapan şehir Gaziantep, Güneydoğu Anadolubölgesinin en batıda bulunan şehri.

Gaziantep şehri söz konusu olduğunda sizlere ilk olarak bahsetmemiz gereken bir şey varsa o da bu şehre geldiğiniz andan itibaren başka bir havaya gireceğinizi bilmeniz gerektiğidir. Başka bir hava diyoruz çünkü çoğu kişiye göre bu şehirde gökyüzü bile farklı görünüyor. o kadar fazla tarihi esere ev sahipliği yapıyor ve öylesine kültürüne sahip çıkan bir halka sahip ki buraya gelen herkes kısa sürede dahi olsa bu şehrin bir parçasıymış gibi olabiliyor. Belki de bu yüzden olacaktır ki kısa süre içerisinde 2 milyona dayanmış bir nüfus söz konusu.

Yemek kültürü, belki de söz konusu Antep olursa uzun uzun anlatılması gereken bir şeydir çünkü resmi olarak zengin Gaziantep mutfağında UNESCO tarafından tasdiklenmiş tam 252 lezzet bulunuyor. Bu da Gaziantep’e üniversite okumak için gelen öğrenciler için yemeğe boğulmak anlamı da taşıyabilir. Ciğer kavurma ve katmer ile başlayan gün, lahmacun ve küşleme ile devam eder, ardından bol fıstıklı Antep baklavası tek lokmada gömülür. Gece de eğer karnınız kazınırsa beyrancıda alırsınız soluğu. Bu açıdan asla üniversiteyi ilk kazandığınız kiloda ayrılamazsınız Gaziantep’ten. Zengin mutfak kültürü ile UNESCO’nun Gastronomi listesine dokuzuncu kabul edilen şehir olma ayrıcalığı Gaziantep'e verilmiştir.

Eğer müzeleri gezmekten oldukça zevk alıyor ve hafta sonu programlarınıza müzeleri eklemeden duramıyorsanız Gaziantep tam size göre bir yer. Dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan Zeugma Mozaik Müzesi’nin başı çektiği şehirde Zeugma harici 17 müze yer alıyor.


Geldiğinizde şaşırmamak için Gaziantep’in tarihini gelmeden öğrenmenizde fayda var. Gaziantep, Anadolu’daki insan topluluklarının kültürünü yansıtan en eski merkezlerden birisi olup tarihi M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Mutfağından da anlaşılacağı gibi Hititlilerden Asurlulara, Perslerden Mısırlılara kadar birçok medeniyetin kattığı kültürel çeşitliliği şehrin tüm bölgelerinde görmek mümkündür. Gaziantep Üniversitesi içinde bile arkeolojik kazı yaparsanız eski mezar kalıntılarına ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük sanayi sitesini barındıran Gaziantep, ülkede sanayi ve ticarette beşinci sırada bulunmaktadır. Mühendislik fakültesi öğrencileri için biçilmiş kaftan olan Gaziantep sanayisinde staj yapma ve mezuniyet sonrası iş bulma potansiyeliniz oldukça fazladır.


Nedir bu sahre: Gaziantep'te bahar ve yaz aylarında havanın sıcak olduğu günler şehrin sıcaklığından ve gürültüsünden uzakta, doğayla başbaşa kalmak için "sahre" adı verilen ailece ve akrabalarla birlikte, yemekli kır gezileri düzenlenir, kır gezilerinde bağ evlerine gidilir. Aslında bir bakıma piknik geleneği de denebilir.

Öğrenciliğe de işlemiş bir gelenektir bu sahreler. Hafta sonları arkadaşlarla toplanılıp göletlere, gezi ve piknik yerlerine gidilir ve mangallar yakılmaya, kebaplar yapılmaya başlanır. Kimi zaman bunun organizasyonu o kadar çabuk yapılır ki ders esnasında program yapıp ders sonrası kendinizi mangal yellerken bulabilirsiniz bizden söylemesi.


Burada “Gaziantep’in tek eksiği nedir?” sorusunu sorarsanız “Gaziantep’in tek eksiği denizinin olmamasıdır,” yanıtını alırsınız. Ancak öyle olduğuna bakmayın. Gaziantep, sulak alana düşkün bir şehirdir ki şehirde birçok yerde yapay göletler yapılmıştır. O derecedir ki inşa edilen büyük sitelerin kiminde büyük çapta yapay göletler dahi yer almaktadır.


Gaziantepliler yemeyi sevdiği kadar yedirmeyi de çok severler. Öğle yemeği vaktinde çarşıya alışverişe gittiğinizde, esnaf o sırada yemek yiyorsa mutlaka size de bir lokma yedirmeden bırakmaz. Bir Gaziantepli arkadaşınızın evine misafirliğe gittiğinizde siz ne kadar yerseniz yiyin, ne kadar doyduğunuzu iddia ederseniz edin arkadaşınızın annesi hiçbir şey yemediğinizi iddia edip sizi lezzetli yemeklere boğmaya devam edecektir. Bu açıdan eğer misafirliğe gidecekseniz gerçekten aç gitmenizde fayda var.

Gaziantep’te vaktinizi trafik ve ulaşımın zorluğu gibi nedenlerden kaynaklı boşa harcamazsınız. Bir tramvay ile istediğiniz hemen hemen her yere ulaşabilirsiniz. Üstelik devlet dairelerinde ve banka gibi normalde ekmek sırası oluşan yerlerde de diğer şehirlere oranla daha az bekleyeceğinize emin olabilirsiniz. Aynı gün içerisinde birçok işinizi halledebilir ve sosyal aktivitelerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Üniversite konusunda özellikle mühendislik alanında birçok başarıya sahip olduklarını da belirtmekte fayda var. Özellikle yenilenebilir enerji kaynakları baz alınarak yapılan çalışmaları ile oldukça fazla kendinden söz ettirmektedirler.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..