Blog

Hollywood

Hollywood'un üstün zekalıları!

Hollywood, sadece aktörlerin değil herkesin hayali olarak yer alan bir yerdir ve buraya girebilmek için olduğundan fazla başarılı olmak gerekir diye insanlar boşuna söylemiyor. Bazen aktörlerin ya da modellerin çok fazla emek sarf etmediği için tamamen dış görünüşleri ile bu seviyelere yükseldikleri ile ilgili söylentiler çıkıyor.Ama buna nazaran Hollywood demek herkesin yaptığı işte en iyiler arasında olmak zorunda olduğundan mıdır bilinmez ama Hollywood'un kervanında oldukça fazla süper zekalı insanın var olması şaşırtıcı gelmiyor. Ama aralarından kimileri var ki gerçekten öğrenimlerine devam etmiş olsalardı çığır açabilecek bilim insanları olabilirlerdi işte onlardan birkaçı;

 

Quentin TarantinoHer seferinde abartılı ölüm sahneleri yaptığı için eleştirilen ama her filmi bir diğerinden daha kült hale gelmiş olan muhteşem yönetmen Quentin Tarantino zeka seviyesi testi olarak bilinen IQ testinde inanılması güç skorlardan bir tanesine imza attı 160 IQ sonucu ile birlikte dünyaca tanınan fizikçi Stephen Hawking ile eşit IQ'ya sahip olduğu ortaya çıkmış oldu.Birçok yıldız akademik olarak yeteneklidir ve başarıya ulaşmış yazarlar, politikacılar, bilim insanları ve işadamlarıdır.Bölüm birinciliğinden Ivy League’e ve Dünya Üstün Zekalılar Kulübü MENSA ( en büyük, en eski ve en çok bilinen yüksek IQ topluluğudur. Kâr amacı gütmeyen bu topluluk, kabul edilen IQ testlerinde bulundukları toplumun %98'inden daha yüksek puan alan, yani en üst %2'lik zekâ dilimine girmeyi başaran her bireye açıktır) üyeliğine, bu ünlüler becerileriyle kendilerini ispatlamış dâhilerdir.


Natalie PortmanHollywood'un en güzel kadınlarından biri olarak da bilinen Natalie Portman güzel olduğu kadar zeki de. Kendisinin iki adet yayını bilimsel yayınlarda yerini almıştır ve çok beğenilen filmi "Black Swan" (Siyah kuğu) filminde oynadığı esnada lisans diploması da cebindeydi ve şuanda lisansütü eğitimini de bitirmiş bir isim. Ek olarak bu durum kendisini Akademi Ödülü kazanan ve Hebrew Üniversitesi’nde lisansüstü dersleri alan ilk mezun yapıyor. Harvard’a, biraz da anonim kalabilmek amacıyla, doğum ismi olan Natalie Herschlag olarak kaydoldu, fakat dersine giren profesörler özel bir öğrenci olduğunu fark etti.Altı dil konuşabiliyor. Hatta birkaç demecinde sinema yıldızı olmaktansa akademisyen olarak yoluma devam etmek isterdim diye söylediği de biliniyor.


Ashton KutcherAshton Kutcher Hollywood'un şımarık çocuğu olarak "Punk'd" programı ile tanınmış ve zirveye ulaşma süresi de alkol ve seks bağımlılığı olan Charlie Sheen'in efsane dizi "Two and a half men" 'den atılması neticesinde diziye dahil olması ile gerçekleştirmiştir. Ve bu fırsatta aşırı zeki bir milyon muciti canlandırmış olan Kutcher insanlar tarafından nasıl bir duygu acaba böyle bir karakter olmak diye sorgulansa da aslında kendini canlandırıyordu. Mühendislik eğitimi için hem MIT hem de Purdue’dan kabul bekliyordu. Fakat ‘Punk’d’ın eski sunucusu, muzip şakası lisesinin kurallarına uymadığından burslarını kaybetti. Nihayetinde Iowa Üniversitesi’ne gitti fakat 19 yaşında modellik kariyeri için okulu bıraktı. Her ne kadar bırakmış olsa da hala girişimlere destek vermeye devam ediyor ki Airbnb ve Spotify gibi markaların melek yatırımcılarından biri olup diğer yandan teknoloji firması Toshiba'da tasarım mühendisliği konusunda gönüllü çalışıyor.

Conan O’Brien"The Late Night Show" 'un gedikli sunucularından bir tanesi olan ve herkesi kahkahalara boğan İrlanda'lı Conen O'Brien'ın Harvard Üniversite’sinde tarih ve edebiyat derslerinde yüksek derece alması sonucunda gazetelerde 85 ortalama ile sınıfın en zeki ismi olarak adlandırılmış ve kendisine en zeki mizah yıldızı olarak unvan verilmiştir.Ayrıca, bir mizah dergisi yayınlayan yarı gizli bir sosyal organizasyon olan Harvard Lampoon’un başkanı olduğu da düşünülürse, bu sıfat gerçekten anlamlı. 72 sayfalık bitirme tezi Faulkner ve O’Connor’da ‘Yaşlı Çocuk’ başlığını taşıyor ve New South’da ortaya çıkan kimliğin William Faulkner ve Flannery O’Connor’ın edebiyatında çok hızlı yaşlanan çocuklar motifiyle ortaya konmasını konu alıyor. Turuncu komedyenin dehasına artık şaşırmanıza gerek kalmadı.


Cindy Crawford

 

Cindy Crawford belki de bu listede yer alan en önemli isimlerden bir tanesi çünkü kendisi tarihe geçmiş bir Top Model ama gerçekte bir Kimya Mühendisi. Northwestern Üniversitesi’nde burslu olarak öğrenimini tamamlamıştır .Üniversite öncesinde lise öğreniminde de aynı yüksek başarıyı sergileyerek lisesini birincilikle bitirmiştir. Cindy Crawford ilk modellik kontratını 1984 yılında imzaladı. İlk olarak, kazandığı parayı Nortwestern Üniversitesi’ne gitmek için aldığı bursa destek olarak kullandı fakat kariyerine başlamak için okulu bıraktı. 85te Vogue’un sayfalarında görünüyordu ve Big Six’in orijinal süpermodellerinden biri olma yolunda ilerleyecekti ki tarihin en güzel kadınlarından biri olarak literatürde ki yerini almış oldu.


Jake ve Maggie GyllenhaalJake ve Maggie Gyllenhaal kardeşler; iki kardeş de Columbia Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Kişisel başarı ödülü kabul etmek için üniversitesine döndüğünde Maggia Gyllenhaal, Columbia eğitiminin kendisine “gerçekten hiçbir şey bilmediğini kabullenmeyi” öğrettiğini söyledi. Bilgi edinme arzusu onu, birinci sınıf İngilizce öğrencisiyken son sınıf derslerine gizlice girmeye itti. Küçük kardeşi Jake Gyllenhaal, Maggie son sınıftayken kaydoldu ve Doğu dinleri alanında derece almayı hedefledi. Ve okulunu başarı ile ilerleten Jake aynı zamanda Beyaz perdenin en beğenilen aktörlerinden biri haline geldi. Öfke ve duygu kontrolü konusunda sahip olduğu birikim kendisinin farklı türlerde rolleri oynayabilmesine yardımcı oluyor.

Sharon StoneYine yüksek IQ'ya sahip bir isme yer veriyoruz. Kaldı ki bizler kendisini 90'ların cesur ve seksi güzeli olarak hatırlıyoruz ama Sharon Stone 154 IQ skoruna sahip üstün zekaya sahip isimlerden bir tanesi. 15 yaşındayken, yaratıcı yazarlık ve güzel sanatlar eğitimi aldığı Pennsylvania’nın Edinbrough Üniversitesi’nin bursunu aldı. Penn State Üniversitesi kütüphanesindeki online biyografisine göre kendisini “inekleyen çirkin bir ördek yavrusu” olarak tanımladı. Kendi hakkında bırakmış olduğu notu bırakmış olması kendisinin mütevaziliğini mi kanıtlıyor o konuda da pek fazla emin olamadık.

 

Matt Damon
 

Tarantino ve Sharon Stone gibi yüksek IQ'ya sahip bir başka isimden bahsetmeye geldi sıra ve karşınızda Matt Damon. Rolden role bürünen aktör Damon 160 IQ sahip bir başka üstün zekalıdır. Harvard’ta öğrenciyken efsane film “Can Dostum” filmi üzerinde çalışıyordu. Damon, “Good Will Hunting” filmindeki canlandırdığı karakter kadar zeki biri olduğu konusu hiç tartışılamaz denilebilir çünkü kendisinin Harvard’tan sadece mezuniyeti değil aynı zamanda bu okuldan madalyaları da söz konusu. Ek olarak MIT tarafından davet edilmiş, girmiş olduğu sınavlarda en yüksek puanı almış ve ardından da aktörlük hayatına devam etmiş. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..