Blog

Grafik Tasarımcılara ilham verecek filmler!

Grafik Tasarımcılara ilham verecek filmler!

Grafik tasarım , sadece bir bölüm değil aynı zamanda yaratıcılıkla beslenen bir sanat dalıdır dersek yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Bu yüzden grafik tasarımcıların teknikler bir yana , birden fazla bakış açısı ile hayal güçlerini beslemelerinde her zaman fayda olacaktır. Tabi sanatçıyı besleyecek en önemli unsurlar da çevresel faktörler ve sanatın diğer dalları olmuştur her zaman. 

Bir grafik tasarımcısına elbette ilham verebilecek çok fazla şey var. Ama yine de tasarımcı arkadaşlarımıza farklı bakış açıları katmak adına bir liste derledik. Umarız faydalı olur.


Grafik Tasarımcıların izlemesi gereken filmler!

Waste Land

waste land
Sanat etrafında çerçevelenmiş sosyal bir belgesel. Brezilyalı sanatçı Vik Muniz, dünyanın en büyük çöp depolama sahasında birkaç yıl geçirip, işi çöp toplamak olan insanlarla sanat nasıl yapılır hepimize en etkili bir biçimde gösteriyor. Hiç önemsemediğimiz objelerin nasılda anlamlı ve harika birer sanat eserine dönüşebileceğini anlatan ve benim sanata bakışımı değiştiren harika ötesi bir örnek.

 Abstract: The Art of Design

Abstract: The Art of Design
Hemen hemen her büyük tasarım kategorisine odaklanan Abstract, özellikle web ve grafik tasarımla ilgilenenlere yüksek sesli bir önerimdir. Paula Scher bana her zaman ilham vermiş bir grafik sanatçısı, sadece onun bu belgeselde olması bile izlemem için geçerli bir neden.

 Helvetica
helvetica

Gary Hustwit tarafından çekilen uzun metraj belgeselde tipogafi, grafik tasarım ve küresel görsel kültür üzerinde derinlemesine bir yolcuğula çıkılıyor. Film 2007 yılında 50. yılını kutlayacak olan “Helvetica” yazı tipini mercek altına almakta. Yazının kültürel etkilerine de odaklanan helvetica tanınmamış tasarımcıları kendi yaratıcı süreçlerini tartışmaya davet etmektedir

 


 

Design Is One
design is one

İtalyan Vignelli çiftinin yaratıcı dünyalarını yansıtan en iyi tasarım belgesellerinden biri. Ürün ve kimlik ortaklığına yer veren ve zengin portfolyöleri grafik ve tasarım üzerine her şeyi kapsamaktadır. Bu belgesel sayesinde Vignellis çiftinin muhteşem akıl ve yaratıcılığına şahit olmaktayız.

 


 

Ai Weiwei Never Sorry
 Ai Weiwei Never Sorry

Ai Weiwei günümüzün etkileyici sanatçılarından biridir. Belgeselde onun büyük bir müze için hazırladığı fotoğraf sergisini anlatmakta ve Çin Hükümetine karşı halkı için savaşmakta olan bir aktivisitin büyüleyici yaşam hikayesine de tanık olacaksınız.

 Milton Glaser: To Inform and Delight 
 Milton Glaser: To Inform and Delight 
Amerika’nın ikonik grafik tasarımcısı olan Milton Glaser’ın hayat hikayesini anlatmakta olan bu film. I Love NY logosunun tasarımcısı ve aynı zamanda Push Pin Studios ve New York Magazine’in de kurucu olmaktadır.

 The Visual Language of Herbert Matter
The Visual Language of Herbert Matter

Muhteşem bir grafik tasarımı ve inanılmaz bir fotoğrafçılık. Sanatçının günümüzle ilişki kurmayı nasıl başardığını anlatmaktadır. Film güzel sanatlara yeni bir anlam kazandıran sanatçının nasıl kendi dilini oluşturmayı başardığını ve sanat ile ticari iş arasındaki çizgide nasıl yürüdüğünü anlatmaktadır.

 


 

Print the Legend
 Print the Legend

3 Boyutlu tasarım yeni bir teknolojik devrim mi? Birçok kişi öyle olduğunu varsayıyor. Bu ödüllü belgesel, 3 boyutlu tasarım pazarındaki liderlik yarışına odaklanmaktadır. Teknolojinin şaha kalktığı muşteşem bir belgesel izleyeceksiniz.

 


 

Art & Copy
 Art & Copy
Reklamcılık ve yaratıcılığın efsane belgeseli Art&Copy. Eğer yazma ve reklam konusunda tutkuluysanız bu film tam da sizin için. Reklamları algılama biçimlerini sonsuza kadar değiştirecek. İnsan duygularını sanat ve ticaret arasındaki bağlantıyı kuran film kültürler üzerinde derin izler bırakacak olgular içeriyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..