Blog

Hollywood'ta Bir Türk Kızı "Okyanus Gözde Horoz"

Hollywood'ta Bir Türk Kızı "Okyanus Gözde Horoz"

Son zamanların en popüler kişilerinin çekimlerinde (klip , fotoğraf , kısa film) bir isim görüyoruz ve o da "Ocean Wawerly" . Bu ismi araştırdık ve altından sanatçının gerçek adının "Okyanus Gözde Horoz" olduğunu öğrendik. Ve kendisine ulaşıp bu başarının hikayesini sorduk. Genç sanatçı hayallerine giden yolda nelerle karşılaşmış hepsi sizlerle.

Öncelikle nezaketinden dolayı teşekkür ederiz. Seni biraz tanıyalım? Nerelisin ?  Ne okudun ? Kaç yaşındasın ? 

Ben teşekkür ederim . 26 yaşındayım , İzmirliyim, 2011 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi Film Tasarımı bölümüne girmemle hayatıma yön vermeye başladım.

 Neden Film tasarımı?

film tasarımı

Neden bu meslek sorusuna yanıt vermeden önce sağlık geçmişimden bahsetmem gerekir, çünkü bu mesleği seçmemde payı neredeyse %90 diyebilirim.

Küçük yaştan beri sağlık sorunları ile uğraşıyorum. Organ nakli sayesinde hayattayım diyebilirim. Üç kez böbrek bir kez de karaciğer nakli ameliyatı geçirdim. Böbrek konusunda adını vermek istemediğim bir hastane yüzünden yine böbrek kaybı yaşadım ve sonrasında çapraz nakil ile teyzem bana böbreğini verdi.

 Türkiye'de neler yaptın ?

izmir


Şöyle, bu aksiyonlar etrafımda sürekli olarak gerçekleşirken , iyi bir gözlemci haline geldim. Öfkeli ama bir o kadar da suskun biri olduğum için , babamın el kamerasını ele geçirip sürekli olarak video çekiyor, aynı zamanda da kamera ile çevremde olup biteni fotoğraflıyordum. Sonrasında çektiğim görsellere hikayeler yazmaya başladım , bu yeri geldi düşüncelerdi , bazen de bir konu üzerine oldu. Sonra tüm bunlar gerçekleşirken neden teknik olarak öğrenmeyeyim ki dedim ve bu mesleği seçtim.

Yine bu süreç dahilinde kendimi bulmak ve ne istediğimden emin olmak adına birkaç farklı sette çalıştım. Sonrasında da Papiroom adlı bir girişimde (herkesin kendi gazetesini açtığı bir platform) çalıştım. Ayni zamanda son senemdeydim, kurgu bölümünü seçmiştim.

 Amerika maceran nasıl başladı ? David Lynch ile yolun nasıl kesişti?

ocean waverly
Bir yandan da kariyer olarak gidişatımın ne olacağını merak ediyordum, ve online is arayışlarına başladım. indeed hessabımmdan sürekli bakıyordum. Dünyanın en iyi yönetmenlerinden bir tanesi olan David Lynch'in editör ilanını gördüm. Hemen ilana tıkladım , websitesinde soruları ve hakkımda olan kısımları doldurup, ardından 1 dakikalık video kaydedip verilen maile yolladım ve art arda attığım 1000. maildi diyebilirim. Beklentim düşüktü elbet ama, iki ay sonra cevap gelince gördüklerime inanamadım. İlk olarak spam (sahte, gereksiz) sandım, sonra Amerikan konsolosluğu ile görüşüp sponsorluk kağıdımı teyit ettirip tüm işlemlerimi hallettim. Ama ailemle henüz konuşmadığım için de açıkçası tedirgindim ve sonrasında bir şekilde ikna ettim ve vizemi de almayı başardım.

4 sene olacak neredeyse Amerika'ya geleli . David Lynch'i toplam 5 kere gorebildim, New York'ta ki patronumuz aynı zamanda şirketin CEO'su olan Bob Roth idi. 

 Ek işler (Klip çekimi, fotoğraf çekimi)


asap rocky

Editörlük yaparken diğer yandan da diğer hayallerimi gerçekleştirmek adına ek işler yapmaya başladım ve hayranı olduğum müzisyenler Asap Rocky ve Asap Ferg ile iş yapma ve tanışma fırsatım oldu. Ve böylelikle müzik dünyasına adım atmış oldum. Zaten referansınız sağlam olduğunda birbirini takip etmeye başladı ve bir anda kendime iş kurup Visual Inventor (yönetmen, kameraman ve editör) olarak çalışıyorum.
 Ocean Waverly 

Okyanus Gözde horoz

İsmim uzun ve Türkçede dahi farklı olduğundan kendime bir marka yarattım ve o da "Ocean Waverly" oldu. Ocean Waverly olarak ciddi isimlerle çalışmalara başladım. her biri sosyal anlamda güçlü ve popüler isimler oldu. Bunlardan bazıları; Kylie Jenner , Shaquille O'Neal , Drake , Asap Rocky , Soulja Boy , Clermont Twins , Jake Paul , Maejor , 
C Brodaus (Snoop Dogg'un oğlu) gibi isimler başta olmak üzere birçok sevilen karakterle çalışma fırsatı buldum. Hemen ardından ABD'nin en büyük müzik şirketlerinden olan Def Jam Recordsve Universal Music ile klip çekimleri konusunda çalışmalara başladım diyebilirim.

R&B ve Rap piyasasında ilginç bir durumdan da bahsedebilirim, çünkü birbirlerine rakip olsalar da aynı ortamlarda olduklarından egoyu kenara bırakıp sizi önermeyi biliyorlar. Mesela Soulja Boy'a çektiğim klipten sonra (HML) ; Lil Yachty , Tyga , Tory Lanez gibi isimlerle de iş konuşmaya başladım. 

Bir yandan müzik dünyası çalışmaları devam ederken , diğer yandan da Netflix ile de belirli diziler üzerinde çalışmalarımıza ve çekimlerimize devam ediyoruz. 


Kylie Jenner (Adidas Originals Falcon tanıtım kampanyası)


 Drake
Drake
 Soulja Boy
souljaboy

 Amerika'da çalışmak ve yükselmek isteyenlere tavsiyelerin neler?

Ne yazık ki ülkemizde bizim mesleğimiz çok zor şartlar altında gerçekleştiriliyor ve bu açıkçası beni üzüyor. Öte yandan şunu söyleyebilirim ki 22 yaşında geldiğim bu ülkede bir kadın olarak birçok şeyi başardığıma inanıyorum ve meraklısı olanlara da tavsiyem, kesinlikle hiçbir şeyi gözlerinde büyütmemeleridir, çünkü gerçekten isterseniz her şeyi başarabilirsiniz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..