Blog

Google İşe Alırken Not Ortalamanızı Neden Önemsemiyor!

Google İşe Alırken Not Ortalamanızı Neden Önemsemiyor!

google diploma notunuuz önemsemiyor

İşe alım söz konusu olduğunda , dünyanın en büyük firmalarının hangi kriterleri aradığı konusunda çeşitli rivayetler ortalıkta dolaşır. Öte yandan şirketler kendi açıklamalarını gerçekleştirdiklerinde çoğu zaman rivayetlerle açıklamalar örtüşmez.

En iyi okulların en başarılı öğrencilerini de bünyesinde barındırıyor olsa da Google İnsan Kaynaklarından (İK) sorumlu Genel Müdür Laszlo Bock, Başarılı binlerce CV arasından işe alım yaparken not ortalamasına bakmadığını açıkladı. Peki neden?

 


Başarılı bir öğrenci olmak , yetenekli olduğunuz anlamına gelmez!

 

İyi bir okuldan derece ile mezun olan bir insanın başarılı olması garanti olmadığı gibi, iyi bir okulda eğitim almamış olmasına rağmen çok başarılı olan insanların var olduğuna inanan Bock,“Hepimizin çevresinde iyi okullara gitmediği halde çok başarılı olan insanlar var. Önemli olan bu insanlara ulaşmak” şeklinde belirtiyor. Potansiyel çalışanların aldıkları notlarla sınanamaz , çünkü birçok kişi eğitimini sadece okullarda gerçekleştirmiyor. Yani gerek sosyal , gerek de teknik açıdan eğitimlerini üniversite dışında tamamlayabilirler.

Uzman olma becerikli ol!
Laszlo Bock univerlist
Bock, “Üniversite derecesi tanımı itibariyle uzmanlık sertifikası anlamına geliyor. Gazetecilik mezunu bir kişi için haber yazabilir, röportaj yapabilir diyebiliriz. Ama derece adayın işte neleri nasıl yapabileceğini göstermiyor. Aday kalabalıklar karşısında bir fikir sunabilir mi? Bir web site nasıl oluşturulur fikri var mı? Sorunlar karşısında ilginç ve farklı çözüm yollarına sahip mi? Yoksa en iyi bildiği şey testleri geçmek ve yüksek puan almak mı?” şeklinde konuşuyor.

Yaratıcılık ve mantık 

google univerlist
Bock'a göre ; insan doğar doğmaz içinde bir yaratıcı güç ile büyür. Bu taşıdığı gücü mantık ile harmanladığında çok doğru hamleler yapabilir. Tabi bu mantık ile harmanlama süreci genel olarak zamana bağlıdır ama mutlak başarıyı arıyorsak bu oldukça önemlidir. Gücün farkına varabilmek , onu yönetebilmek ve genişletmek her şeyden üstündür .

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..