Blog

Halkla İlişkiler

Halkla İlişkiler Mesleği Hakkında Okumanız Gereken 10 Bilgi

Artık her sektörde ihtiyaç duyulan, çok yönlü bir meslektir halkla ilişkiler. Okurken kazanımlarını arttıran, bireylerin iletişim becerilerini geliştiren, gündem hakkında konuşabildikleri bir çok pencereden bakabildikleri günden güne gelişen bir alandır. Sınırlamaları çok azdır, isterseniz bir medya, isterseniz bir kamu kuruluşunda çalışabilirsiniz. Sizi kalıplara sokmadan olmak istediğiniz şekli almanızda yardımcı olan bu güzel mesleği, gelin 10 başlık halinde inceleyelim, keyifli okumalar!

İnsan Kaynakları değil Halkla İlişkiler Bey diyeceksiniz!

Kaynak: giphy

İki alanın arasında İstanbul ve Beylikdüzü kadar fark var. Ve İK'cılar Halkla İlişkilerle Halkla İlişkiler mezunları da İK'cılarla karıştırılmayı sevmezler. Biraz duyar lütfen!

Propaganda Halkla İlişkilerin bir kolu değildir!

Kaynak: giphy

Halkla İlişkiler meslek etiğine dayalı dürüst çalışmalar öne sürerken, propaganda ideolojiyi tek yönlü olarak sunar ve temeli beyin yıkamaya dayalıdır. Örnek olarak Hitler'in propaganda başkanı olarak seçtiği Joseph Goebbels'i verirsek biraz daha netleştirebiliriz.

Halkla İlişkiler Okuyanlar Nerelerde çalışabilir?

Kaynak: giphy

Hastane, banka, gazete, belediye, özel şirketler, kamuya bağlı kurum&kuruluşlar. Aklınıza gelebilecek her alanda, ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir halkla ilişkiler. Yani ''Ayşegilin torunu Hacettepe Tıp kazanmış, bizimkinin mesleği ne belli değil''i kulak arkası edip seçimlerimizle mutlu olmaya bakıyoruz.

Siz şimdi ne iş yapıyorsunuz?

Kaynak: giphy

Başı  sonu belli olmayan bir ilişkide sorulan ''Biz şimdi neyiz?'' sorusu kadar can sıkıcı ve nesli tükenmeyen bir soru bu halkla ilişkilerde. Bu soruyu bize sorduğunuzda Forrest Gump olup çıkıveriyor sonsuzluğa doğru koşmak istiyoruz. Lütfen..

Sayısal Alanda Kabak Tadı Vermek

Kaynak: giphy

Halkla ilişkiler mezunları için ineklerin et yemesi, safiye ile faik çiftinin ayrılması, bira ile turşunun yakışmaması mümkün olabilirken bile iyi bir sayısal zekaya sahip olabilmek pek mümkün gelmiyor.

Sosyal Zeka

Kaynak: giphy

Projeler, sunumlar, toplantılar, grup çalışmaları, gündem takibi derken sosyal zeka ve farkındalıkta bir hayli artıyor. Bunlara okurken çok fazla sunuma maruz kalmaktan doğan hitap yeteneğini de ekleyince insan ilişkileri güçleniyor. Karşındaki insanı kolay anlama, çözüm yolu bulma ve çok yönlü değerlendirme yeteneği sayesinde halkla ilişkiler mezunları bulundukları ortamda kolaylıkla fark yaratabiliyor.

İletişim Becerisi

Kaynak: giphy

Halkla ilişkilerin en büyük kazanımlarından biri şüphesiz ki etkin bir iletişim becerisidir. Hatta mesleğin temel taşlarında biri bile diyebiliriz.

Sabırlı Olmak

Kaynak: giphy

İnsanlarla içli dışlı olunan mesleklerin en önemli getirisinden bir diğeri ise sabırdır. Her gün bin bir çeşit insanla karşı karşıya kalmak, analiz etmek, çözüm yolu aramak kolay iş değil. Bütün bunlar halkla ilişkilerin bir parçalarını oluşturduğundan, mezunlar yıllar içinde sabrı da yönetmeyi öğreniyor.

Kolay Uyum Sağlama

Kaynak: giphy

Mesleğin en önemli özelliklerinden biri, olayları tek bir pencereden izlemek değil herkesin gözünden analiz edebilmektir. Bir proje hazırlarken veya bir sunum yaparken sadece tek bir noktayı ele alarak başarı yakalanamayacağından, bakış açısı genişliyor ve empati yeteneği de artıyor. Hal böyle olunca halkla ilişkiler mezunları, girdikleri her ortama kolaylıkla uyum sağlayabiliyorlar.

Başarılı Ekip Çalışması

 Kaynak: giphy

Halkla ilişkiler okurken de mezun olduktan sonra da tek başına yürütülen bir meslek değildir. Çalışmalar ekip çalışması halinde yapılır, sunumlar yine belirlenen gruplar içinde iş bölümü yapılarak paylaşılır. Bütün bunlarla birlikte sorumluluk duygusu, ekip çalışmasını kavrama ve paylaşımcı olma kaçınılmaz hale gelir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Bensu Tekin

Bensu Tekin

[email protected]

Yaşar Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..