Blog

Google İsmi Nereden Geliyor?

Google İsmi Nereden Geliyor?

Dünya'nın en fazla kullanılan arama motoru Google, her geçen gün biraz daha büyüyor. Nefes alıp verdiğimiz saniyeye dek sorgu yaptığımızı dahi söylememiz mümkün. Hatta yeri geliyor, kimileri Google'da Google'ı aratıyor ama olsun. 

Google, 20 küsür yıllık bir yolu geride bırakmış, her geçen gün biraz daha büyüme sergileyip inovatif yönleriyle de tüm girişimcilere ilham kaynağı olan bir kuruluştur. Sadece sorgu yapmanıza yaramaz, bir şeyler tanıtmanıza, saklamanıza, derlemenize hatta haberleşmenize de olanak tanır peki bu kadar önemli bir şeyin adı neden Google? Ya da bu ismi koymak kurucu ekibin adına nasıl gelmiş? 


 


Google ismi nerden geliyor?
Google İsmi Nereden Geliyor? 2
Google’ın kuruluş süreci 1996 ocak ayında Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar bölümü doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle başladı. İsim olarak yine matematik ve bilimden yana bir tercihte bulunmak istediler ve <googol> ismini kullandılar. Googol, 10¹⁰⁰'e eşittir ve matematiksel olarak en büyük sayılardan biridir. Gözlemlenebilir evrendeki atomik parçacıkların sayılarının karşılaştırılmasında kullanılır. Googol'un telaffuzu zor olduğu için, dile daha kolay olması için daha sonra Google ismini tercih ettiler.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..