Blog

univerlist blog görsel iletişim tasarım soru

Görsel İletişim Tasarımla İlgili 5 Sık Sorulan Soru

Görsel iletişim tasarım nedir?

En basit düzeyde, görsel iletişim tasarım (eski adıyla grafik tasarım), fikirleri iletmek için görsel sanatlar ve teknolojiyi birleştiren yaratıcı bir süreçtir. Yetenekli bir tasarımcının elinde, kelimeleri ve resimleri aşan görsel bir iletişim haline dönüşecek bir mesajla başlar. Renk, tip, hareket, semboller ve görüntüleri kontrol ederek görsel iletişim tasarımcısı belirli bir kitleyi bilgilendirmek, eğitmek, ikna etmek ve hatta eğlendirmek için tasarlanmış görselleri yaratır ve üretimini yönetir.

Görsel iletişim tasarım mezunları ne iş yapar?

Bu bölümün mezunları uygulama/web sitesi tasarımı, her türlü basılı malzemenin tasarımını (afiş, broşür, logo, kartvizit, vb.), art direktörlüğü yapabilirler; reklam ajanslarında, televizyon ve prodüksiyon şirketlerinde, gazete ve dergilerde, kitap/albüm kapağı tasarımı gibi işler yapan yayıncılarla ve sanat kurumlarında çalışabilirler.

Görsel iletişim tasarım bölümüne yetenek sınavıyla giriş yapabilir miyim?

Görsel iletişim tasarım bölümüne -2015 yılından itibaren- TS-1 puanıyla öğrenci alınıyor.

Çizimde yetenekli olmalı mıyım?

Tasarım, yetenek değil bir beceridir. Çizimde yetenekli olmasan da olur ama hiç de ilgini çekmiyorsa bölümden zevk almazsın; ayrıca tasarımlarını müşterinin anlayacağı bir şekilde çizemezsen de olmaz. Müthiş bir tasarımcı olman için, müthiş bir sanatçı olmana gerek yok. Renk, boyut ve boşluklar vs. gibi elementlerin nasıl kullanıldığını anlayıp, bunları iyi uygulayabilmen önemli.

Meslekte başarılı olmak için ne gibi özellikler gerekiyor?

 1. Sanatsal Kabiliyet: İyi bir görsel iletişim tasarımcı, kabiliyetli olmalı ve çeşitli sanatsal becerilere ve becerilere sahip olmalıdır.
 2. Müşteri Odaklı: İyi bir tasarımcı, tasarımların istenen özellikleri karşıladığından emin olmak için müşterilerle kolayca çalışabilmelidir.
 3. İletişim: Tasarımcı, müşteriler ve tasarım ekibinin diğer üyeleri ile teslim tarihleri ve diğer hedefler doğrultusunda doğru yolda ilerlemeyi sağlamak için etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidir.
 4. Yaratıcılık: İyi bir görsel iletişim tasarımcı çok yaratıcı olmalıdır ve tasarımlar için yeni ve heyecan verici fikirler üretebilir.
 5. İzleyici kitlesini bilir: İyi bir tasarımcı farklı izleyicilerin farklı görüntülere tepki verdiğini anlar ve bu anlayışı tasarımlarına entegre edebilir.
 6. Öncelikleri Yönetir: İyi bir tasarımcı, son teslim tarihleri sınırları dahilinde çalışabilir ve önceliklerini değiştirebilir. Son teslim tarihlerine yetişebilmek ve müşterileri tatmin edebilmek için etkin bir şekilde iş yükünü idare edebilir.
 7. Değişime Açık: İyi bir tasarımcı tüm eleştirileri açık bir zihinle dinler ve bir müşterinin ihtiyaçlarına veya tasarım ekibinin üyelerinin görüşlerine göre tasarımları değiştirmeye isteklidir.
 8. Strateji: İyi bir tasarımcı stratejinin pazarlama ve reklamcılıkta nasıl bir rol oynadığını anlayabilir ve stratejik fikirler geliştirebilir, üst düzey tasarımları yürütmek için müşterinin stratejik planı kapsamında çalışabilir.
 9. Ekip Çalışması: İyi bir tasarımcı, bir takımın parçası olarak iyi çalışabilir ve projenin tamamlanması içi tüm ekip üyelerinin birlikte başarılı bir şekilde çalışması ve açık şekilde iletişim kurması gerektiğinin farkındadır.
 10. Teknoloji:İyi bir tasarımcı, çok sayıda masaüstü yayıncılık yazılımında (Adobe InDesign, Adobe Photoshop, vb.) uzmandır ve yeni programları hızlı bir şekilde öğrenip ve bunları kendi çalışmalarına dahil edebilir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..