Blog

bilgisayar mühendisliği mi yazılım mühendisliği mi

Hangisine daha uygunsun ? Bilgisayar mı yoksa Yazılım mühendisliği mi?

YKS 2018 sonuçlarının açıklanması ile birlikte en fazla merak edilen bölümler de belli olmaya başladı. 

Özellikle mühendislik alanında aday öğrencilerin en fazla ilgi gösterdiği bölümler arasında Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği yer almakta.

Bir zamanların en popüler mesleği olarak bilinen ve daha sonrasında Yazılımın da mühendisliğinin ortaya çıkması ile birlikte kafalarda “acaba … mühendisi ne iş yapacak?” şeklinde soru işaretlerine sebep olan meslek bilgisayar mühendisliğidir.

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği arasındaki farkı şöyle düşünebilirsiniz.Mesela bir restoranı ele alalım. Çalışanlar temel olarak aşçı ve garsondur. Sizi kapıda karşılayan veya sizden sipariş alan da garsondur. Garson siparişi alır ve mutfağa iletir. Aslında burada garsonun yaptığı işleri yazılım mühendisinin yaptığı iş olarak betimleyebiliriz.Çünkü garson yemeğin nasıl yapıldığından ziyade sunumu ve sipariş alıp bunu mutfağa iletmekle görevlidir.Peki bilgisayar mühendisinin işi de mutfakta yemek yapmak mı diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet aslında öyle. Aşçı yemek siparişi geldiğinde o yemeği yapar.    Şimdi ya ne alakası var canım dediğinizi de duyuyorum. Buradaki restoranı bilgisayar olarak düşünebilirsiniz.Bir websitesine girdiğinizde sizi karşılayan arayüzü bir garson olarak düşünebiliriz. Yaptığınız şeyleri arayüz sayesinde işlenmesi için gönderebilirsiniz. Sonuçta yolladığımız veriler nelerse artık o anlamlı veriler bilgisayarın anlayacağı dile - yani makine kodu(machine code)na- dönüşür. İşte bu makine koduna nasıl çevrileceğini ve çevrildikten sonra nasıl işlenip de işlemlerin yapılacağının da tasarımını yapanlar bilgisayar mühendisleridir.Zaten bu aldıkları derslerden de belli oluyor.İncelemek isterseniz eğer iki ayrı bölümün müfredatına bakabilirsiniz.  İnceleme fırsatı bulduysanız eğer belki anlamamış olabilirsiniz onu da şöyle izah edeyim.Bilgisayar mühendisliği ve Yazılım mühendisliği arasındaki temel fark bilgisayar mühendisliği okuyan öğrencilerin temel elektronik, devre tasarımı, assembly programlama (makine dili),bilgisayar mimarısı gibi dersler alıp daha donanımsal yetişmesidir.Yazılım mühendisliğinde buna karşın daha fazla yazılım dili, yazılımın nasıl inşa edildiği ve planlandığı, nasıl test edildiği konu olarak yer alır. Kısacası makinelere hükmetme kısmı her zaman yazılım mühendislerinin meslek tanımına girer. Bir robot düşünün belki onun donanımı ile yazılımcı ilgilenmez ama onun nasıl davranması gerektiğine yazılımcı karar verir.


Aslında ülkemizde bu iki bölümden mezun olan insanlar ne yazık ki %90'ı aynı işleri yapıyorlar. %10'luk küçük bir kesim bilgisayar mühendisliğinden mezun olduğunda tam da böyle işler yapıyorlar.%10 küçük bir dilim fakat burada nitelikli insan sayısı az olduğundan bilen insana daha fazla maaş verdiklerini söyleyebilirim.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..