Blog

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Üniversitelerin Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümleri, tüm sektörlerdeki firmalara donanımlı eleman yetiştirmektir. İletişim ve hayal gücü yüksek bireyler yetiştirerek, firmaların reklam ve iletişim konusunda en üst verimliliği yakalamaları amaçlanmaktadır. Verilen eğitimler ile iletişim gücünün, ikna edebilme ve insan ilişkileri iyi, hayal gücü yüksek kabiliyetli bireylerin sektörlere kazandırılması hedeflenmektedir. Halkla ilişkiler ve reklamcılık, firmaların kurumsallaşması, markalaşması ve ürün pazarlama yüzdelerinin artırılması için en iyi çalışmaların yapılmasıdır.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ne İş Yapar?

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunları, çalışmış oldukları kurumlarda, kurumun hedef kitlelere tanıtılabilmesi için gerekli raporlama işlemlerini yaparlar. Kurum ile ilgili, haber bültenleri, reklam içerikleri hazırlarlar. Firmanın yaptığı tüm çalışmaların çeşitli yayın organları aracılığı ile tanıtılmasını sağlayarak, firmanın etkinlik alanlarının genişletilmesine katkı sunmaya çalışırlar. Firma içerisinde yöneticilerin yazışmalarını ve konuşmalarını inceleyerek, kurum ile ilgili daha etkili işlemlerin yapılmasını sağlarlar. Yapılacak olan işlerin temel amacı kurumun en iyi şekilde tanıtılması ve sektör içerisinde saygınlığının artırılmasını sağlamaya yönelik işlemlerdir.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık İş İmkanları?

Üniversitelerin bu bölümlerinden mezun olan tüm bireylerin farklı sektörlerdeki firmalarda iş bulma imkanları daha geniştir. Daha çok reklam ajansları, halkla ilişkiler departmanları, medya planlama ajansları ile büyük firmaların basın ve halkla ilişkiler bölümlerinde çalışma imkanı bulabilirler. Günümüzde firmaların en aktif bölümleri pazarlama ve satış departmanlarıdır. Bu bölümlerde profesyonel olarak çalışacak bireylere her zaman ihtiyaç duyulur. Gerekli eğitimini tamamlamış olan reklam ve halkla ilişkiler mezunu bireyler ilgi alanlarına göre sektör belirleyerek, firmalara başvuru yaptıklarında kısa sürede iş bulabileceklerdir. Ülkemizde ve dünyanın tüm ülkelerinde en fazla iş imkanı olan meslek grubudur.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Maaşları?

Son yılların en gözde mesleklerinden olan halkla ilişkiler, yüksek enerji gücü istediği için diğer bölümlerden ayrı tutulmaktadır. Çalışanların alacağı maaşlar, firmaların yapısı ve yaptıkları reklam, halkla ilişkiler hizmetleri ile sağladıkları katkılara göre belirlenmektedir. Sürekli insanlarla iletişim durumunda bulunulması gerektiği ve kurulan iletişim ile firma tanıtımı yapıldığı için yüksek kazanca sahip meslek gruplarından birisidir. Ülkemizde halkla ilişkiler departmanlarında çalışacak olan kişiler, kamu kurumlarında, 2000 – 3000 TL maaş alabilecekken, özel kurumlarda ise 2000 – 4000 TL arasında maaş alarak çalışabilecektir. Tüm sektörlerde önü açık ve yükselme imkanı bulunan bir alan olduğu için, bireyler çalışma süreleri içerisinde maaşlarını ve mevkilerini yükseltebilecektir. 

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Hangi Üniversitelerde Var?

Gıd Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mühendisliği hangi üniversitelerde olduğunu görmek ve o üniversitelerin tüm detaylarını BURADAN inceleyebilirsiniz.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü taban puanları 2018 güncel başarı sıralamalarını detaylı ve ayrıntılı bir biçimde filtreleyeceğiniz  Univerlist Tercih Robotu ile öğrenebilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..