Blog

Geleceğin meslekleri

Gelecekte Söz Sahibi Olacak Olan Meslekler Nelerdir?

Dünya düzeni değişiyor ve her geçen gün biraz daha teknolojinin de katkısıyla insanın dünyada sahip olduğu görev farklılaşıyor. 

Geçmiş zamanlarda birçok iş insan gücü ile gerçekleştiriliyorken şimdilerde insanın fiziki gücü yerini tamamen insanın zihin gücü sayesinde yarattıkları ile yer değiştirmeye başladı. Yani bu da demek oluyor ki artık insan farklı alanlarda ilerleme kaydetmek zorundadır. Bu yolda ilerleme söz konusu olacağından, daha detaylı zamana yetişebilmek adına yeni meslek gruplarının doğması da olasıdır. Ve bu meslek grupları gelecek zaman zarfında Dünya'ya ciddi fayda sağlayacak olmasının yanında meslekleri icra edenlerin de ciddi maddi kazançlar sağlamasına sebep olacaktır. 

Sizleri daha iyi aydınlatabilmek adına çalışmaları başlatılmış bu meslek gruplarından bir kısmını sizlere tanıtmak istedik.


Geleceğe Yön Verecek Meslekler

Enerji Sistemleri Mühendisliği

enerji sistemleri
Enerji kaynakları, Dünya üzerinde yaşamın devamlılığını sürdürebilmesi için verimli kullanılması gereken kaynaklardır. Ve sonsuz olmadığını bildiğimiz bu kaynakların yerlerine alternatif olarak yeni kaynakların eklenmesi gerektiğinin de farkında olup, çevreye ve canlı hayatına zarar vermeden yeni kaynak çözümleri üretmeyi amaçlayan bir meslek grubuna ihtiyaç vardı ki Enerji Sistemleri Mühendisliği bu konuda imdadımıza yetişti.Özellikle temiz ve yenilenebilir enerji gibi konular gelecekte oldukça önemli hale gelecek, bu alandaki profesyonellere büyük fırsatlar sunacak ve enerji sistemleri geleceğin mesleklerinde büyük öneme sahip bir konu haline gelecek.

 

Artırılmış Gerçeklik (AR) Geliştiricisi

artırılmış gerçeklik
Artırılmış Gerçeklik yani bilinen adı ile "Augmented Reality" (AR) sanal olan her şeyin gerçeğe daha da yakın olabilmesini amaçlayan bir çalışma alanıdır. Sanal Gerçekliğin müdahale edilebilir hale gelmesini sağlayarak insanların artık sanal olarak görünen bir yansımanın dahi somut bir şekilde kullanma konusunda tecrübeler edinmesini amaçlayan bir bölümdür. Apple’ın son tanıttığı telefonda geleceğinin açık olduğunu fark etmişsinizdir. Zaten yıllardır Microsoft hololens ile artırılmış gerçekliğini hayatımıza sokmak için bir hayli gayret gösteriyor. Gosth in the shell (kabuğun içindeki hayalet) filminde ise bu artırılmış gerçekliğin hayatımızda nasıl yer edeceğini daha somut şekilde görebilirsiniz.

 

Yapay Zeka Eğitmeni
kasparov vs deep blue

Yapay Zeka, birçok filmde ve çizgi filmde bu konu hakkında bilgilendirilmiş olsak da somut bir şekilde karşılaşmamız birkaç yıl öncesini buldu. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bugünlerde sadece bunu konuşuyoruz da diyebiliriz. Çünkü eskiden "makineler acaba öğrenebilir mi?" sorusuna oldukça meraklı bir şekilde cevap ararken şimdilerde makinelerin birbirlerine bir şeyler öğretebildiğine tanık olmaya başladık. Oysa biz Satranç maçında efsane Kasparov'a kafa tutan Deep Blue 'yu yıllar sonra zor kabul etmiştik. Temelde insan davranışlarının ve düşünme biçiminin makinelere öğretilmesi ve makinelerin bağımsız düşünmelerini, aksiyon almalarını amaçlıyor. Bu aksiyon, teknoloji alanında çalışacak birçok insanı da beraberinde getiriyor. Hatta fazlasıyla getirmeye başladı diyebiliriz. Yapay zeka şu an konuşulduğundan çok daha fazla konuşulacak ve belki de yapay zeka eğitmenliği geleceğin en gözde meslekleri arasında yerini alacak.

Robot Mühendisliği

robot mühendisliği
Robotlar, yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi insanın iş gücü olarak sembolize edildiği zaman zarfının son bulmasına sebep olan nesneler olarak bilinirler. Birçok işte insanoğlunun yerini doldurabilecek konuma gelmiş olan bu robotların her birinin birer amaç uğruna üretildiğini varsayacak olursak bu konuya mühendislerin de bir el atması gerektiğini tahmin etmek pek de zor değil. Robotlara alışmamız gerekecek ve robot mühendisliği de gelecekte en çok değer kazanacak mesleklerin başında gelecek gibi görünüyor.

Çözüm Mimarlığı

çözüm mimarlığı
Çözüm mimarlığı, son günlerde sıkça duydğumuz meslek grupları arasında. Ülkemizde de birçok ilanda karşılaşmamız mümkün ama bir üniversite bölümü olmaktan ziyade bu bölüm şu anda ülkemizde sadece tecrübe fazlalığı ile verilen bir unvan halinde.Bir çözüm mimarı, şirkette yer alan bütün projelerle beraber işbirliği halinde çalışır. Şirketin, uygulamanın veya ürünün genel tasarımından sorumlu kişidir. Müşterilerle konuşur, gelecek talepleri gerçeğe dönüştürür.

Uzay madenciliği
uzay madenciliği

Elon Musk'ın SpaceX çalışmalarının ardından artık gözünü uzaya tamamen sabitlemiş olan bir insanlık söz konusu. Dünya üzerinde azalmakta olan kaynakların yanısıra , uzayda cezbedici seviyede değerli madenlere rastlanmış olması bu konuda çalışmaların daha da hızlı yapılmasına sebep oluyor. Asteroitlerden ve dünyaya yakın küçük gezegenlerden hammadde çıkarılması işlemine verilen isim olarak bilinen uzay madenciliği, asteroitlerden mineral ve gaz, uzayda inşa edilecek yapılarda kullanmak üzere demir, nikel ve titanyum, astronotların bu yapılarda çalışmalarını devam ettirebilmek için gerekli su ve oksijen, roket yakıtı için hidrojen ve oksijen temin etmek gibi hedefleri içermektedir.

Mekatronik Mühendisliği
mekatronik

Yıllar önce ülkemizde sadece önlisans bölümü olarak yer alan ve tek bir üniversitede ülkemizin önde gelen holdinglerinden bir tanesinin sponsorluğunda eğitim vermiş olan Mekatronik bölümünün mühendisliği de son yıllarda ülkemizde ses getirmeye başladı. Makinelerin çağı başladığında makine ve elektroniğe hakim olmak elbette ciddi fayda sağlayacaktır. Bu yüzden bu mesleğe dikkat millet!

 

Araştırmalarımız daha birçok yeni meslek grubu ile devam edecektir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..