Blog

gezegenler isimlerini nereden alıyor?

Gezegen İsimleri Nereden Geliyor? Mesela Neden Dünya ?

Bazı kelimelerin ya da kavramların dilden dile aktarımını elbette tahmin edebiliyoruz ve yaşamış olma ihtimali olan değişime göre kabul edebiliyoruz. Ama geceleri gökyüzüne baktığınızda ya da seyahat ettiğiniz zaman hatta ve hatta "Ah yalan dünya" diye türküler söylediğinizde gezegenimizin adınının neden Dünya olduğunu düşünmüyor musunuz?

Eminiz ki düşünüyorsunuzdur, hatta Güneş Sisteminde yer alan diğer bütün gezegenler isimlerini nereden alıyor diye merak da ediyorsunuzdur. Hadi gelin hep birlikte bu gezegenlere neden bu isimlerle hitap ettiğimizi öğrenelim.


Merkür

gezegen isimleri nereden geliyor? - merkür

Merkür, Güneş Sistemi'nde yer alan ve Güneş etrafında en hızlı dönen gezegen olarak bilinir. Ve bu yüzden de Roma Mitolojisi'nde yer alan hız Tanrısı Merkür'den ismini alır. 

 

Venüs

Venüs, ismine de baktığımızda bizlere aslında güzelliği ve aşkı anımsatır. Bunu anımsatmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de geçmişten günümüze gelene dek geceleri gökyüzüne bakıldığında en güzel parlayan gezegen olarak herkesin dikkatini çekmeyi başarmış olmasıdır. Adını ise yine Roma Mitolojisi'nde aşkın ve güzelliğin koruyucu tanrısı olan Venüs'ten alır.

 

Mars

Son yılların en popüler gezegeni haline gelen Kızıl Gezegen Mars; kırmızı renginden ötürü kanı andırdığı için adını Roma mitolojisi'nde yer alan Savaş Tanrısı Mars'tan alır.

Jupiter

Güneş Sistemi'nde yer alan en büyük gezegen olarak bilinen Jüpiter bu sayede kendi adını da belirlemiştir. Jupiter, Roma Mitolojisi'nin en güçlü tanrısının adıdır (Yunan mitolojisinden Zeus gibi).

Satürn

Satürn, adını Roma Mitolojisi'nde yer alan Tarım Tanrısından alır. Etrafında yer alan kemeri bu ismi almasına sebep olmuştur. Öte yandan bu tarım tanrısı Jüpiter'in babası olarak da bilinir.

 

Uranüs

Roma Mitolojisi'nden ismini almayan tek gezegen olan Uranüs, diğer gezegenlerin aksine adını Yunan mitolojisinden alır. Renkleri ile gökyüzünü anımsatan Uranüs, Yunan mitolojisinde Cennetin Tanrısı olarak anılan Uranüs'tür.

 

Neptün

Sonsuz bir okyanusu andıran Neptün, adını da Roma Mitolojisi'nde deniz tanrısından almıştır.

Dünya

gezegenler isimlerini nereden alıyor? - dünya

Evet kendi gezegenimize geldik. Sadece kendi dilimizde yer alan hali ile ele almak doğru olmaz. Bu yüzden genel olarak diğer dillerde nasıl bir kullanıma sahip ona da bakmak gerekir. Mesela İngilizce'de Dünya için toprak anlamına gelen Earth kullanılır. Toprak anlamına geldiğinde de gözleri Roma Mitolojisi'ne çevirmek geliyor aklımıza ve Tellus olarak görüyoruz.

Roma Mitolojisi araştırıldığında ise Dünya'ya Terra diye hitap edildiğine rastlandığı söyleniyor. Yunan Mitolojisi'nde ise karşılığı Gaia'dır ve bazı dil ve inanışlarda Dünya'dan Gaia olarak bahsedilmektedir. 

Dünya kelimesinin kökeni ise Farsçadaki donyâ ve Arapçadaki dunyā sözcüklerine dayanmaktadır. Ve kullanımına göre Yunanistan'dan Endonezya'ya kadar birçok yerde kullanımı söz konusudur.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..