Blog

Hangi Bölüm Hangi Üniversitede Okunmalı

Hangi Bölüm Hangi Üniversitede Okunmalı

Ülkemizde her şehirde üniversite kampanyasıyla birlikte pek çok üniversite kuruldu. Bunların içerisinde devlet üniversiteleri olduğu gibi vakıf üniversiteleri de mevcut. Seçeceğiniz bölüm kadar tercih edeceğiniz üniversite de önemli boyutta. Mezunların söylemleri ve genel kanı ile derlenmiş listede bölümlerin en verimli şekilde okunacağı üniversiteleri derledik.

1 – Denizcilik İşletmeleri Yönetimi – Dokuz Eylül Üniversitesi Gerek Ege Denizinde olması, gerekse Akdeniz ticaretine yakın bir kent olmasıyla İzmir’de bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi, tüm zamanların mesleği olarak kabul edilen Denizcilik İşletmeleri Yönetimi için oldukça verimli bir eğitim hayatı geçirebileceğiniz bir üniversite. Ayrıca şehirde, Türkiye’nin en büyük ve en işlek ikinci limanı bulunmaktadır.

2 – Hukuk Fakültesi – Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi her öğrencinin hayallerini süsleyen bir meslek dalı haline geldi. Bu meslek içinde ülkemizdeki en değerli üniversiteler içerisinde bulunan Galatasaray Üniversitesi tercihlerde ve yorumlarda en üst sıralarda yer alıyor

3 – Ziraat Mühendisliği – Çukurova Üniversitesi  Tarım ve ziraat denince belki de ülkemizdeki en önemli ve en verimli topraklardan biridir Çukurova. Çukurova üniversitesi, gerek yurt içi ve yurtdışında geçerli olan yaptığı bilimsel çalışmalarda gerekse doğası gereği bu bölüm için verimli eğitim hayatı geçirebileceğiniz en önemli üniversite durumunda.

4 – Uluslararası İlişkiler – Ankara Üniversitesi Mülkiye olarak da adlandırılan Ankara Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi kesinlikle bu alandaki en başarılı üniversite. Gelenek son dönemlerde bozulsa da Uluslararası İlişkiler mezunları Dış İşleri Bakanlığı gibi devlet kurumlarında görev alır. Bu durum düşünüldüğünde Mülkiye bu bölüm için tüm üniversitelerin önüne çıkmaktadır. 

5 – Uluslararası Ticaret – Boğaziçi Üniversitesi Ülkemizdeki en prestijli üniversitelerin başında yer alan Boğaziçi, gerek ülkemizdeki ticaretin merkezi İstanbul’da yer alması, gerekse bölümle ilgili en uzun geçmişe sahip olmasıyla diğer üniversitelerin önünde yer almaktadır. 

6 – Gıda Mühendisliği  - Hacettepe Üniversitesi Çağımızda yükselen mesleklerden biri olan Gıda Mühendisliği için en önemli eğti veren üniversitelerden biri kuşkusuz Hacettepe Üniversitesidir. 

7 – Resim – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Herhalde güzel sanatlar alanında Türkiye’de taraflı tarafsız en başarılı üniversite, Mimar Sinan’dır. Türkiye’ye ve yurt dışına pek çok sanatçı yetiştirmiş bu güzide üniversitede öğrenci olabilmek için sizi diğer öğrencilerden farklı kılacak özel yeteneklere de sahip olmanız gerekmektedir. 

8 – Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu – Marmara Üniversitesi Marmara Üniversitesi, gerek yetiştirdiği öğrencilerin meslek hayatlarındaki başarısı gerekse üniversite sporları oyunlarındaki başarılı performanslı öğrencileri ile bu alanda adını ön sıralarda duyurmuş durumdadır. 

9 – Mimarlık – Orta Doğu Teknik Üniversitesi K
ısa adıyla ODTÜ, gerek teknik yeterlilik, gerek öğretim teknikleri, gerekse yetiştirmiş olduğu üst düzey başarılı öğrenciler sayesinde, mimarlık alanında diğer tüm üniversitelerin üzerinde bulunuyor.

10 – Eczacılık – Ege Üniversitesi Pek çok alanda yetiştirdiği öğrencileri için başarılı bir kariyer hayatı sunan Ege Üniversitesi, tüm bu bölümlerin yanında Eczacılık Fakültesi içe ön sıraya çıkıyor. 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Öykü Örs

Öykü Örs

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..