Blog

izmir

Güzel Şehir İzmir'de Öğrenci Olmak

Ahh... Kimilerinin köy olarak nitelemesine, beğenmemesine, laf söylemesine sakın aldanmayın. İzmir hem üniversite okumak isteyenler, hem de yaşamak isteyenler için çok güzel bir şehirdir.

Aslında yazıya başlarken sizin kendinize şunu sormanız gerekiyor; "Ben nasıl bir üniversite hayatı yaşamak istiyorum? Okurken önceliklerim neler olacak?" Bu soruya verdiğiniz cevaba göre İzmir'de okuyup okumamaya karar verebilirsiniz. Eğer tiyatro, sinema, opera ve benzeri kültürel aktivitelerde çığır açmak istiyor, hiç bir etkinliği kaçırmayayım diyorsanız İzmir bu açıdan oldukça yetersiz. Dünyaca ünlü oyunlar, baleler, film festivalleri genellikle metropol şehrimiz olan İstanbul'da gerçekleşiyor. Bu sebeple siz İzmir'de okurken, İstanbul'da ki arkadaşlarınızın gittiği etkinlikleri görüp iç geçirmeniz oldukça olası. Bunun yanı sıra, öyle çok fazla sahafımız yok İstanbulun çeşitli yerlerindeki gibi. Kitap kurtlarının bu keyfi çok tadamayacağını üzülerek söylüyorum. Küçük kitap fuarları, okuma günleri, şöyleşiler falan sık sık olan şeyler değil burada. O yüzden de buldunuz mu kaçırmamaya çalışıyorsunuz.Ulaşım açısından oldukça rahat bir şehir. İzban, İzmir Metro, İzdeniz, Eshot gibi imkanlarınız var başlıca. 90dakika dediğimiz bir olay var ki, hayat kurtarıyor gerçekten. Bir araçtan diğerine geçerken, 90 dakikayı geçirmediyseniz bedava basıyorsunuz. Bir öğrenci için bütçeye oldukça büyük katkısı olan bir olay. Şehir içi yerlere ulaşımınızda maksimum iki farklı aktarma yaparsınız, genelde tek hatla uzun mesafeleri bile kat edebilir, semtten semte rahatlıkla geçebilirsiniz.

Bir on yıl öncesi kadar olmasa bile, insanların diğer şehirlerimize nazaran daha güler yüzlü olduklarını da söylemeden geçemeyeceğim. Tabiki insan her yerde insan, çok büyük bir fark beklemeyin. Ancak yine de hala ufak bir fark var. Belki de bunun sebebi İstanbul gibi yaşaması çok zor bir şehir olmadığı içindir.

İzmir'de şu an da 7 adet üniversite var. 2 tanesi vakıf üniversitesi. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü hariç hepsi şehre yakın ve ulaşımı çok da zor olmayan yerlerde diyebiliriz. Bu üniversitelerin de puanları iyi ve hepsi nezih üniversitelerdir. Kalacak devlet yurdu veya özel yurt bulmakta zorlanmazsınız.(Merkezdeki üniversiteleri tercih edenler genel de kendi evlerine çıkmaya sıcak bakıyor.)Okul haricinde vaktinizi Alsancak, Bornova, Bostanlı gibi semtlerde geçirebilirsiniz. Buralar öğrenciler (sadece öğrenciler değil tabi ki) için yapılmış kafe, bar ve çeşitli eğlence mekanları ile doludur. Cumartesi akşamları buralarda insan seli oluşur,(Kordon çimler, bira midye festivali ,Gündoğdu Meydanı konserleri...) herkes kendini sokağa atar, istediği gibi yer, içer, eğlenir. Bu açıdan belki de yaşaması/okuması en güzel şehirlerdendir bence. Bir de havası var ki, soğuğu sevmeyen insanlar için ideal. Evet kış gelir, havanın çok soğuk olduğu günlerde olur ama kısa sürer. Kışın ortasında bile sıcacık güneşin içinizi ısıttığı günler olur. İzmirliler bilir ki, her an hava değişebilir, mart ayında t-shirt ile dışarı çıkabilirsiniz veya donabilirsiniz. Bu yüzden de yazlıklar öyle çok ulaşılamayacak yerlere kaldırılmaz, el altında bir iki t-shirt mutlaka bulunur. Son olarak, ulaşımı pahalı değildir, devlet yurtları da öyle, ev fiyatlarının semtten semte çok değiştiği bir gerçek ancak genelde okulunuzun yanında bir evde oturmak istiyorsanız ve iki kişi bir eve çıkacaksanız 1000tl gibi bir kirayı göze almanız gerekir.(Düzgün bir ev ise) Tabi fiyatlar bunun üstünde de olabilir ancak ikiye bölündüğü için biraz rahatlayacak tabi yükünüz. Yemek olarak ise gidebileceğiniz hem çeşitli hem de geleneksel bir çok yer var. Daha şubeleri çok fazla yerde olmasa bile, bir çok nezih restaurant çeşitleri de mevcut. Eğer ki aileniz ile kalıyorsanız, hobilerinize ve zevklerinize rahat rahat harcama yapabilir, keyifli bir üniversite hayatı geçirebilirsiniz.

IspartaKayseriManisaErzincanAydın ve Edirne'de öğrenci olmak nasıl diye merak ediyorsanız, diğer yazılarımıza da bir göz atın. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..