Blog

kalp sağlığı için diyet mi yoksa egzersiz mi daha yararlı ?

Hangisi daha sağlıklı: diyet mi yoksa egzersiz mi ?

Kilo almak ve vermek arasında kalan ince çizgiden bahsetmek ne zaman istesek daima aklımıza acaba diyet mi yapsam yoksa egzersiz mi? Ya da her ikisini birden mi yapmalıyım deriz ve bir anda kendimize aşırı yükleme yapar hem psikolojimize hem de fizyolojimize ani değişikliklerden zarar veririz. 

Çoğu insanın çalıştığı şu zaman zarfında aslında iki işi aynı anda gerçekleştirmesi zor olduğundan ya egzersiz yapmayı tercih edebilirler ya da diyet yapmayı tercih edebilirler ki bu durumda işte düştüğümüz ikilemden bir tercih yapmamız gerekir ve gelin bunun hangisinin daha sağlıklı olduğuna kanaat getirelim.

Her konuda her zaman araştırmalara öncülük eden Amerikanlar bu konuya da el atmış ve bir araştırmaya göre aralarında hiçbir fark yok bu yüzden konuyu burda kapatabiliriz demeyeceğim elbette.Kilo verildiği sürece iki yolu da tercih edebilirisiniz ve bu da onların sağladığı faydaları sizlere elbette sunacaktır.

Söz konusu araştırma etkinliğine katılan orta yaşlı ve kilo fazlası bulunan kişiler 3 ayrı gruba bölündü ve İlk grubun kalori tüketimi %20 kısıtlandı; ikinci grubun fiziksel aktiviteleri %20 arttırıldı ve son grupta bulunanların kalori tüketimi %10 düşürülürken, %10 daha fazla fiziksel aktivitede bulunmaları sağlandı.
Elde edilen bulgulara göre, her üç grup da kalp sağlığı açısından ( tansiyonun ve kötü kolesterol değerlerinin düşmesi ile dinlenme kalp hızında iyileşme gibi) denk faydalar elde etmişlerdi. Dahası, her 3 gruba dahil olanlar da çalışma süresince zayıflamışlardı. Dahası, vücut ağırlığının %7’sini kaybedenlerin kalp hastalığı riski de %22 oranında azalmıştı.Araştırmayı yürüten ekibin başındaki Prof Dr. Edward Weiss, alınan kiloların kan damarları ve diğer dokular üzerinde mikroskobik hasara yol açtığının altını çiziyor. Vücut bu hasarı onarmak adına da enflamasyonu arttırıyor. Zaman içerisinde, bu tepki arterlerde plak oluşumuna neden oluyor. Weiss, kalp krizine neden olan şeyin de koroner arter tıkanıklığı olduğunu belirtiyor.


Kilo verme ile birlikte, kalbe zarar veren enflamasyon tepkisinde de düşüş meydana geliyor.
Peki bu bilgilerden yola çıkarak, kilo vermenizi sağlayacak kadar egzersiz yaptığınız taktirde istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz sonucunu çıkarabilir misiniz? Ya da spor salonundan ayağınızı kesip sadece diyet yaparak zayıflayabilir misiniz?
O kadar basit değil. 

Diyet ve egzersizi birleştirmenin size daha fazla sağlık faydası sağlayacağı kesin.Dahası, birçok insan için hem diyet hem egzersiz yapmak çok daha kolay. Kalori miktarınızı bir miktar azaltıp, egzersiz miktarınızı çoğaltmak iyi bir hamle olacak. Siz hem diyet hem de egzersiz yapın. Vücut ağırlığınızın %5’ini kaybetmeniz, kalp hastalığı riskiniz açısından büyük değişimler yaratacaktır. 
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..