Blog

4 gun iş 3 Günel tatil modeli

Hafta Tatili 3 Güne mi Yükseliyor?

Pazartesi sendromu ile başlayan ve cuma rahatlığı ile sona eren haftalık rutin mesai dünya firmaları tarafından değiştirilmeye başlandı. Eski mantıkta 2 gün tatil 5 gün mesai olan çalışma düzeni artık 3 gün tatil 4 gün mesai olarak evrim geçirmeye başladı. 

Yeni Zelanda'da uygulanmaya başlayan bu model, dünya çapında bir etki yaratıp birçok şirketin bu modele geçiş yapmasına sebep oldu. Tabi bu model deneyimlendiğinden sonra yapılan araştırmalar verimlilliğin arttığını ve stresin azaldığı konusunda olumlu geri dönüş yapıyor.

Öncü Firma Yeni Zelandalı Perpetual Guardians!

prepetual guardians

3 günlük tatil 4 günlük mesai modeline geçiş yapan Yeni Zelandalı firma Perpetual Guardians 2 aylık süreçte olumlu sonuçlar aldıkları konusunda açıklamalarda bulundu. 230 işçiye çalışma olanağı sağlayan firmada iş stresinin azaldığı, motivasyonun ve verimliliğin yükseldiği hatta şirkete bağlılığın arttığı belirtildi.

Bu konuda uzmanların görüşü ise çalışma günlerinin fazla olması sonucu çalışanların kısa sürede halledebileceği işleri uzun süreye yaydığı konusunda . Yani 4 günlük işi 5 güne yayan çalışanlar vakit fazlalığından işleri ağırdan alıyorlar.

Bir başka örnek vermek gerekirse 2 günlük tatil modelinin mucidi olan ülke Almanya'dan. Berlin'de yer alan bir bilgisayar firması olan Planio da 4 günlük mesai modeline tam zamanlı geçiş yaptı. Burada da tıpkı Yeni Zelanda gibi sonuçlara rastlanmış ve özeleştiri konusunda da çalışanların ve firma yöneticilerinin söylemleri neredeyse aynı.
plan.io

Dünya geneline baktığımızda pek çok insanın ortalama aylık 40 saat çalıştığını görüyoruz. Ülkemize baktığımızda ise bu sayının 60 saat olduğu gerçeği ile karşılaşıyoruz. Öte yandan işçilerle yapılan araştırmalara göre her işçi 8 saatlik işi 5 saatte tamamlayabileceğinin farkında.

 


Peki sadece Yeni Zelanda ve Almanya mı ?
japonya
Hayır , dünyanın genelinde şu anda bu çalışma modeli tartışmaya açılmış durumda. Dünya'nın en çalışkan insanlarının yaşadığı Japonya'da dahi devletin şirketlere 3 günlük tatil modeli konusunda teşvikleri söz konusu. Yine bir başka dev ülke İngiltere'de İşçi Partisi'nin desteğini alan İngiliz İşçi Sendikalar Kongresi de maaşlarda bir kesinti olmaksızın şirketlerin dört gün çalışma modeline geçmesi konusunda tavır takınıyor.

Aslına bakarsanız ülkemizde de az zamanda çok iş yapılabileceğinin örnekleri mevcut , sizce?

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..