Blog

Hemşirelik

Hemşire Olmak İster misiniz?

Sağlık alanında öğrenim görmek isteyen arkadaşlarımız adına bu kez hemşirelik bölümüne değineceğiz. 

Öncelikle bilmelisiniz ki hemşirelik bölümü rivayetlerde dolaştığı gibi 2 yıllık bir önlisans programı değildir. 4 yıllık teori ve pratiğe dayalı alınan eğitimin tamamlanması ardından elde edilen bir unvandır. Genel olarak kadınların tercih etmiş olduğu bir bölüm olarak dikkat çekse de son yıllarda erkekler tarafından da oldukça fazla tercih edilmektedir. Erkek hemşireye de "Hemşir" dense de genel olarak bu kelime fazla kullanılmaz. 

Hemşirelik bölümünün temel amacı insan, aile ve toplumun sağlığını korumaktır. Tıp alanında doktorlar ile ortak bir çalışma gerçekleştirirler ve bu çalışmaları gerçekleştirebilmek adına gerekli donanıma ve soğuk kanlılığa sahip olabilmek de büyük bir önem arz eder. Bununla birlikte hasta ve hasta yakınlarıyla kurulan ilişkide gerekli tavırları alabilmek, ilişki kurulan insanları doğru bir şekilde yönlendirebilme becerisine sahip hale gelebilmektir. Bununla birlikte hemşirelik bölümünün temel amaçlarından birinin, hemşirelerin sağlık kuruluşlarındaki diğer elemanlarla da koordineli halde çalışabilmelerini sağlamak olduğunu söylemek gerekir. Yani bu bölümü okumak isteyenlerin motivasyon durumu da meslek açısından oldukça önemlidir. Her türlü durumda soğukkanlı olabilmek ve olası bir kötü durumu karşı tarafa yansıtmadan mesleğini yapabilmek ciddi bir psikoloji gerektirir.


Hemşirelik bölümü, öğrencilere mezuniyet sonrasında ciddi bir iş sahasında çalışabilme fırsatı sağlamaktadır. Devlet ve özel olmakla birlikte bireysel olarak da çalışmak oldukça mümkündür. Bu bölümden mezun olduktan sonra devlet hastanelerinde çalışmak istiyorsanız yapmanız gereken KPSS 'ye girip atanmak istediğiniz yeri puan olarak yakalamaktır. Onun dışında özel sektörde bu meslek için yönelim sergilerseniz birçok köklü hastaneler de mevcut. Öte yandan bu bölümün mezunlarının akademik alanda da kariyer yapma imkanları vardır. Mezuniyetlerini takip eden süreçte lisansüstü eğitimini sürdüren öğrenciler, doktora dereceleri alabilmekte, ilerleyen yıllarda Doçent, Profesör gibi unvanların sahibi olabilmektedirler.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..