Blog

Gelecekte Daha da Popüler Hale Gelmesi Beklenen Bilişim Alanında Yer Alan 6 Meslek!

Gelecekte Daha da Popüler Hale Gelmesi Beklenen Bilişim Alanında Yer Alan 6 Meslek!

Geleceğin inşa edildiği teknoloji çağımızda hemen hemen her mesleğin yolu artık bilişim ve teknolojilerinden geçiyor. Pratikliği ve birçok türden kazanç sağlaması ile her türden oluşumun vazgeçilmezi haline gelen bilişim ciddi anlamda her geçen gün biraz daha genişleyen bir yelpazeye sahip.

Amerikan Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre bilişim alanında 2022’ye kadar ortalama yüzde 20 oranında büyüyecek. Bu, daha çok pozisyon, daha çok çalışan ve daha yüksek maaşın söz konusu olacağı anlamına geliyor.

İşte bilişim alanında popüler meslekler:

Veri Bilimi (Data Sceince)
veri bilimci - unverlist
Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, veri her geçen saniye daha da anlamlı ve önemli hale geliyor. Bu da şirketlerin gözünde veri analizlerinin değerlenmesi anlamına geliyor. Şirketlerin gözünde veri analizi değerlendikçe veri bilimci pozisyonu da kıymetleniyor. Buna göre 2022’ye kadar bu mesleğin yaygınlığı yüzde 15 oranında artacak.

Veri bilimci ne iş yapar?
Verilerin depolanması, madenciliği (data mining), analizi ve ulaşılabilirliği ile ilgili tüm görev tanımlarını içeriyor.

Yazılım mühendisliği

yazılım mühendisliği - univerlist 1
Öngörülen verilere geçmeden önce 2012 verilerine bir göz atacak olursak , sadece Amerika'da yazılım mühendisliğinin hizmet alanında olan 1 milyon iş alanı olduğu belirtilmiş ve bu miktara göre 2022’de 226 bin pozisyonun daha ekleneceği öngörülüyor.

Yazılım mühendisi ne iş yapar?
 Genel olarak yazılım projeleri yapmak  (program ve uygulamalar için kod yazmak), oluşabilecek sorunlara karşı önlemler geliştirip var olan sorunları çözmek, yazılım için dokümantasyon ve test yapmak, yeni yazılım projeleri geliştirmek ya da var olanı modifiye etmek olarak özetlenebilir.

 

Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticiliği

ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticisi - univerlist
Yakın gelecekte (2022) bu meslek grubunun tahmini 4'te bir oranında büyüme göstereceği tahmin ediliyor.

Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticisi ne iş yapar?

Bu alanda müşterilere ve çalışanlara; yazılım ve donanım konusunda destek verilir. Tüm çaba işyerinde var olan teknoloji sürecini yönetebilmektir. 

Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticisi ;
farklı sistemleri yüklemek,
kurmak,
sorunları gidermek,
güncelleme yapmak ve sistemi yapılandırmanın yanı sıra,
dosya paylaşımı,
bulut depolama ve internet sistemlerinden de sorumludur.


Bilgisayar programcılığı
bilgisayar programcılığı - univerlist

Yazılım mühendisliğine giden yolda önlisans bölümü olarak karşımıza çıkan bir programdır .Hemen hemen tüm şirketlerin patentli yazılıma döndüğü günümüzde, içeriden ya da dışarıdan destek veren bilgisayar programcılarına talep gittikçe artıyor.

Bilgisayar programcısı ne iş yapar?
 Bilgisayar programcıları yazılım geliştirmenin ve yazılım mühendislerinin vizyonlarını kod yazarak gerçeğe dönüştürmekle yükümlü. 2022’ye kadar yüzde 8 büyüme bekleniyor.

 

Teknik yazarlık

teknik yazarlık - univerlist
Ciddi bir büyüme göstermesi beklenen meslek gruplarından bir tanesi de teknik yazarlıktır.

Teknik yazar ne iş yapar?

 Teknoloji konseptinde makaleler yazmak, kullanım kılavuzları veya bilgilendirme yazıları yazmak gibi görevleri olan yazılım ve donanım hakimi kişilere denir. Teknolojik gelişmelerin topluma anlaşılır biçimde aktarılmasını sağlayan arkadaşlar ciddi anlamda kazanç sağlayacaklardır.

 

Web geliştirme uzmanı

web geliştirme uzmanı - univerlist
Yazılım mühendisliğinin bir kolu olarak da sınıflandırabileceğimiz web geliştirme uzmanları, web alanında geliştirilen yazılımlarının testinden ve dokümantasyonundan sorumlu olduğu kadar, veri tabanları, sunucular ve web sayfaları için kod yazma işinde de yük sahibi olurlar. Ayrıca HTML, CSS ya da JavaScript gibi program dillerini bilmeleri gerekiyor.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..