Blog

yapay zeka ve gelecekte geleceği nokta

Geleceğin efendisine selam durun “Yapay Zeka”

Bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri düşünebilen canlılara benzer bir şekilde yerine getirebilmesi yeteneğine yapay zeka denir. Yapay zekanın bir gün ortaya çıkacak olması, düşünebilen makineler tezini ortaya atan aslında o dönem tek amacı yarattığı ve kendi ismini verdiği Turing aleti ile Nazi Almanya’sının şifrelerini kırıp haber ağına ortak olmaya çalışan Alan Turing ile ortaya çıkmıştır. Yerli kaynaklara çok fazla rastlamanız mümkün değildir bu yüzden merak edenler “Artificial Intelligence” olarak aratabilir ya da kısaca AI olarak kısaltmasına rastlayabilir.

Yapay zeka dendiğinde elbette akla ilk olarak unutulmaz film serisi Terminatör geliyor olabilir ki evet bu belki de yapay zeka hakkında olası bir yanlış yönlendirme sonucunda yapay zeka konusunda esaretle karşılaşma ihtimalimizi de bizlere sunabilir ama sizlere tavsiyem hemen enseyi karartmayın ve yapay zekanın hayatı kolaylaştırabilecek güzel bir şey olduğuna inanın. En azından bugüne kadar karşılaştığımız ya da bizlere sunulan ürünler bu yönde. Yapay zeka konusunda düşünmeye başlarsanız oldukça karışıyor kafanız. İlk olarak adı üstünde yapay zeka, yani temelde bir zekaya sahip olduğunu buradan kolayca idrak edebilirsiniz . Bu yüzden zamanla insan zekasına ihtiyaç duymadan kendini daha da fazla geliştirebilecek seviyeye kesinlikle gelecektir. Hatta bu yüzden olacaktır ki Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bile korktuğu için yapay zeka çalışmalarını durdurmuştur.


Tabi tahminlerde bulunmak bu tür konularda elbette çeşitli komplo teorilerinin de doğmasına neden olsa da yine bahsedilen filmlerden gelen esinlenmeler neticesinde kendini sürekli olarak geliştiren yapay zekanın bir süre sonra en üst seviyeye ulaşıp kendi kendini yok etmesi ihtimalini de yoksayamayacağımız anlamına da gelir. Fakat yine de kötü ihtimalleri devre dışı bırakıp bu konu üzerine yapılan ve yapılabilecek güzel çalışmalardan da bahsedebiliriz. 

Evet, son dönemlerde bu konu hakkında sağlık alanında güzel çalışmaların gerçekleştirildiği aktarılan bilgiler arasında. Deneme yanılma yöntemi ile tıp konusunda çaresiz olarak adlandırılan hastalıklara aşıların üretilmeye başlandığı ve bu hastalıklardan bir tanesinin AIDS olarak adlandırılan tüm bağışıklık sistemini devre dışı bırakarak en küçük bir enfeksiyon kapması sonucu hayat yitimine sebep olan kanser türü olduğu paylaşılan gelişmeler arasında. 

Öte yandan bir başka güzel örnek de kendine Yolo olarak isim veren bir programcının kameralar sayesinde her şeyi tanımlayıp sınıflandıran, deneyimlere göre yeni tanımlamalar yapan yapay zeka ürünüdür ki kendisi bu ürünün geliştirilmesi için bu konu hakkında bir yazılım kütüphanesi oluşturmuş ve açık kaynak olarak herkese bu kod kütüphanesini sunmuştur.Elbette günler ilerledikçe takla atan Google robotlarının da ötesine geçeceğiz, kim bilir belki de o gün “Hasta La Vista” diyenler bizler oluruz ya da en kötü ihtimalle Arnold Schwarzeneger’den çeşitli tüyolar alırız.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..