Blog

Isparta

Gül şehri Isparta'da üniversite okumak

Gülleri ile meşhur Akdeniz Bölgesi'nin doğal güzellikleri ile ünlü şehri Isparta'da üniversite hayatı bir öğrenci için nasıl olur bu konuda sizleri bilgilendirmek orada edindiğim izlenimler neticesinde görevim olmuştur. 

Öncelikle şehir yapısından bahsetmem gerekirse bu ülke sınırları içerisinde doğal güzelliklere sahip bu kadar güzel bir yapı var mıdır inanın bilmiyorum fakat Isparta gerçekten bitki örtüsüne sahip çıkan insanlarla dolu. 433 bin gibi bir nüfusa sahip olan Isparta'da doğal güzellikleri korumak adına herkes üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor diyebiliriz. Şehrin nüfusuna ek olarak gelen öğrencilerin kalabalık yarattığı konusunda bir şeyler de söylemek mümkün.

Akdeniz bölgesi şehri olduğu için mevsimi konusunda kendinizi aldatmamanız adına gerçekten sert geçen bir iklime sahip olduğunu söylemem mümkün.Süleyman Demirel Üniversitesi'nden bahsetmem gerekirse okul gerçekten çok güzel bir düzene sahip binalar karmaşık değil her şey çok planlı ve görseli kuvvetli. Etkinlikler konusunda da başarılı bir üniversitedir aynı zamanda. 

Ulaşım konusunda ekstra bir şeyler söylemek mümkün değil çünkü her alana giden halk otobüsleri söz konusu ve diğer ulaşım araçlarına pek fazla ihtiyaç duyabileceğiniz söylenemez. Genelde gezilecek alanlar da yürüme mesafesindedir.


Konaklama konusuna geldiğimizde öğrencilere karşı çok kötü bir tutum söz konusu ki bu okul hakkında edindiğim tüm güzel izlenimleri silen bir şeydi. Üniversite öğrencilerine ev vermek istemeyen ev sahipleri öğrenciye ayrı, aileye ayrı fiyat şeklinde pankartlar hazırlıyor (Herkes böyle değil fakat genel anlamda izlenimim bu yönde). Bu öğrencileri rencide ettiği gibi insan kazıklandığını da hissedebiliyor. Mesela 2+1 bir evin kirası 1000 lirayı geçiyor ve evlere giren insanların cinsiyetleri konusunda ciddi bir algı söz konusu. Özellikle karşı cinsle eve girme konusunda ciddi problem yaratan ev sahipleri hatta apartman sakinleri söz konusu.Bu yapı da öğrenciler olmadığında şehrin kafa yapısının oldukça muhafazakar ve bağnaz olduğunu gösteriyor ve bu da rahatsız edici bir durum.

Sosyal hayat konusunda şehirde birçok mekanın bulunduğunu söylemek mümkün fakat halkın bakış açısı insanların eğlence anlayışlarını değiştirmeleri gerektiği yönünde etkiliyor gibi. 

Gül, belki de şehrin bu kadar güzel görünmesinde en büyük etken. En meşhur şeyi olan gül her yerde ve rengarenk olarak muhteşem bir görsel sunuyor.

Univerlist'te Isparta Süleyman Demirel Üniversitesihakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Orhan Erbaş

Orhan Erbaş

[email protected]

Full Stack Developer

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..