Blog

AIESEC

Hazırlık Yılınızı Daha Verimli Kılacak 5 Öneri

 

 

  1. Öğrenmeye Açık Olun

‘’Üniversiteye geçince rahatlarsın.’’ sözleriyle geçen bir senenin ardından; üniversiteyi kazandığınızda; devamsızlığın suyunu çıkartmanız, dersleri kıt kanaat geçmeniz ne kadar doğal olsa da, kazandığınız bölüm %100 İngilizceyse size önerimiz öğrenmeye açık olmanız. Bölüme geçince hallolur, bir şekilde öğrenilir demeyin çünkü öğrenilmiyor. Bölüm dersleri başladığında ben nereye düştüm sendromu yaşamak istemiyorsanız özellikle hazırlık yılında derslere eskisi kadar olmasa da ilgi göstermelisiniz.

 

 

 

  1. Öğrenci Organizasyonlarında Yer Alın

 

Üniversite’nin kuşkusuz en rahat yılı olan hazırlık, aynı zamanda öğrencilerin sosyalleşmek ve kendilerini geliştirmek için dersleri düşünmek zorunda olmadıkları tek sene. Bu dönemi sosyalleşerek, ufak ufak kişisel gelişiminize yatırım yaparak, yeni insanlarla tanışarak geçirmeniz; geriye kalan dört yılı daha verimli hale getirecek adımlar atmanızı sağlayacaktır. 

 

Dünyanın En Büyük Gençlik Organizasyonu’nun bir parçası olmak istersen seni şuraya alalım. 

 

 

 

  1. Kendinize Yatırım Yapın

 

Mezun olduktan sonra dört sene boyunca elinizde olan tek somut şeyin diplomanız olmasını istemiyorsanız zamanınızı doğru kullanmaya hazırlık yıllarında başlamalısınız. İsterseniz kariyer hedefiniz ile alakalı workshoplara, etkinliklere katılın, ister yeni bir hobi edinin. Bölüme geçince vizelerden, finallerden zaman bulamıyorum diyerek yakınma ihtimaliniz olan çoğu şeyi hazırlık yılınızda rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

  1. Yurt Dışına Çıkın

 

Ben zamanımı yeni yerler keşfederek, yabancı dilimi daha fazla geliştirerek geçirmek istiyorum derseniz size önerimiz yurt dışına çıkmanız yönünde. 

 

Euro almış başını gidiyor dediğinizi duyar gibiyiz. Bütçeniz kısıtlıysa Ukrayna,Romanya,Polonya gibi Euro’nun kullanılmadığı Avrupa ülkelerine ya da Mısır,Brezilya,Fas,Tayland gibi biraz daha uzak fakat ekonomik açıdan daha uygun ülkelere göz gezdirebilirsiniz.

 

Gezerken bir amacım olsun derseniz; gönüllü olarak 6-8 hafta süren Global Volunteer projelerine katılarak farklı kültürleri tanırken Küresel Hedefler’in bir parçası olup dünyaya pozitif yönde etki edebilirsiniz

 

 

 

  1. Yabancı Birini Evinizde Ağırlayın

Yurt dışına çıkacak kadar yeterli bütçem ve zamanım yok ama farklı kültürleri tanımak, yabancı dilimi geliştirmek istiyorum derseniz; yabancı birini evinizde ağırlayabilirsiniz.  Bu şekilde bütçenizi sarsmadan unutulmaz anılar biriktirirken arkadaşınız sayesinde konuşma pratiği yapabilirsiniz. 


Farklı ülkelerden gelen 2000’in üzerinde kültür elçisi’nden birini evinde misafir etmek için hemen kayıt bırakabilirsin!

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
AIESEC

AIESEC

[email protected]

AIESEC - TÜRKİYE

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..