Blog

Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir Karşınızda "Keanu Reeves"!

Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir Karşınızda "Keanu Reeves"!

“Hiçbir zaman sadece kendi performansımla ilgilenen bir aktör olmadım ve bu kadar. Setlerde olmaktan ve kameranın nereye gittiğini ve çekim programına bakıp yapımın nasıl bir araya getirildiğini ve hikayeye nasıl bir bütün olarak uyduğumu anlamaktan her zaman zevk aldım. ”

-Keanu Reeves

Son yüzyılın en önemli aktörlerinden bir tanesi olan, oynadığı her filmde karakterlere kendinden kattıklarıyla beğenileri üzerinde toplamayı başaran usta oyuncu Keanu Reeves, efsane üçleme "The Matrix" in 4.cüsünde rol almak konusunda evet deyince yine dikkatler ünlü yıldızın üzerinde toplanmış oldu. Çünkü son olarak kendisini "John Wick 3" te gördük ve bu filmin 4.sünün de çekimlerine başlandığı gelen duyumlar arasındaydı. Öyle sanıyoruz ki Reeves kendi karakterleri arasında bir çekişmeye girecek. 

Peki Keanu Reeves'i bu denli önemli kılan özellikleri neler? Gelin hep beraber öğrenelim!

 


Keanu Reeves Kimdir?
Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir Karşınızda "Keanu Reeves"! 1

Keanu Reeves 2 Eylül 1964'te Çin asıllı Havai'li bir baba ile İngiliz bir annenin çocuğu olarak Lübnan'ın Beyrut şehrinde doğdu ve Toronto, Kanada'da büyüdü. Genç yaştan itibaren sahne sanatlarına yeteneği olduğu anlaşılan Reeves üniversite konusunda ilk olarak North Toronto Collegiate Institute'da okudu daha sonra da Etobicoke School of The Arts da oyunculuk üzerine de eğitim aldı ve tam donanımlı bir şekilde beyazperde de yerini aldı. İlk olarak River's Edge'deki performansına dikkat ederken, komedi Bill & Ted'in Mükemmel Macera ve devamı, Bill & Ted'in Bogus Yolculuğu onu büyük bir tanıma getirdi. Reeves, "The Private Idaho" ve "Pippa Lee'nin Özel Yaşamları" gibi sanat eseri yemek tariflerinin yanı sıra, aksiyon fiske Speed ​​ve bilim kurgu gişe rekorları kıran aksiyon filmini içeren eklektik bir film listesi geliştirdi. Reeves ilk çıkışını 2013 yılında Tai Chi'li Adam ile yaptı.

Filmler

Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir Karşınızda "Keanu Reeves"! 2
'Bill ve Ted'in Mükemmel Macerası'

Reeves, Rob Lowe ve Patrick Swayze ve River's Edge (1986) 'nın başrollerini paylaştığı Youngblood (1986) gibi ABD merkezli genç filmlerde gösterildi. Reeves, Glenn Close ve John Malkovich'in başrol oynadığı skandallı dönem draması olan Dangerous Liaisons (1988) 'nin topluluk kadrosuna katılmadan önce daha fazla televizyon ve film rolü izledi. Ertesi yıl, genç oyuncuların uzunca bir süre ilişkilendirileceği bir filmin çıkışını belirledi - Bill & Ted’in Mükemmel Macerası. Popüler komediden Alex Winter'ın başrol oynadığı iki lise öğrencisini ve onların zaman harcayan yüksek serserilerini takip ederek 1990'lı yılların canlandırdığı bir TV dizisi ve 1991 filminin devamı olan Bill & Ted's Bogus Journey'i ortaya çıkardı.
 


'Kendi Özel Idaho'm,' 'Point Break' '' Hızı '

Her ne kadar Reeves, sürgün teslimi için bir eleştirmenle karşı karşıya kalsa ve bir aktör olarak sınırlı bir aralık olarak algılansa da, önümüzdeki on yıl boyunca çeşitli türlerde roller üstlenerek, içsel sanat eseri ücretlerinden aksiyon dolu gerilimcilere kadar her şeyi yaptı.

Gus Van Sant'ın yönettiği ve Phoenix Nehri'nin başrol oynadığı My Private Idaho (1991), sokakta yaşayan iki genç seks işçisinin hayatını kronikleştirirken, Point Break (1991) oyuncuları yakalanan gizli bir FBI ajanı haline getirdi. Sörf bankası soyguncularının suçlu yaşamlarında. Francis Ford Coppola’nın Gary Oldman, Winona Ryder ve Anthony Hopkins’in başrol oyuncusu Bram Stoker’ın Dracula’nın (1992) uyarlanması, Reeves’in karakterinin sakin kararlılığını somutlaştırdığını görüyor. 1994, Sandra Bullockin karşısında başrolde oynadığı oyuncunun en hızlı hit filmi olan Speed'i izledi. Ardından, Al Pacino ve Charlize Theron'un başrollerini paylaştığı romantik drama A Walk in the Clouds (1995) ve doğaüstü gerilim filmi Devil’in Advocate (1997) filminin yer aldığı eseri izledi.
 


'Matrix'

On yılın sonunda, Reeves bir tür oyun değiştiricisi olacak bir bilimkurgu filminde başrol oynadı - Matrix. Andy ve Lana Wachowski’nin yönettiği 1999 filmi, Reeves’i kehanet figürü Neo olarak izleyerek, insanlığı her şeyi tüketen bir simulasyon dünyasından özgürlüğe götürmeye yöneltti. Yenilikçi dövüş dizileri, öncü özel efektler ve muhteşem moda ile tanınan Matrix, uluslararası bir hit oldu. İki film birlikte çekildi ve 2003'te daha karma bir kabulle serbest bırakıldı, ancak ikinci bölüm olan The Matrix Reloaded, öncekilerden daha büyük bir finansal gişe rekorları kıran bir oyuncu oldu.

2019 yazında, Matrix Reloaded'in yayınlanmasından 16 yıl sonra, franchise'daki dördüncü bir filmin, Reeves'in Neo olarak geri dönmeye ayarlandığı açıklandı.


 


'Bir şeyler vermeli', 'Dünyanın Durduğu Gün'

Somest'in başarısıyla bile, Reeves, Something's Gotta Give (2003) 'te vurulmuş bir doktor olan Cate Blanchett'in ve bir İngiliz iblisinin Citt Blanchett'in başrol oynadığı The Gift (2000)' deki taciz edici bir adam olarak oynadığı rollerle görüldüğü gibi, farklı türlerde çalışmaya devam etti. Konstantin'de avcı (2005). Jennifer Connelly ve Jaden Smith'in başrol oynadığı klasik The Day the Still in the Day'ın yeniden yarattığı 2008 yılında Reeves bilim dünyasına yabancı Klaatu olarak geri döndü.


 


'Tai Chi Adamı', 'John Wick,' 'Oyuncak Hikayesi 4'

Takip eden on yıl, oyuncunun ilk yönetmenliğini Tai Chi Man (2013) ile yaptığını gördü. Dövüş sanatları temelli temalar, Reeves'in 2014 yılında Willem Dafoe ve John Leguizamo ve devam filmi John Wick'in başrollerini paylaştığı ve daha eleştirel olarak iyi kabul gören John Wick tarafından takip edilen yaygın olarak taranan 47 Ronin (2013) adlı devam eden özelliğinde devam etti: Bölüm 2 (2017). Rom-com Destination Wedding'de (2018) Winona Ryder'la birlikte oynadıktan sonra Reeves, bilim kurgu gerilim filmi Replicas'ın piyasaya sürülmesiyle yoğun bir 2019'la karşılaştı; John Wick 3: Parabellum'da aksiyona döndü. Şimdi Matrix 4 ile karşımıza çıkması bekleniyor.

 
 


Ailesi
Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir Karşınızda "Keanu Reeves"! 3

Milyonlarca hayranı olan bu adamın hiçbir zaman geçmeyecek büyük bir yarası en derininde saklı durur her zaman. Bilenler için bu bakışların derin bir manası vardır fakat bilmeyenlere her zaman sebebini sorgulatır. İşte o bakışların sebebi Reeves'in hayatı boyunca ardı ardına yaşadığı trajediler ve kapanması zor yaralarıydı. Bunlar içinde onu belki de en çok etkileyeni ise kuşkusuz adını bile koyduğu kızının 8 aylıkken ölü doğmuş olması ve bu olaydan kısa bir süre sonra eşinin bir trafik kazasında hayatını kaybetmesiydi. Sene 2001. Hollywood'da meydana gelen bir trafik kazasında genç bir kadın, kullandığı cipin camından yola fırlamış ve oracıkta hayatını kaybetmişti. Kazada ölen 28 yaşındaki bu kadın, Keanu Reeves'in eşi Jennifer Syme'ydi. Matrix 2 filminin çekimlerine hazırlanan Reeves, bu haber üzerine kelimenin tam anlamıyla yıkılmıştı. Keanu Reeves ve Jennifer Syme çifti, bu kazadan kısa bir süre önce çok büyük bir acı yaşamıştı. Sekiz aylık hamile olan Syme, bir gün karnındaki bebeğin tekmelerini hissetmediğini söyleyince çift hiç durmadan doktora gitmiş ve acı gerçek ile tam o anda yüzleşmişti. Adını Ava olarak belirledikleri kızlarını daha doğmadan kaybetmişlerdi.

 


diğer ilgi alanları

Sanatsal çalışmaları sadece filmlerle sınırlı kalmadı, Reeves 1990'ların başlarında Dogstar grubunu kurdu. Dogstar, Reeves'in on yıl süren basında bas gitaristi olarak iki albüm çıkarırken mütevazı bir başarı elde etti. Daha sonra bir yıl boyunca Becky adlı bir grupta bas çaldı.

Reeves ayrıca uzun zamandır bir motosiklet meraklısı. Tasarımcı Gard Hollinger'den kendisine özel bir bisiklet yaratmasını istedikten sonra, ikisi 2011'de Arch Motorcycle Company LLC'nin kurulmasıyla birlikte işe başladı.

Hollywood'un daha cömert aktörlerinden biri olduğu bildirilen Reeves, lösemi ile uzun süren savaşı sırasında kız kardeşinin bakımına yardımcı oldu ve Stand-To Cancer ve PETA gibi kuruluşları destekledi.

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..