Blog

Google'da 1.25 Milyon Dolara İşe Giren 13 Yaşındaki Hintli Çocuk

Google'da 1.25 Milyon Dolara İşe Giren 13 Yaşındaki Hintli Çocuk

Dünyadaki en akıllı çocuklardan biri olan Hint kökenli Tanmay Bakshi'e merhaba deyin. Bakshi diğer çocuklardan biraz farklı çünkü o yaşıtları gibi bilgisayar oyunları oynamak yerine, IBM ile yapay zeka üzerinde çalışıyor ve dünyada çalışan en genç yazılım geliştiricilerinden biri.  Şu anda teknolojinin gelecekte insanlara ve işletmelere nasıl yardımcı olabileceğini tartışmak için yapay zeka uzmanlarını bir araya getiren IBM Watson Zirvesi için Avustralya'da.    

Bilgisayar programcılığına olan sevgisi beş yaşındayken oyunlarla başladı. Daha sonra bilgisayar ekranının arkadaşında çalışan sistemi merak etmeye başladı. Bakshi'nin merakını keşfeden babası ona bu yolda yardımcı oldu ve programlamayla ilk buluşması FoxPro, Bash ve Visual Basic gibi basit dilleri deneyerek oldu.     

 

Bakshi programlama dünyasına girdikten sonra onu durduracak bir güç yoktu. İlk büyük uygulamasını sekiz yaşındayken tasarladı. Dokuz yaşına geldiğinde ise, çocuklara çarpma tablolarını öğrenmesine yardımcı olan 'tTables' adlı ilk iOS uygulamasını piyasaya sürdü. 12 yaşında Bakshi, IBM Watson'un en genç programcısı oldu, hatta sistemde bir hata tespit etti. Bakshi ayrıca bir yazar ve bir öğretmen. Yeni başlayan iOS uygulama geliştiricileri için bir kılavuzu olan "Hello Swift" isimli bir kitap yazan Bakshi, ikinci kitabını yazmaya hazırlanıyor. Bunlarla birlikte bir Youtube kanalı var. Altı yıl önce açtığı kanalı aracılığıyla programlama, algoritmalar, bilgisayar, matematik, bilim ve ayrıca IBM Watson ile ilgili teknolojiyi öğretiyor. 144'den fazla videosu ve 22.000 e yakın abonesi var. Bakshi bir röportajında öğretmenliğe olan ilgisini söyle açıklıyor:"Bilgimi paylaşmaktan hoşlanıyorum, insanlar hakkında teknolojileri öğrenmek için kaynak yetersizliği var, bu yüzden bilgim hakkında Youtube videoları, yazdığım kitaplar, sahip olduğum temel notlarla paylaşmak istiyorum"

Yaşıtları gibi geleneksel eğitim almaya vakti olmayan Bakshi, 2.5 yıldır evde eğitim alıyor. Kodlama yapmadığında Youtube videolarını hazırlıyor veya yazılım şirketlerine konuşmacı olarak görev yapıyor. Ayrıca masa tenisi oynamaktan hoşlanıyor. Son olarak Bakshi genç programcılara 3 tavsiyesi var: "Küçük başlayın, kolay başlayın ve oynamaya başlayın. Her şeyden önce, programlamaya karşı tutkulu olmalısınız. Hatalarından korkmamak ve denemeye devam etmek zorundasınız. Her ne zaman bir hata için bir çözüm bulursanız, bir daha asla karşılaşmayacaksınız demektir. Her seferinde bunu yaparsan, programlamada daha iyi ve daha iyi hale geliyorsun. Ve elbette, her sorunun bir çözümü vardır."

Tahnmay Bakshi'nin Youtube kanalına burdan ulaşabilirsiniz
 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Öykü Örs

Öykü Örs

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..