Blog

hatay

Hatay’da Öğrenci Olmak!


Türkiye’nin güney sınırında yer alan birçok şeyi ile ünlü olan Hatay (Antakya) ‘da öğrenci olmak hakkında yeni dönemde orada okuma ihtimali olan arkadaşlarımız için kısa bir araştırma gerçekleştirdik.

1- Mevsimi

Hatay, Akdeniz’in en güney sınırlarına sahip olan bir il olduğu için oldukça sıcak bir iklime sahiptir dersek abartmış olmayız. Yaz ayları oldukça kurak geçen (bazı zamanlar 50 dereceye kadar çıktığı gibi söylentiler var) kışları da ara ara sert esintiler sergilese de ılıman bir iklime sahip olan bir şehirdir.


2- Kültür

Bu şehir, gerek komşuları gerek de aynı denizi paylaştığı komşularından oldukça fazla şey almıştır. Bu şehirde Suriye’den ve geri kalan tüm Ortadoğu’dan esintilere rastlayabileceğiniz gibi, Karayiplerden de bir şeyler bulmanız mümkündür. Oldukça fazla tarihi esere ve müzeye de sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

3- Mutfak

Yemek söz konusu ise buraya geldiğinizde kesinlikle kilo alacaksınız bunun bilinci ile hareket edin, künefeden başlayan, kebaba kadar ilerleyen, tatlı patatese kadar birçok cezbedici unsurla karşılaşabilirsiniz, bu satırları yazarken acıktığımız da doğrudur.


4- Yaşam

Hatay halkı oldukça medeni insanlardır diye gözlemliyoruz, öte yandan tek bir eksi yazıyor arkadaşlarımızla konuştuğumuzda o da sınır komşumuz olan Suriye’den gelen sığınmacıların sayılarının fazlalığı tedirgin edebiliyormuş.

 

5- Konaklama ve ulaşım

Büyükşehir fiyatlandırmaları baz alındığında burada yaşam oldukça uygun diyebiliriz. Ulaşım konusunda da başarılı bir düzene sahip olan Hatay’da iki üniversiteden hangisinde öğrenci olacaksanız olun bu konuda rahat edeceğinizi bilmeniz gerekir.

Hatay üniversiteleri hakkında bilgi almak için tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..