Blog

hakkari univerlist reşko

Hakkari'de Öğrenci Olmak!

  İl Doğudan Türkiye-İran sınırı ve güneyden Türkiye Irak devlet sınırı ile çevrelenmiştir. İki ayrı devletle sınırı olan ilin kuzeyinde Van ilinin Başkale ve Gürpınar ilçeleri, batısında Şırnak ilinin Beytüşşebap ve Uludere ilçeleri yer almaktadır. Genel karakteristiğini yüksek dağların belirlediği ilin denizden yüksekliği ortalama 2000 metrelerin üzerindedir. Güney Doğu Toroslar dağ silsilesinin etkisinde olan Hakkari de irili ufaklı birçok yüksek dağ bulunmaktadır. İlin toplam alanının büyük bir bölümünü kaplayan dağlar, İl alanının %87,6'sına tekabül etmektedir. 

 

İklimi ve Nüfusu;

hakkari univerlist

  Hakkari yöresinin genel olarak iklim özelliklerine bakıldığında, Doğu Anadolu’nun şiddetli karasal ikliminin bütün bileşenlerinin görüldüğü bir yöre olduğu ve bu bileşenlerin iklim elemanlarına yansıdığı görülmektedir. Bölgenin doğusuna ve kuzeydoğusuna doğru gidildikçe karasallığın şiddeti artmasına karşılık, güneydoğusuna gidildiğinde bu etki özellikle de alçak kesimlerde tedrici olarak azalmaktadır. Bölgenin denizlerden uzaklaşması, yükseltisinin artması ve bunun yanında yaz ve kış devrelerinde farklı hava kütlelerinin tesiri altında kalması dolayısıyla kışların çok uzun şiddetli ve karlı, yaz mevsiminin ise çok kısa ve oldukça sıcak geçmesine neden olmaktadır. Hakkari nüfusu 2017 yılına göre 275.761'dir.

 

Ulaşımı;

hakkari univerlist

  Hakkari'ye en yakın hava limanı Van ilinde bulunan Ferit Melen Hava Limanıdır. Hakkari İl Merkezinden minibüslerle ve uçak bileti satışı yapan firmaların servisleriyle ulaşım mümkündür. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ise hava alanı yapımına başlanmış , hava alanının 2014'te faaliyete geçmesi beklenmektedir. Ankara-Van arası mesafe 1271 km. olup uçakla yaklaşık 1.5 saat İstanbul-Van arası mesafe 1725.1 Km olup uçakla yaklaşık 2 saattir. Hakkari'ye ulaşım Van-Hakkari Kara yolu ile sağlanmakta olup yaklaşık 200 Km'dir. Türkiye'nin herhangi bir yerinden Hakkari'ye gelmek isteyenler uçakla Van'a inerler. Van Ferit Melen Havaalanından, Van otogarından ve şehir merkezindeki firmaların önünden minibüsler Seferleri vardır 3-3.5 saat süren bir yolculuktan sonra Hakkari'ye varılır. Van Hakkari arası günde 3 sefer otobüs saat başında minibüs servisleri mutat olarak yapılmaktadır.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

hakkari göl univerlist
  Hakkari’de Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde kafelerdengeçer. Bunun dışında çok az sayıda diğer eğlence mekanları bulunur. Bu mekanlarda gece eğlencesi geç saatlere kadar devam etmektedir.HAKKARİ KIŞ FESTİVALİ,BERÇELAN KÜLTÜR SANAT VE SPOR ŞENLİKLERİ, KUZU KIRPMA  ŞENLİKLERİ Hakkari’deki bazı festivallerden biridir. 

 

Gezilecek Yer Önerileri;

 

•Reşko Tepesi

•Konur Kanyonu

•Hakkari Tarihi Kalesi

•Hakkari Eski Tarihi Medresesi

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..