Blog

Halkla İlişkiler Bölümü Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?

Halkla İlişkiler Bölümü Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?

Halkla ilişkiler bölümü, özel ve kamu kuruluşlarında; kurumu halka tantabilecek, kurumun çalışmalarına karşı halkta ilgi uyandıracak, kurum hakkında çevrede olumlu izlenimler yaratacak ilişkileri kurabilecek bireyler yetiştirmek amacıyla eğitim veren bölüm olduğu için halk ve kurum arası bağlantı adına çok önemlidir.

Halkla ilişkiler bölümü, en fazla tercih edilen bölümlerden bir tanesi olduğu için, bu konuda bölümün hangi üniversitede okunması gerektiği de büyük önem arz eder. Halkla ilişkiler bölümünü Bahçeşehir Üniversitesi'nde okuyan bir arkadaşımız da bu bölümü BAU'da okumak ve bölüm hakkında tecrübelerini aktarmış, ilgilenen arkadaşlarımıza faydası olacağını düşündük.

 Halkla ilişkiler hakkında ne biliyorsunuz?
Halkla İlişkiler Bölümü Hakkında Bunları Biliyor muydunuz? 1

Her kurum ve kuruluşun ihtiyacı olan departmanlardan biri olan halkla ilişkiler, gelişen dünyayla birlikte ortaya çıkan yeni iletişim yöntemlerini de kullanarak kurum ve seslendiği alıcı kitlesi arasındaki bağlantıyı en verimli şekilde oluşturabilmek adına çok önemlidir. Bu bölümü seçerken beklediğim ilk şey insanları kültürleri daha iyi anlayıp iletişim becerilerimi arttırmak olmuştu. Ancak bölüme girdiğimde bundan çok daha fazlasını kazanabileceğimi anladım. Siz aday öğrencilerin de daha çok fikir edinebileceğine inandığım için linkte bulunan üniversitem olan Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü lisans programını incelemenizi tavsiye ederim.


Halkla ilişkiler bölümü ders içeriğine göz gezdirmek için tıklayınız!
 Halkla ilişkiler mezunu ne İş Yapar?
Halkla İlişkiler Bölümü Hakkında Bunları Biliyor muydunuz? 2

Halkla ilişkiler bölümü mezunu herkes şirketlerin kendilerini topluma tanıtmaları, sevdirebilmeleri için gerekli olan iletişim becerilerine sahip olmalıdırlar. Bu tür becerilerde biz halkla ilişkiler öğrencilerine gelecekteki kariyer yaşantıları ile ilgili umut vermektedir. Bunun dışında kurumlar arası rekabette çok büyük bir önem taşıyan halkla ilişkiler departmanları yeni teknolojilerle beraber değişen düşünce yapışana hakim bizler ve siz aday öğrencilere her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Çalışma alanlarının bazıları hakkında örnek verecek olursak;

 

  • Reklam ajansları
  • Halkla ilişkiler şirketleri 
  • Siyasi partiler 
  • Medya planlama ve satın alma şirketleri
  • Sivil toplum örgütleri 
  • Kurumsal iletişim uzmanı olarak şirketlerde 
  • Ulusal ve uluslararası işletmelerde stratejik iletişim uzmanı gibi birçok alan ve mevkide çalışma olanağı mevcut

 


 

Halkla ilişkiler okurken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Halkla İlişkiler Bölümü Hakkında Bunları Biliyor muydunuz? 3

Öncelikle her zaman her bölüm için geçerli olduğu gibi üniversite tercihi çok önemli. Seçeceğiniz üniversiteyle yeni iletişim yolları olan yeni teknolojiler hakkında teorik ve pratik bilgiler edinebileceğiniz bir okulu tercih etmelisiniz. 

Bunun dışında yurt dışı imkanları sizin için oldukça önem taşıyacaktır. İşiniz iletişim olduğunda farklı kültürleri daha yakından tanımak sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Erasmus ve benzeri programlara katılar ufkunuzu genişletebilirsiniz.

İletişim dediğimizde ilk düşünmemiz gereken kavram olan dil öğrenimini de unutmamak gerekir. Ana dilinizi çok iyi konuşmanın yanında en az bir yabancı dili de rahatlıkla konuşabiliyor olmalısınız. Bu hem iş hayatınızda daha nitelikli görünmenizi sağlar hem de akademik yaşantınızdaki kaynak ihtiyacını azaltmış olursunuz.

Seçeceğiniz okulun staj yapabileceğiniz şirketlerle bağlantıları varsa eğer bu da sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Ben de bu şekilde Bahçeşehir Üniversitesinin sağladığı CO-OP imkanıyla birlikte birden fazla şirkette staj yapma şansı buldum. Bu tip uygulamalar hem geleceğiniz hem de kişisel gelişiminiz açısından çok faydalı olacaktır.

Bunların dışında katılacağınız seminerler ve etkinlikler size hem bölümünüz hakkında daha fazla bilgi verir hem de başka çalışmaları da takip etme şansı bulursunuz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..