Blog

Univerlist Gümüşhane

Gümüşhane'de Öğrenci Olmak!

  Gümüşhane, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin iç kesiminde, il merkezi denize 100 km mesafede yer alır. Doğusunda Bayburt, batısında Giresun, kuzeyinde Trabzon, güneyinde Erzincan illeri ile çevrilidir. İl merkezi denizden 1.153 m yükseklikte olup, HarşitÇayı'nın iki yakasında vadi boyunca uzanan bir yerleşimdir. İlin, merkez ilçeyle birlikte altı ilçesi vardır.

 

İklimi ve Nüfusu;

gümülhane

  Gümüşhane, her yönüyle olduğu gibi iklim özellikleri bakımından da Doğu Anadolu ile Karadeniz Bölgesi arasında bir geçiş teşkil etmektedir. Yüksek Zigana dağlarıyla  Karadeniz'in bunaltıcı nemli havasına set çeken, Kop engeliyle de Doğu Anadolu'nun şiddetli soğuklarının gelmesini engelleyen Gümüşhane dünya üzerinde ender yörelere sahip olan hoş bir iklime sahiptir.Gümüşhane nüfusu 2017 yılına göre 170.173'dir.

 

Ulaşımı;

gümüşhane univerlist 2

  Demir Yolu Ulaşımı: İl de Demiryolu bulunmamaktadır. En yakın Demiryolu: Gümüşhane - Erzincan: 148 km.Hava Yolu Ulaşımı: Şehirde hava limanı ulaşımı yoktur. En yakın hava alanları: Gümüşhane -Trabzon: 100 km Gümüşhane -Erzincan: 148 km Gümüşhane -Erzurum: 210 km’dir. Uzun karayolları ise komşu illerden yapılmaktadır.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerllist gümüşhane cam ters

   Gümüşhane Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde kafelerden geçer. Bunun dışında az da olsa bar ve diğer gece mekanları bulunur. Buralarda bazen geç saatlere kadar bazen sabaha kadar eğlence devam eder. Şirin olmasına şirin bir il, fakat küçük ve gelişmemiş bir il olmasından dolayı gece hayatı da olumsuz etkilenmiştir. Gümüşhane‘nin onlarca festivali var. Hem yöre halkının hem de belediye başkanlığının girişimiyle eğlenceli festivallere imza atılıyor. Yardımlaşma derneklerinin de aktif olarak katılım sağladığı etkinlikler yok değil.NevruzBayramı, Hıdrellez BaharBayramı, Ayazma YaylaŞenliği, Torul K.ÇimenYayla, Kelkit Köse Dağı Yayla, Köse AlacapazarıYaylaŞenliği, Kürtün Güvende Yayla Şenliği bunlardan sadece bazılarıdır. 

 

Gezilebilecek Yer Önerisi;

gümüşhane kale univerlist

•Zigana Geçidi

•KaracaMağarası

•Kadırga Yaylası

•ArtabelGölleri Tabiat Parkı

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..