Blog

gıda mühendislerinin iş olanakları nelerdir

Gıda Mühendisleri İçin İş Olanakları Nasıl?

Tarladan çatala güvenlik sloganıyla yola çıkan Gıda Mühendisleri, teknoloji devriminin getirileri ve gıda teknolojilerinin de uygulanma aşamasında değişim göstermesi sebebiyle sürekliliğini kanıtlamış ve geniş alanlara hitap eden bir meslektir.

Geçmişte gıda konusu bir kültür olarak adlandırılıyor olsa da artık kültür olmaktan çıkmış koskocaman bir sektör olarak karşımızda durmaktadır.


Sermayesini gıdadan alan gıda mühendisliği bu sayede mezun olduktan sonra çeşitli iş imkanlarına sahiptir. Artık 4 yıl içinde kafamızda bir şeyler netleşmiş ve biçimlenmiş hale gelir. Bu sayede ilgi ve alakanız doğrultusunda bir çok iş imkanı bize sunulmaktadır.

Bunlar; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, özel araştırma ve analiz laboratuvarları, birçok özel gıda ve sanayi kuruluşu olarak ayrılır.

Gıda Mühendisliği Maaşları Ne Kadardır?
gıda mühendislerinin iş imkanları neler
İlk olarak özel sektörden bahsedecek olursak; büyük gıda firmalarına girmeniz durumunda 3 bin tl gibi güzel fiyatlarla işe başlayabilirsiniz. Kendinizi geliştirmenize, yeteneklerinize ve şirkete kattıklarınıza bağlı olarak bu maaş tabii ki artacaktır.

Orta seviye bir şirkette işe başlamanız durumunda ilk olarak 1000-1500 tl arası bir maaş alacağınızı düşünüyoruz. İşi öğrenmeden, tecrübe kazanmadan 3 bin 4 bin tl gibi maaşları düşünmemenizi tavsiye ederiz. Şirkete kattıklarınıza, ne kadar faydalı olacağınıza göre çok güzel fiyatlar ile maaş alabilirsiniz. Bu tamamen size bağlıdır ve unutmayınız ki ilk işe başladığınızda düşük maaş alacaksınız. Bu konuda sabır göstermeniz gerekmektedir.

Son dönemlerde özellikle restoranların da nam salmaya başlaması ve sonrasında insanlara güven vermesi durumu kesinlikle gıda mühendislerinin de sağladığı fayda sayesinde olmuştur ve yasalar gereği artık kesimhanesi olan her işletme gıda mühendisi çalıştırmak zorundadır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..