Blog

Her Şey Bir Anlam Taşır: Marina Abramovic

Her Şey Bir Anlam Taşır: Marina Abramovic

Marina Abramovic Kimdir ?

Sırp performans sanatçısı olan Abramovic zihnini ve fizikselliğini bir tutarak sergilediği performanslarla tarihe geçmiş şahsımca hayranlık duyduğum örnek bir kadındır.

Şimdi kendisinin 3 önemli performansını inceleyelim:

1. Balkan Baroque

Görseli korkutucu bulmuş olabilirsiniz, belki de gerçekten öyle. Her ne kadar ürkütücü olsa da taşıdığı amaç ve anlam saygıyı büyük ölçüde hak etmekte. Bu performansın adı Balkan Baroque. Hayvan kemiklerini temizlemeyi gaye bilmiştir burada kendine. Bunu tam dört günde tamamladı Marina. O savaşları lanetledi kanı temizlerken. Performansına olan inancı, başarmak için sarf ettiği çaba ve metaneti performansını ölümsüz kılmakta.

https://www.youtube.com/watch?v=EnTKSRqngqc  

2. Imponderabilia

Büyük aşkı Ulay ile sergilediği bu performans da oldukça sıra dışı ve ilgi çekici. Beraber insanların sürekli geçtiği kapı eşiğinde çıplak halde birbirine bakan çift geçen insanların hangisinin yüzüne bakacakları konusunda bir çalışma yapmışlar. Belki de çıplaklığı hakiki insanı saf ve kendi haliyle sergilemek istediler. Zor ve etkileyici.

https://www.youtube.com/watch?v=hnV89ZaXomg

3. Rhythm 0

Belki de en büyük yankı uyandıran ve sosyal bir deneye dönen beni çok sarsan performansı Rhythm 0. 1974 yılında bir galerinin ortasında durmakta Marina. Önünde bir masa ve çeşitli objeler var. "Sanatçıya İstediğinizi Yapabilirsiniz" yazmakta. Performansa denk gelen insanlar önce ona şefkat ve sevgi gösteriyorlar. Bir süre sonra biri Marina'ya tokat atıyor ve her şey o tokattan sonra şekil değiştiriyor. İnsan sanatçının tepki vermediğini fark ettiklerinde ona zarar vermeye başlıyorlar onu yaralıyorlar hatta taciz bile ediyorlar ve buna kimse bir şey diyemiyor. Karşı görüşte olanlar bile şiddet gösterenlerin karşısında suskun bir halde olanları izliyor. Zaman geçiyor Marina artık dayanamıyor olanlara ağlamaya başlıyor yahut hala kımıltısız ve metanetli. En sonun biri çıkıyor ve onun göz yaşlarını silip üstünü giydirip yaralarını temizliyor. İyi insanlar da varmış dedirtiyor bu hareket belki de herkes iyi ama zarar verme hepimizin içinde. İşte Marina Abramovic çok konuşulan bir performansı gerçekleştir oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=HtDPHVuMS8c

4.The Artist Is Present

2012 yılında belgesel şeklinde festivallerde övgü toplayan bu performans, New York'taki Modern Sanatlar Müzesi'nde gerçekleşti. 3 ay boyunca her gün 7-8 saat süreyle karşısına hiç tanımadığı insanlar geldi. Kimileri ağladı, kimileri güldü, kimileri dalga geçti. Can alan bir olay yaşandı bu performans sergilenirken. Marina'nin hiç beklemediği bir olay. Sanatçı kafasını öne eğdi ve bir sonraki kişiyi bekledi. Karşısına yeni biri oturdu, Marina kafasını kaldırdı. Karşısında tanıdık bir yüz vardı. 21 bir yıl önce ayrılmış en büyük aşkı beraber performanslar sergilediği adam Ulay. Ulay biraz yaşlanmıştı ama hala aynı adamdı. Gözlerini devirdi, anlık bir şeydi. Hiç konuşmadılar ama anlaştılar, Marina gözyaşlarını tutamadı, Ulay'ın süresi dolmuştu ve Marina yeni gelecek kişi için kafasını tekrar öne eğdi.

https://www.youtube.com/watch?v=VfaIFjaHpvQ

Marina Abramovic hepimize tüm sabrı, istikrarı hayal gücü, yapmak istediğinden asla vazgeçmeyişi, metaneti ile farklı alanlarda olsak da örnek olacaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..