Blog

Hangi Mühendislik Dalına Aitsiniz?

Hangi Mühendislik Dalına Aitsiniz?

Mühendislik geniş bir konudur ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla mühendislik türü varsa hangisinin sizin için uygun olduğunu saptamanız çok zor olabilir. Karar vermenize yardımcı olmak için, neye tutkuyla bağlı olduğunuzu belirlemeye çalışmalısınız. Sizi heyecanlandıran ve boş zamanınızı ne için harcıyorsunuz? Tüm mühendislik türleri bir tür problem çözme biçimi içerir (ve genel olarak hayatı kolaylaştırmaya odaklanır), ancak hangi mühendislikle ilgili çözüm size en büyük vızıltıyı verir? Doğal olarak ilgilendiğiniz bir konuyu seçerseniz, kurs sırasında motive kalmayı ve bir mühendislik kariyeri sürdürürken konuyla ilgilenmeyi daha kolay bulacaksınız.

İşte, sizin için hangisinin olabileceğine karar vermenize yardımcı olmak adına bazı mühendislik dallarının özeti.

 


Uzay Mühendisliği

Bu mühendislik dalı, uçak araştırma, tasarım, geliştirme, inşaat, test, bilim ve teknoloji ile ilgilenir. Ayrıca uzay gemisine ve uzayın derinlik koşullarına odaklanarak, uzay mühendisliğini de inceleyebilirsiniz.

Bu tür mühendislik sizin için eğer:

En eski kavramsal çizimlerden modern jetlerin ilerlemesine kadar uçan makinelerin ardındaki tarih ve metodolojiden etkilenirsiniz.
hangi mühendislik bölümü sana daha uygun?
Uçuş yolculuğunun mekaniğine meraklısınız.
Bilgisayar simülasyonları ve uçak makinelerinin zorlu koşullar altında nasıl performans gösterdiğini görmek sizi merak ediyor.

 


Kimya Mühendisliği

Bu tür mühendislik, faydalı malzemeler veya maddeler üretmek için kimyasal ve biyolojik işlemlerin kullanımıyla ilgilidir. Doğal ve deneysel bilimleri (kimya ve fizik gibi), yaşam bilimleriyle (biyoloji, mikrobiyoloji ve biyokimya gibi) ve matematik ve ekonomi ile birleştiren çok disiplinli bir konudur.

Bu tür mühendislik sizin için eğer:

Analitik bir zihniyetin var.
Ayrıca kimya veya başka bir doğa / yaşam bilimi dersi almayı da düşünüyorsunuz.
Gündelik ürünler üretmenin ardındaki kimyasal işlemlerle ilgileniyorsunuz.
hangi mühendislik bölümü sana daha uygun? 2
gibi özelliklere sahipseniz burası sizin için uygun.


İnşaat mühendisliği

İnşaat mühendisliği, altyapı projelerinin tasarlanması ve geliştirilmesi için profesyonel bir uygulamadır. Bu, ülke çapında ulaşım sistemlerinin veya su şebekelerinin geliştirilmesi gibi büyük bir ölçekte veya tek yolların veya binaların geliştirilmesi gibi daha küçük bir ölçekte olabilir.

Bu tür mühendislik sizin için eğer:

Bir şeyler tasarlamak ve inşa etmekle ilgileniyorsunuz.
Mekanik, hidrolik, jeoteknik (inşaat problemlerini çözmek için Dünya'nın kabuğunun bilgisini kullanarak), malzeme bilimi ve istatistiksel analiz ile ilgileniyorsunuz.
Özellikle bilgisayar destekli tasarımda tasarım becerilerinizi geliştirmek istersiniz.

 


Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar donanım ve yazılımlarının tasarımı ve prototiplemesi ile ilgilidir. Bu konu, elektrik mühendisliğini bilgisayar bilimleriyle birleştirmektedir ve bu benzer konulardan biriyle birlikte bilgisayar mühendisliğini incelemeyi tercih edebilirsiniz.

Bu tür mühendislik sizin için eğer:

Bilgisayarlarla ilgili bir mühendislik kariyeri ile ilgileniyorsunuz - örneğin bir yazılım geliştirici veya bilgisayar mühendisi olarak.
hangi mühendislik bölümü sana daha uygun? 3
Matematik, fen bilimleri ve bilgisayarlarla ilgileniyorsunuz ve bilgisayarların fiziksel düzeyde nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsunuz.
Bilgisayar bilimcilerinin teknolojik ilerlemelerine dayanan yeni ürünler ve sistemler üretmek istiyorsunuz.


Elektrik elektronik mühendisliği

Elektrik ve elektronik mühendisliği, elektrik gücü uygulamalarına odaklanır. İki alan, elektrik mühendislerinin büyük ölçüde elektrik üretimine ve elektrik enerjisi tedarikine odaklanırken, elektronik mühendisleri bilgisayarlarda kullanılanlar gibi daha küçük elektronik devrelere odaklanmaktadır.

Bu tür mühendislik sizin için eğer:

Elektrikli cihazların ve sistemlerin çalışma şekli ile ilgileniyorsunuz.
Teknolojik gelişmelerin bir sonraki aşamasına güç vermek istiyorsun.
Doğal olarak herhangi bir elektrik sisteminin nasıl kurulduğunu anlamak ve nasıl geliştirilebileceği hakkında fikir sahibi olmak istiyorsunuz.


Makine Mühendisliği

En eski ve en geniş mühendislik türlerinden biri olan makine mühendisliği, mekanik sistemlerin tasarımı, üretimi ve bakımı ile ilgilidir. Statik ve dinamikleri, termodinamiği, akışkan dinamiklerini, stres analizini, mekanik tasarımı ve teknik çizimleri inceleyeceksiniz.

Bu tür bir mühendislik sizin için…

Mekanik cihazlarla uğraşmayı seviyorsunuz (ayrıca havacılık mühendisliğini de düşünebilirsiniz).
Sürdürülebilir enerji ve yapay zeka gibi alanlarda yeni ve yenilikçi tasarımlar geliştirmekle ilgileniyorsunuz.
hangi mühendislik bölümü sana daha uygun? 4
Mekanik teknolojiler geliştirmek ve geliştirmek için disiplinlerarası bir ekibin parçası olarak çalışmakla ilgileniyorsunuz.


Mühendislik Yönetimi
hangi mühendislik bölümü sana daha uygun? 6

Diğer bir disiplinlerarası alan, mühendislik yönetimi son yıllarda büyümüştür, üniversiteler özel mühendislik yönetimi programları geliştirerek yönetim odaklı mühendisler için endüstri talebine cevap vermiştir. Bu kurslar, genellikle mühendislik ve işletme fakülteleri tarafından ortaklaşa geliştirilen, endüstri mühendisliği becerilerini ve işletme uzmanlığını birleştirir. Ayrıca yukarıdaki mühendislik dallarından birini yönetimle de inceleyebilirsiniz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..