Blog

Hava Lojistiği Bölümü Nedir?

Hava Lojistiği Bölümü Nedir?

Lojistik, kısaca bir ürünün bir noktadan bir noktaya güvenli bir şekilde ulaştırılmasıdır diyebiliriz. Bu yüzden tedarik zincirinin en önemli halkalarından bir tanesidir. Belirlenen sürede, belirnenen noktaya , belirlenen standartlarda aktarım gerçekleştirilmesi işlemi oldukça önemlidir.

Bugün sizlere hava lojistiği bölümü hakkında kısa kısa bilgiler vermeyi amaçlıyoruz.

Hava Lojistiği Bölümü Nedir?
Hava Lojistiği Bölümü Nedir?

Hava lojistiği dediğimizde aslında yukarıda kısaca bahsetmiş olduğumuz tanıma ek bu işlemlerin hava yolunda yapılan türü diyerek özetleyebiliriz, yani bir nevi hava taşımacılığıdır. Bölümün temelinde yer alan amaç, ürün, insan ve bilgi gibi şeylerin aktarımını sağlamaktır.

 Hava Lojistiği Bölümü Nedir?
Hava lojistiği bölümünde ise asıl amaç hava trasportasyonu sağlayacak yetkin elemanların yetiştirilmesini sağlamaktır. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Bu yılın içerisinde 40 günlük pratiğe dayalı staj zorunluluğu da söz konusudur. 

 Hava lojistiği bölümüne yerleşmek isteyen arkadaşlarımızın tercih zamanı YGS-6 türünden tercih yapması ve en az 150 puan almış olması gerekir. Bu bölüm hakkında verilebilecek bir ayrıntı ise bölümün sadece özel üniversitelerde bulunmaktadır ve bu yüzden de taban puanları oldukça düşüktür.

Bu bölümden mezun olduktan sonra havayolu firmalarında kargo bölümlerinde iş bulmanız mümkündür. Ya da kargo firmalarının hava ile ilişkili olan alanlarında da çalışmanız mümkün olabilir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..