Blog

Girişimcilikte Dikkat Etmeniz Gereken 5 Durum!

Girişimcilikte Dikkat Etmeniz Gereken 5 Durum!

Girişimcilik, içine girildiğinde kocaman ve bir o kadar zor bir dünya olarak bizleri karşılar. Zor olmasının sebebi nelerle karşılaşacağımıza dair pek fikir sahibi olmadan girmemiz ve yolda başımıza gelenlerdir. Kocaman olması ise elbette bizlerin hayal gücü ve o hayale ulaşma konusunda harcadığımız çaba ile doğru orantılıdır.

Girişimcilik söz konusu olduğunda kimileri kibrine , kimileri ise heyecanına yenik düşebiliyor ki bu konuda sizlere küçük de olsa tavsiye vermek adına bugün buradayım.

Evet arkadaşlar, girişim dünyasında ayakta kalmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var ki onlar aynen şöyle;1- Adım adım ilerleyin
adım adım ilerleyin
Başarılı girişimlere bir gözatın ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Her zaman bir fikriniz olabilir ve sizlere tavsiyem aklınıza gelen ilk halini oluşturmak adına çaba sarf edin. Daha sonrasında ise projenizi güzelleştirmek adına çalışmalar yapın ve en sonunda da vazgeçilmez  ve farklı olmasını sağlayın.

 2- Sade , esnek ve plansız
sade, esnek ve plansız
Sade olmaktan kastım aslında  bir şeylerden bağımsız olmanızdır. Yani plansız olmanızda fayda var. Çünkü planlı olmak girişimcilikte sizleri egoya boğabilir, oysa gelişmeleri incelemek ve ona göre esneyebilmek size büyük fayda sağlayacaktır arkadaşlar. Sosyal olun !

 3- Rekabet
rekabet
Eğer girmeyi planladığınız sektörü siz inşa ediyorsanız, sizlere en büyük tavsiyem , rekabet ortamı yaratmanızdır. İçinde rekabet olmayan bir alan kesinlikle gelişimi baltalar. Öte yandan dikkat çekmez ve cazibe merkezi haline gelmediğinden beklentilerinizi karşılamanız uzun sürer. (Bu madde hakkında dikkatli adım atmalı zira Apple - Microsoft durumu yaşanabilir)

 4- Satış odaklı olmayın
satış odaklı olmayın
Eğer ürününüzden 100% emin olmak yerine satışa dönük bir çalışma gerçekleştirmeyi amaçlıyorsanız bir yerlerde hata var demektir. Çünkü gelecek üretim üzerine inşa edilir, satış üzerine şekillendirilir. Ama bir ürün gerçekten kaliteliyse onun satışı zaten kolay olur. Yani ürününüzü pazarlayacak birilerini aramaya koyuluyorsanız bilin ki ürününüze yeteri kadar güvenmiyorsunuz demektir.

 5- Ürününüze aşık olmayın
ürününüze aşık olmayın
Bir ürün ortaya koyduğunuzda onun vazgeçilmez olduğunu düşünmeyin. Eğer duygusal yaklaşırsanız, fırsatları tepebilir ve kendinizi hataya sürüklersiniz. Unutmayın ki bu fikir size aitse bir başka fikri doğurabilecek olan a sizsiniz.

Evet arkadaşlar, bu anlatmış olduğum şeylerin herbiri zamanında karşılaştığım , deneyimlediğim, hatta bizzat yaşadığım durumlar ve kimi yıkımlar çok ağır olabilir bu yüzden dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Son olarak, en iyi olmak için çalışmalar yapın ama unutmayın en iyi olmak da bir gün yenileceğini bilerek daha doğru çalışmaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..