Blog

hemşirelik

Hemşirelik ve Acil Tıp Teknisyenliği Arasındaki Fark Nedir?

Sağlık sektörü söz konusu olduğunda özellikle son yıllarda ciddi yükseliş gösteren bölümler söz konusudur. Bu bölümlerden bazıları lise hayatını Sağlık Meslek Liselerinde geçirmiş olanları doğrudan ilgilendirmektedir. Bu liseden geçiş bölümlerinden bir tanesi Acil Tıp Teknisyenliği'dir ve cidii anlamda Hemşirelik bölümü ile kıyaslanmaktadır ve bizler bu yanlışı düzeltmek adına sizlere bir içerik hazırlamak istedik.

ATT mi ? Hemşirelik mi?


Mesleki eğitim almış olan lise mezunu arkadaşlarımızın son yıllarda oldukça fazla tercih ettiği bölüm de ATTolarak bilinen Acil Tıp Teknisyenliği bölümüdür. Acil tıp teknisyeni olarak görev alan arkadaşlar, hastanelerin acil servis birimlerinde ya da 112 olarak tabir edilen ambulans vb. araçlarda hizmet verebilirler. Bu bölümün mesleki kapsamı çok fazla değildir, elbette hayati müdahaleler söz konusudur lakin ATT'lerin faaliyet alanı belirli bir çerçeve içindedir.


Hemşirelik bölümü hakkında bahsetmemiz gereken bir şey varsa, geçmiş yıllarda lise ve önlisans programı olarak yer alıyordu, daha sonralarda lisans programı haline gelerek daha da kalifiye hemşirelerin sağlık sektörüne kazandırılması söz konusu oldu. Hemşirelerin kapsam alanı ATT'lerle kıyaslanamayacak kadar fazladır. Çünkü Tıp sektöründe verilen her hizmet departmanında yer almak durumundalardır. Bu departmanlarda yer alabilmek kapsamlı bir eğitimden geçmektedir ki yeni kurallara göre 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamamış kişilere hemşire unvanı verilmemektedir.


İş Olanakları Karşılaştırılması

ATT'ler son yıllarda sahip olduğu popülerite ve faaliyet alanı darlığından hemşirelere nazaran daha az bir iş alanına sahiptir. Öte yandan hemşirelerin sağlık sektöründe sadece devlet hastanelerinde değil özel hastanelerde de kendilerine iş bulma imkanları biraz daha fazladır.

İki meslek dalının belki de en fazla karşılaştırılma sebebi ise bu mesleği icra edenlerin elde ettiği kazançtır. Evet lise mezunu olup ATT olarak riskli bir iş yaptığınız için kazancınızın seviyesi de oldukça tatmin edici olur. Öte yandan bu seviyede kazanç sağlamak ilk etapta mümkün olmasa da ilerleyen aşamalarda hemşirelerin daha da fazla kazanması söz konusu olabilir. Netice itibari ile lisans diploması sahibi olmaları ve öğrenimlerine devam edip yeni unvanlar edinmeleri kendilerine oldukça fazla fayda sağlar.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..