Blog

Grafik Tasarım Konusunda Kariyer Hedefleyenlere Tavsiyeler!

Grafik Tasarım Konusunda Kariyer Hedefleyenlere Tavsiyeler!

Grafik tasarım , görselliğin ve teknolojinin öne çıktığı günümüzde her alanda oldukça fazla önemli bir hale gelmeye başladı. Çünkü bir markanın özellikle de logo olarak karşı tarafa vereceği mesaj oldukça önemlidir. Oluşan algı tüketicilerin markaya olan bakış açısını oldukça fazla etkiler. Öte yandan ilan ve yaratıcı konsept tasarımına kadar pek çok farklı alanda hizmet veren grafik tasarımcılar şirketler için geçmişte olduğundan daha kritik bir role sahip. Kariyerini grafik tasarım üzerine kurgulamak isteyenler için bazı öneriler listesi hazırladık arkadaşlar.

Sadece kurumsal bir firmada değil , bugün sanat dünyasında da bir şekilde grafik tasarıma ihtiyaç duyuluyor. 

Grafik tasarımcı olmak isteyenlere tavsiyeler
Grafik Tasarım Konusunda Kariyer Hedefleyenlere Tavsiyeler! 1

Tasarım etkinlikleri

Öğrenim süreniz boyunca hem de sonrasında sizlere vereceğimiz tavsiye sergiler ve bunun gibi birçok etkinlikte yerinizi almanızdır. Çünkü bu tür etkinliklere katılım sağlamak sizler için bir vitrin özelliği taşır. Yani kişisel çalışmalarınızı sunabilir, öte yandan bu alanda yapılmış olan modern tasarıma dair tüm uygulamalarda fikir sahibi olabilirsiniz. Ve tüm bunların dışında , meslek hayatlarında yetkin kişilerle çeşitli diyaloglara girip vizyonunuzu genişletebilirsiniz.


Deneyimli kişilerle irtibat halinde olun!
Grafik Tasarım Konusunda Kariyer Hedefleyenlere Tavsiyeler!3
1-Gönüllü projeler 

Bir grafik tasarımcının kendinden söz ettirebilmesi çok önemlidir. Yani bir başvuruda bugüne kadar yapmış olduğunuz çalışmalar , geçmişinizin doluluk oranı sizin rakiplerinize nazaran avantaj sağlaması anlamına geliyor. Bu yüzden sadece okulda yapılan çalışmalarla yetinmeyip gönüllü projelere katılmak, dernek ya da STK’lar için tasarımlar yapmak sağlam bir deneyimi beraberinde getiriyor. Bu şekilde öne çıkmak ve fark yaratmak çok daha kolay.

2-Stajyerlik

Vizyonunuzu genişletmek ve iş hayatı hakkında fikir sahibi olmak adına sizin tasarım anlayışınıza uygun bir ajansta ya da kurumda çalışmak ya da staj yapmak oldukça önemli. İyi bir tasarım ofisinde deneyimli tasarımcılarla çalışmak, projelerin nasıl yürütüldüğünü görmek, tasarım konusunda kültür edinmenizi de sağlar.

3-Network

Sizinle aynı sektörde iş yapan ya da size ihtiyaç duyulabilecek sektörlerde bulunan insanlardan oluşan bir insan ağı oluşturmanızda fayda var. Bu sayede evden yaptığınız (freelance) çalışmalarda kendinize bolca müşteri bulabilirsiniz. Vakti olmayan ya da projenin size daha uygun olacağını düşünen bir arkadaşın iletebileceği iş fırsatlarıyla deneyim ve hatta para kazanmanız kolaylaşabilir. 


Kişisel marka
Grafik Tasarım Konusunda Kariyer Hedefleyenlere Tavsiyeler! 4
Yaptığınız işlerin daha geniş kitlelerce bilinmesini sağlamak, düzenli bir profil oluşturmak ve işlerinizi sosyal medyada da paylaşabilmek için basit bir web sitesi ya da blog tasarlamanız kişisel markanızı oluşturmak açısından çok faydalı. Bu hamle sizlerin farkedilebilirliğini de arttırır.

Diğer yetenekler

Kullanılan grafik tasarım programları dışında adayın başka özelliklerini de öne çıkarması önemli. Eğer başka programlar, teknik beceriler, dil ya da eğitim bilgileri varsa mutlaka CV’ye ve var olan platformlara eklemek gerekiyor.

Yarışmalar

Bugün en çok yarışmanın düzenlendiği iş kollarından biri de grafik tasarım. CV’ye eklenecek ödüllerin işveren gözünde ne kadar etkileyici olabileceğini söylemeye gerek yok.

Kişisel gelişim

Grafik Tasarım Konusunda Kariyer Hedefleyenlere Tavsiyeler! 5
Grafik tasarım bugün bir sanat kolu ve pek çok başka alanla da ilişki içerisindedir diyebiliriz. Fark yaratan bir grafik tasarımcı olmak istiyorsanız, yaratıcılığınızı perçinlemek adına ; sinema, resim, kitap, heykel gibi pek çok farklı konulara da odaklanmanız sizlere fayda sağlayacaktır. Bu nedenle tasarımcıların trendleri takip etme , sosyal olma ve okumayı sevme gibi özellikleri benimsemesi gerekir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..