Blog

Girişimcinin Genci Yaşlısı Olmaz! Karşınızda "Subway"

Girişimcinin Genci Yaşlısı Olmaz! Karşınızda "Subway"

Dünya üzerinde en fazla tercih edilen yemek restoranlarından bir tanesi olan "Subway" kuruluşundan bugüne güzel bir girişim hikayesi. Fred DeLuca'nın başarı dolu macerasını sizler için derledik.
Subway in başarı öyküsü

 Subway restoranı aslında 17 yaşındaki bir çocuğun eğitim masraflarını karşılamak adına kurulmuş bir mağazadır. Kuruluş amacı ile birlikte de aslında girişimciliğin yaşa bakmadığını da kanıtlıyor.

Günümüzün en fazla tercih edilen yemek restoranlarından biri olan "Subway” markası 17 yaşındaki bir gencin eğitim masraflarını karşılamak amacıyla açıldı. Girişimciliğin yaşı olmaz cümlesinin adeta kanıtı niteliğinde olan "Subway” markası dünya çapında bir başarı elde etti.

subway'in başarı hikayesi

 Fred DeLuca, tek hayali milyarder olmak olan bir insandır değil de aksine başarılı bir tıp doktoru olmak olan biridir. Tabi başarılı bir tıp doktoru olmaya giden yol oldukça masraflıdır ve Fred DeLuca bu hayali için maddi durumuna güvenebileceği bir aileye sahip değildir. Bu da kendisini girişimcilik konusunda hayli cesaretlendirir. Eğitim masraflarını karşılayabilmek için girişimcilik fikirleri ararken akıl danıştığı bir aile dostu ona geleceğini şekillendirecek sandviç restoranı açma fikri sundu.

Fred DeLuca, eğitim masraflarını gidermek için hayata geçirdiği bu fikrin aslında kendisine bambaşka bir kariyer çizeceğinden haberdar değildir. Bu süreçte de o dönem en yakın arkadaşı ve destekçisi olan Peter Buck'dan 1000 dolar borç alıp bu serüvene başlar.

 

Pete's Super Submarines
pete's super submarine

1965 Ağustos'unda ilk olarak Connecticut'ın Bridgeport şehrinde dükkanını açar. İlk olarak "Pete’s Super Submarines”adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Fakat daha sonra bu isim kulağa farklı geldiği ve istedikleri etkiyi bırakmadığı için 3 yıl sonra 1968 yılında "Subway" olarak değiştirilir. 

Şaşırtıcıdır ki deneyimsiz ve 17 yaşında olan bir gencin açtığı sandviç restoranı ilk günde ciddi bir başarı yakalamıştır ve 312 sandviç satmıştır. Bu sandviçlerin tanesi ise yaklaşık 50-70 cent arasında satılmış ve ilk gün cirosu, deneyimsiz bir girişimci adına tarihi bir başarı olmuştur. Ve o günden sonra Fred DeLuca markasına inanmıştır.

Zaman geçtikçe ünü yayılan "Subway" markası yaptığı sandviçler ile büyük beğeni topladı. Markası ile birlikte büyüyen ve deneyim kazanan Fred DeLuca bayiliklerini açmaya 9 yıl sonra başladı. İlk bayilikWallingford'da açıldı. Daha sonra ise 10 yıl içerisinde 32 restoran açmayı kendilerine hedef koydular. Fakat 1974 yılı itibari ile 16 restoran açılabildi. Bu sayı hedeflerinin altında kaldığı için düşüncelerinifranchise vermek olarak değiştirdiler. Franchise verme fikri ise bugün dünyada bir zincir restoran markasına sahip olmalarını sağladı. 

"Subway” markasının bugün dünya genelinde tam 44.600 tane restoranı bulunuyor. Firmanın kurucusu olan Fred DeLuca 2012 yılında"Start Small Finish Big” isimli kitabı yazdı. Bu kitapta yemek sektörü hakkında ve sandviç konusunda pek bilgili olmadığını kabul ederek dikkatleri üzerine çekmişti.

1965 yılında kurduğu girişimcilik markasının 2015 yılına kadar genel müdürü olan Fred DeLuca doktor olma hedefini bir milyarder olarak tamamladı. Fred DeLuca'nın 2015 yılında ölümü ile birlikte firmanın hakları ve sorumluluğu kız kardeşine devredildi. 

Fred DeLuca 17 yaşında başladığı bu başarı hikayesi ile genç girişimcilere ilham olacak nitelikte biridir. Ayrıca "Subway" markasının hikayesi girişimciliğin yaşı olmaz cümlesinin en başarılı örneğidir. Özetle girişimcilik yaşa, paranın miktarına bakmamaktadır. Başarı ne kadar azimli olduğunuza, girişim fikrinizi ne kadar sahiplendiğinize bağlıdır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..