Blog

Hababam Sınıfının Mahmut Hocası Münir Özkul

Hababam Sınıfı'nın Mahmut Hocası Münir Özkul

Hababam Sınıfı'nın Mahmut Hocası Münir Özkul

Hepimizin severek izlediği, izlerken güldüren, eğlendiren bir filmdir Hababam Sınıfı. İzlemeyen hemen hemen kimse yoktur Hababam Sınıfı'nı. Filmde rol almış usta sanatçıları ve içeriğiyle gönüllerimize taht kurmuştur.  Ne yazık ki gönüllerimize taht kurmuş bu filmin usta oyuncularından olan ve Mahmut Hoca rolüyle en sevdiğimiz karakterlerinden biri olan Münir Özkul'u kaybettik. O samimi gülüşü daima zihnimizde kazılı kalacak. Yerinde rahat uyu Mahmut Hocam.

1.Münir Özkul Kimdir?

Hababam Sınıfı'nın Mahmut Hocası, Bizim Aile'nin Yaşar Ustası, Adile Naşit'in can eşi, Türk filmlerinin vazgeçilmez babacan adamıdır Münir Özkul. Münir Özkul 5 Ağustos 1925'te İstanbul Bakırköy'de paşa torunu olarak dünyaya geldi. İki kız çocuğunun ardından dünyaya gelmesiyle ailenin göz bebeği oldu. Evdeki tüm kadınlar onun üstüne titriyordu. Paşalıktan gelen soyları Münir ile devam etmeliydi. Ailesi, kararını vermişti. O da tıpkı paşa dedesi gibi bir paşa olacaktı. Çocukluğu boyunca mahcup, içine kapanıktı. Bir paşanın özelliklerinden uzak görünüyordu. Ailesinin, üzerinde kurduğu düşler belki onu daha da içine döndürüyordu. Ailesi, kararı vermişti fakat onun gözü bambaşka bir yerdeydi. İşte bu zamanlarda Bakırköy'deki meşhur Miltiyadi Sineması onun sığınağı haline gelmişti. Münir sinemaya hayrandı. 15 yaşında, okulu bırakıp oyuncu olmaya karar verdi. Bakırköy Halkevi'nde oyunculuğa ilk adımını attı. Daha sonra oyunculuk yolunda emin adımlarla ilerleyip Yeşilçam'ın usta sanatçısı ve bizim Mahmut Hocamız oldu. Son zamanlarda hastaydı ve hastalığı tedaviye rağmen iyiye gitmiyordu. Ve ne acıdır ki 5 Ocak 2018 Cuma günü acı haberi aldık. Münir Özkul 5 Ocak 2018 Cuma günü hayatını kaybetti.

2.Münir Özkul'un Eğitim Hayatı

Münir Özkul, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Ancak bu hiç kolay olmadı çünkü gündüzleri sürekli okuldan kaçıyor, sinemaya gidip Amerikan ve Fransız filmleri izliyordu. Geceleri de aynı sahnede oyunlar izleyip alkış tutuyordu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi'nde sanat tarihi bölümüne gitti. Ancak tiyatro sevdası hep ağır bastı.

3.Münir Özkul'un Tiyatro Sevdası

Münir Özkul sessiz ve içine kapanık olsa da bir diğer yandan cesur ve tutkuluydu. Okulu bırakıp oyuncu olmaya karar vermişti fakat ailesinin buna tepki vereceğini bildiğinden bu işi sessizce yapmalıydı. Gizliden Bakırköy Halkevi'ne gitti. Burada oyunculuğa ilk adımını atmıştı. Tiyatroya gönülden bağlanmış bu genci küçük bir rol ile sahneye çıkardıklarında sahnede parlıyordu. Profesyonellik yolunda ilerlemesi artık kaçınılmazdı. Amatörlüğünü Halkevi'nde üzerinden çıkarıp rafa kaldıran Münir artık içindekileri keşfetmek için bir yolculuğa çıkmıştı. Bu yolculuk kendisinden başlayıp yine kendisine dönüyordu. Bir süre İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda oyunculuk yaptıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'na geçti. Fakat profesyonel ilk adımı İstanbul Şehir Tiyatro'suna geçtiğinde attı. Ses Tiyatrosu, çalıştığı ilk özel tiyatroydu. Burada sahneye çıktığı Aşk Köprüsü adlı tiyatro ile adından söz ettirmiş, oldukça ilgi çekmişti. Fakat burada çok kalmadı. Bundan sonraki durağı Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne oldu. Küçük Sahne'de, Fareler ve İnsanlar, Yaz Bekarı, Çayhane gibi önemli oyunlarda oynama fırsatı buldu.

3.Münir Özkul ve Sinema

Münir Özkul, 1950'lerden itibaren rol almaya başladığı sinema filmleri ile asıl ününü kazandı. Özellikle 1970'lerin kalabalık kadrolu ve genellikle Ertem Eğilmez'in yönettiği filmlerinde önemli roller aldı. En bilinen rollerinden biri, onunla özdeşleşen Hababam Sınıfı serisindeki tatlı sert okul müdürü Kel Mahmut tiplemesi oldu. 400'e yakın sinema filminde rol aldı. Adile Naşit'le, beraber oynadıkları filmlerle Türk sinemasının unutulmaz ikililerinden oldular.

4.Münir Özkul ve Dizi Furyası

Münir Özkul, televizyon dizilerinin yaygınlaştığı dönemde dizi oyunculuğundan uzak durmak istese de Uzaylı Zekiye, Ana Kuzusu ve Şaban ile Şirin gibi 90'lar dönemi dizilerinde rol aldı. 2000'lere gelindiğinde de onu Reyting Hamdi'de Yarmagül'ün dedesi olarak izledik. 

5.Münir Özkul ve Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı'nın Mahmut hocasıdır Münir Özkul. Mahmut Hoca ise Özel Çamlıca Lisesi'ne yeni atanan müdür muavini ve tarih öğretmeni, namı değer Kel Mahmut'tur. Kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden, öğretmenlerle sürekli kafa bulan öğrencilerle dolu 6 Edebiyat A Sınıfı'nı ilginç ceza yöntemleriyle disiplin etmeye çalışır. 

6.Münir Özkul'un Hafızalara Kazınmış Filmleri

- Kanlı Nigar

- Hababam Sınıfı

- Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

- Hababam Sınıfı Uyanıyor

- Hababam Sınıfı Tatilde

- Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor

- Aile Şerefi

- İbiş'in Rüyası

- Gırgıriye

- Gülen Gözler

- Neşeli Günler

- Sev Kardeşim

- Mavi Boncuk

- Bizim Aile

- Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..