Blog

Havacılık Yönetimi Nedir?

Havacılık Yönetimi Nedir?

Havacılık, son zamanların en hızlı gelişen sektörlerinden bir tanesi hatta belki de en çok gelişenidir. Hal böyle olunca da bu sektörde istihdam edilmek üzere yetiştirilmesi gereken personel ihtiyacı günden güne artış içerisindedir. Ancak havacılık yönetimi üzerine çalışacak personelin pek çok vasfı olması gerekir. Bunların başında elbette insan ilişkilerinde başarılı olmak ve akıcı, sorunsuz bir yabancı dil kabiliyeti gelir. Öte yandan esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek, sabır, kişisel bakıma gösterilen özen, diksiyon, düzgün giyinmek, seyahat engeli bulunmamak ve sorun çözme becerisi diğer önemli niteliklerdir. Elbette ekip çalışmasına uyum sağlayabilmek de son derece önemlidir.

Havacılık Yönetimi Ne İş Yapar?

Havacılık yönetimi bölümü mezunu bir kimsenin yapacağı işleri sadece yer hizmetleri ile sınırlandırmak doğru değildir. Ne de olsa bu kimse pek tabii hava yolu firmalarında da idari görevler üstlenebilir. Bunun yanı sıra elbette yer hizmetlerinde çalışabilir, şartları sağlayıp eğitimleri başarıyla tamamlarsa kabin ekibi ya da pilot olarak dahi istihdam edilebilir. Bunun yanı sıra hava yolu taşımacılığına dair her türlü idari görevi yapacak olan kimseler yine havacılık yönetimi mezunlarıdır.

Havacılık Yönetimi Maaş

Havacılık yönetimi bölümünden mezun olanların son derece geniş iş olanakları olmakla beraber maaşları son derece değişkendir. Türk ve yabancı firmalar bilindiği üzere farklı maaş politikalarına sahiptir. Bunun yanı sıra firmalarda yer aldıkları pozisyona göre de maaşları değişkenlik gösterecektir. Ancak her ne olursa olsun bu bölümden mezun olmuş olan öğrencilerin önü açık olacağından ve pek çok iş imkanına sahip olacaklarından dolayı son derece yüksek maaşlar ile çalışmaları da kariyer olanakları arasında bulunmaktadır.

Havacılık Yönetimi İş Olanakları

Havacılık yönetiminden mezun olanlar hava yolu taşımacılığı yapan firmalarda, bu firmanın yolcu ya da kargo firması olması fark etmeksizin idari görevler üstlenebilirler. Havalimanları ve lojistik merkezlerinde de istihdam edilmeleri mümkündür. Bunun yanı sıra havacılık yönetiminden mezun olan öğrenciler devlette de havacılığa dair pek çok mevkide yer alabilirler. Öte yandan sağlık başta olmak üzere şartları sağlayıp eğitimleri başarıyla tamamlamaları ve elbette sınavlarda gereken başarıyı yakalamaları durumunda hava yolu firmalarında pilot ya da kabin ekibi olarak da çalışabilirler.

Havacılık Yönetimi Dersleri

Havacılık yönetimi bölümünde birinci sınıfta sıradan dersler alınır. Matematik, yabancı dil, muhasebe, maliye, işletme ve istatistik gibi dersler bunların başında gelir. Aynı zamanda çok az olmakla birlikte havacılığın temel kavramlarına dair dersler de yer almaktadır. İlerleyen dönemlerde ise meteoroloji, yer hizmetleri yönetimi, havacılık operasyonları, uçaklara ve havalimanlarına dair teknik bilgiler, insan ilişkileri ve psikoloji gibi dersler alınmaktadır.

Havacılık Yönetimi Hangi Üniversitelerde Var?

Havacılık yönetimi hangi üniversitelerde olduğunu görmek ve o üniversitelerin tüm detaylarını BURADAN inceleyebilirsiniz.

Havacılık Yönetimi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Havacılık yönetimi taban puanları 2018 güncel başarı sıralamalarını detaylı ve ayrıntılı bir biçimde filtreleyeceğiniz  Univerlist Tercih Robotu ile öğrenebilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..