Blog

Güçlü Hedefler Belirlemenin Yolları!

Güçlü Hedefler Belirlemenin Yolları!

İnsan hayatının daha anlamlı olabilmesinin en önemli faktörlerinden bir tanesi de insanların kendilerine hedefler belirlemesiyle gerçekleşir. Kısa vadeli hedefler kişisel motivasyonu etkilerken uzun vadeli hedefler ise hayatın daha anlamlı olması anlamı taşır. Attığımız her adımda daha dikkatli, daha kontrollü ve bir o kadar da istekli davranırız. Yaklaştıkça heyecanımız artar.

Her ne kadar yarın için hayal ederken bugünü yaşıyor olsak da, yolumuza birçok engel de çıksa onları aşabilme gücüne de yine bu hedeflere ulaşma isteğiyle bulabileceğimizi de unutmamak gerekir.

Hedefler bu derece hayatımız açısından anlamlı iken onları nasıl belirleyeceğimiz konusu da oldukça karmaşıktır. Zira bu hedeflerin kolaylığı ya da zorluğu, gerçekliği gibi konular sizi psikolojik olarak etkileyebilir. Bu yüzden hedefleri belirleme aşamanızda sizlere bir yol haritası sunmayı amaçladık.

 


Güçlü hedefleri nasıl belirleyebiliriz?

Memnuniyet şart!

Güçlü Hedefler Belirlemenin Yolları!
Kişisel hedefler belirlemeden önce kendinizi detaylı bir şekilde analiz etmeniz gerekir. İçinde bulunduğunuz durumu bir şekilde ele aldıktan sonra ona göre kendinize belirleyeceğiniz hedefleri teker teker ele almanızda fayda var.

Değerlendirmenin iki büyük önemi vardır, bunlardan bir tanesi vizyonunuz ile ne kadar örtüştüğünü anlamak, bir diğer sebebi ise yola koyulduğunuzda acaba ne kadar mesafe katettiniz bunu görmenizdir.

Hata yapmamak adına belirlediğiniz hedeflere ulaşmak adına acele etmeyin. İlk olarak bu hedeflerinizin yeterliliğini sınayın ve süre ilerledikçe size neler katabileceğine odaklanın.

 Hedeflerinizi tanımlayın
Güçlü Hedefler Belirlemenin Yolları!

Biz insanoğlu genel olarak iyi bir yaşam hayalleri içinde dolanır dolanır dururuz. Oysa bu bizlerin hedefler belirleme ve hayaller kurabilme konusunda ne denli yetenekli olduğumuzu gösterir. Gerek kişisel, gerekse de ailemiz açısından güzel şeylerin hayaliyle yaşayabiliriz. Kimi zaman maddi, kimi zamansa manevi duygular bize eşlik eder. Peki bunları gerçekleştirmek adına ortaya koyduğumuz herhangi bir şey söz konusu mudur?

Sessiz olmak için zaman ayırın. Sürekli etrafınızdaki gürültüyü dinlemeyin ve acele etmeyin. Bir zaman planlayın, cep telefonu yok, bilgisayar yok, sadece sen, bir yastık, bir kalem ve düşüncelerin olmalı. Kendini gerçekten heyecanlandıran şeyleri düşün. Neyi başarmayı seversin? Başarılı olmayı garanti edersen ne yapardın? Hangi büyük düşünceler kalbinizi heyecan ve neşe durumuna taşır? Bu soruları cevapladığınızda kendinizi harika hissedeceksiniz.
 Hedeflerinizi 5 şartı sağlamalıdır
Güçlü Hedefler Belirlemenin Yolları!

Hedeflerinizi uydurmanız gereken 5 kalıp söz konusudur. Onlar ise;

  • özel,
  • ölçülebilir,
  • ulaşılabilir,
  • gerçekçi ve zamana duyarlı olmasıdır.
     


Sorumluluklarınızı bilin
Güçlü Hedefler Belirlemenin Yolları!

Hedeflerinizi ne kadar iyi belirlerseniz belirleyin, sadece kafanızda hamleler gerçekleştiriyorsanız bu pek de anlamlı olmayabilir. Sizlere tavsiyemiz bir hedefi belirledikten sonra harekete geçmeniz yönündedir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..