Blog

Gerontoloji Nedir? Gerontoloji Nerede Var?

Gerontoloji Nedir? Gerontoloji Nerede Var?

Merhaba arkadaşlar,
Bugün sizlere bir bölüm tanıtacağız ve bu bölüm yaşlanma evremizle ilgili. Bölümün adı gerontoloji, neden ihtiyaç duyduğumuz ise hiç şüphesiz her geçen gün daha da artış gösteren ömür ortalamaları. 
gerontoloji nedir? Neden önemlidir?
Dünyanın geri kalanını bir kenara bırakacak olursak , ülkemizde kadınların ortalama 72 , erkeklerin ise 63 yaşına kadar yaşadığına tanık oluyoruz. Bu da gerontolojinin önemini ortaya koyuyor.

 

Gerontoloji nedir?
gerontoloji nedir? 1
Gerontoloji, yaşlanmanın ve yaşlılığın bilimi anlamına gelmektedir (gero=yaşlı). Gerontoloji multidisipliner bir bilim dalıdır, yani farklı bilim dallarında yaşlanma ve yaşlılık incelenmektedir.
Teorik çalışmaların yanı sıra Gerontoloji aynı zamanda uygulamalı bir bilim koludur. Öncelikle yaşlıların hayat şartlarını koşullarını iyileştirme hedefi takip edilmektedir. Yeni teknolojik veya ekonomik gelişmeler, bu hedefe yaklaşabilmek açısından birçok imkanı sunmaktadır.

Yaşlılık ve yaşlanmanın bilimi olarak literatürde yer alan Gerontoloji bölümü, Nobel ödüllü Rus bilim insanı İlja Metschnikow tarafından ilk defa kullanılmış ve daha sonra başta ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bir çok üniversitede bölüm olarak okutulmaya başlanmıştır.

 

Gerontoloji nerede var?
gerontoloji nedir? nerede var?
Gerontoloji bölümü ülkemizde ilk kez Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde 2006 yılında kurulmuş ve 2009 yılında öğrencilerini almaya başlamıştır. Yıl 2013'e geldiğinde ise bölümün 86 öğrencisi olmuş ve bu bölümden mezun olan herkes 100% iş garantisi ile mezun olmuştur. Günümüze gelindiğinde ise şu anda Akdeniz Üniversitesi haricinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'da eğitime devam edilmekte ayrıca bölüme bu yıl ilk kez öğrenci alımı yapan Yakın Doğu Üniversitesi'nde bu bölüm yer almaktadır.

İsim olarak belki de birçoğumuzun ilk kez duyduğu bu lisans bölümüne göz gezdirmenizde fayda var diyebiliriz arkadaşlar tabii yine de tercih sizin.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..