Blog

Hafızanızı Güçlendirmenize Fayda Sağlayacak 7 Tavsiye!

Hafızanızı Güçlendirmenize Fayda Sağlayacak 7 Tavsiye!

Hafıza zayıflığı, zamana karşı yarış halinde olan insanoğlunun en büyük zaaflarından bir tanesi haline gelmiştir. Aynı saate verilen randevular, son dakikada hatırlanan toplantılar, unutulan söylemler ve daha bir sürü şey size günlük hayatınızda ciddi sıkıntılar yaratabilir. Hatta birçoğunuz unutkanlığın Alzheimer belirtisi olduğuna inanır ve motivasyon açısından da kendisini dibe sürükler. 

Peki ne yapmalıyız?
Hafızanızı Güçlendirmenize Fayda Sağlayacak 7 Tavsiye!
Arkadaşlar, tavsiyelerimize geçmeden önce iki şeyden emin olmak gerekir, bunlardan bir tanesi hiç kuşkusuz ki kendinizi hiç iyi hissetmiyorsanız doktora gitmeniz konusudur, ikincisi ise iyi uyuduğunuza emin olmanızdır. Uyku neden bu kadar önemlidir demeyin; elektronik aletlerinizde neden açma kapama tuşu var hiç düşündünüz mü? Bilgisayarınızı ya da akıllı cihazlarınızı yeniden başlatma gereksinimini ne zaman duyarsınız ona hiç dikkat kesildiniz mi? Evet arkadaşlar, verim konusunda ne zaman problem yaşarsak o zaman bilgisayarımızı yeniden başlatırız, RAM'i bir şekilde kendini sıfırlar ve sonrasında bizler daha rahat bir kullanım deneyimi yaşarız.

Elektronik aletlerimizi bir kenara koyacak olursak, açma/kapama butonu olmayan insanoğlu acaba hafızasından nasıl verim alabilir, gelin onlara bir göz atalım!


1-Eşyalar konusunda düzenli olun!
Evinizde her şeyin belli bir yeri olmalı. Mesela anahtarlık, gözlük gibi yerini hatırlamakta zorlanan nesneler için, kullanılmadığı zamanlar için konulmak üzere sabit bir yer belirlenmelidir.

 


2- Her şeyi not alın!
Her şeyi aklınızda tutmanız imkansıza yakın bir şeydir. Bu yüzden sözün uçtuğu düzlemde yazının baki kalacağına inanın.Telefon numaraları veya randevular hatırlanamıyorsa, bunların listelenmesi ve görülebilecek yere asılması olumlu sonuçlar vermektedir.

 


3-"Yaptım" "Ettim"
"Acaba camları kapattım mı?" ""gibi soruları sık sık kendinize soruyorsanız yapılan işleri yüksek sesle söylemek genellikle işe yaramaktadır. Örneğin, ocağı kapattıktan sonra kendi kendinize "Ocağı kapattım" demeniz, daha sonra ocağın kapatıldığını hatırlatacaktır. Bu yöntem insanlarla tanışırken de isimlerini hatırlama konusunda faydalı olmaktadır.

 


4-Anımsatıcı!
Cep telefonu anımsatıcılarının, kol saatinin alarmının ve ses kaydedicilerinin kullanılması, küçük hafıza sorunlarında yardımcı olabilmektedir.

 


5-Görsellerden yararlanın!
Bir kişinin ismi gibi yeni bir bilgi öğrenildiğinde akıldan bir görüntü oluşturulmalıdır. Bu görüntüler, bilginin unutulmasını önlemeye yardımcı olur.

 


6-Anımsatıcıları gruplayarak kullanın
Anımsatıcılar, hatırlamakta kullanılan bir tekniktir. Örneğin; listeler veya isimleri kısaltma haline getirilerek ezberlenebilir. Başka bir anımsatıcı tekniği de akrostiştir. Hatırlamak istenilen her öğenin ilk harfi kullanılarak akrostiş yazılabilir. Tekerlemeler veya hatırlanması gereken her öğeyi bağlayan hikayeler de yararlı olabilmektedir.

 


7-Konsantre olun ve rahatlayın
Birçok çevresel etken, dikkati dağıtabilmektedir. Bir şey hatırlamak istenildiğinde, unutulmaması gereken öğeler üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Aynı şekilde yeni bir bilgi öğrenilirken o bilgiye yoğunlaşılmalı ve dikkat dağıtıcı faktörler engellenmelidir. Anksiyete ve stres de hatırlamayı engelleyebilmektedir. Derin nefes almak ya da kas gevşetici egzersiz uygulamaları gibi rahatlama tekniklerini öğrenmek yararlı olabilmektedir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..