Blog

Harvard Genetikçileri DNA Uyumluluğuna Dayalı Bir Arkadaşlık Uygulaması Geliştirmek İstiyor!

Harvard Genetikçileri DNA Uyumluluğuna Dayalı Bir Arkadaşlık Uygulaması Geliştirmek İstiyor!

Sosyal medya devrimi ile birlikte internet kullanımının yaygınlaşması ve hemen ardından gelen insanların tüm sosyalleşme ihtiyaçlarını belirli uygulamalar aracılığı ile giderme istekleri her geçtiğimiz gün biraz daha kapsamlı hale geliyor.

Ev ithiyaçlarını gidermek için çevrimiçi market desteğinden, yemek siparişine, müzik uygulamalarından spor uygulamalarına kadar birçok platformun varlığı söz konusu ve gün geçtikçe bu yelpaze daha da genişliyor. Düşünsenize, artık kahve fallarına dahi telefon uygulamalarından bakılıyor.

Bir başka parantez ise, kesinlikle tanışma ve arkadaş edinme uygulamalarına açılmalı. Tanışma uygulamalarını kullanan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Şimdi çıkmak istediğiniz kişiyi, görünümüne, ilgi alanlarına, mesleğine ve diğer birçok kriterlere göre seçebilirsiniz. Fakat genlerinize ve taşıdığınız hastalıklara, baskın veya resesif olarak dayalı birisiyle eşleşmeyi hiç düşündünüz mü? Merak etmeyin dünyanın en iyi üniversitelerinden bir tanesi olan Harvard bunu sizin için düşündü!


 


Gen durumunuza göre arkadaşlık edebileceksiniz!
“Kiminle uyumlu olmadığını öğrenemezsin. Sadece kiminle uyumlu olduğunu öğreneceksin”

Hayatınız boyunca eminiz ki giriş seviyesinde dahi olsa biyoloji dersi almışsınızdır. Ya da almadıysanız kısaca, baskın genlerin resesif (çekinik) genlerden öncelikli olduğunu biz söyleyeyim ve örneklendirelim; mavi gözlü babanızdan ve kahverengi gözlü annenizden kahverengi gözü var ve siz de kahverengi gözlüsünüz; çünkü kahverengi göz geni mavi göz geninde baskındır.

Harvard Genetikçisi DNA Uyumluluğuna Dayalı Bir Arkadaşlık Uygulaması Geliştirmek İstiyor

Bazı genetik hastalıklara resesif genler de neden olur; ABD'deki 250.000 kişiden 1'inde görülen Isovaleric Acidemia gibi.

“Kiminle uyumlu olmadığını öğrenemezsin. Sadece kiminle uyumlu olduğunu öğreneceksin”
baskın ve çekinik genlere göre kiminle uyumlusunuz öğrenebileceksiniz
Harvard genetikçisi George Church, kullanıcıları taşıdıkları genetik hastalıklara ve hastalıkları çocuklarına geçirmeme ihtimaline göre kullanıcılarla eşleştirecek bir tanışma uygulaması oluşturmak istiyor.

Church'ün CBS muhabiri Scott Pelley'e verdiği röportajda, “Kiminle uyumlu olmadığını öğrenemezsin. Sadece kiminle uyumlu olduğunu öğreneceksin” dedi.

Pelley, “Herkesin genomu sıralanırsa ve doğru eşleşmeler yapılırsa, tüm bu hastalıkların ortadan kaldırılabileceğini mi söylüyorsunuz?” Diye sordu.

Church, “Doğru. Bu 7.000 hastalık. Nüfusun yaklaşık% 5'i. Dünyada yılda yaklaşık trilyon dolar civarında.”

Harvard Genetikçisi DNA Uyumluluğuna Dayalı Bir Arkadaşlık Uygulaması Geliştirmek İstiyor

Tabii ki, dizilen genomlarına erişimi olan herkes henüz mümkün değil. Ayrıca, mümkün olsa bile, insanların çoğu uyumsuz DNA'ya sahip oldukları için aşklarından vazgeçemeyecekleri kadar duygusaldır. Bununla birlikte, bu sistem gelecekteki en sağlıklı nesiller için bir cazibe işlevi görür.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..