Blog

Hukuk Fakültesi mezunlarını bekleyen sorun!

Hukuk Fakültesi Mezunlarını Bekleyen Problemler! Binlerce Hukukçu İşsiz Kalabilir!

Eşit Ağırlık bölümü dendiğinde en üst seviyede yer alan meslek dalı nedir diye sorarsanız, listenin başında uzun yıllardır olduğu gibi yine Hukuk bölümünü görürsünüz. Ve bu da bölümün cazibe merkezi haline gelmesine sebep oluyor.
hukuk fakültesi öğrencilerini bekleyen problem
En tepede yer alan bu bölümü ne gibi bir tehlike bekliyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Doğaldır, aslına bakarsanız hemen hemen her gün sosyal medya da başta olmak üzere birçok alanda "hukuk okuyorum" şeklinde gerçekleştirilen o geyik muhabbetinin çıkış noktası da budur. Bilmiyoruz farkında mısınız ? ama son yıllarda dialoga girdiğiniz kişiler arasında bölüm sorduğunuzda kaç tanesinin hukukçu olduğunu bir kafanızda tarttınız mı? Gelin resmi rakamlarla konuşalım.

2010 yılında toplamda ülke genelinde stajyer avukatlar (4 yıllık eğitimini tamamlamış, zorunlu stajını yapmakta olan) ile birlikte toplamda 70 bin Avukat çalışmaktaydı.

2015 yılına geldiğimizde avukatların sayısı tam %35 artış göstererek 95 bine yükseldi ve aynı dönemde stajyer olarak görev alan avukatların sayısı da 14 bin idi. Ve bu durumun üzerine yapılan açıklamda eğer önüne geçilmez ise avukat sayısı 2018 yılında %60 artış gösterecek dendi ve nitekim geçtiğimiz yılın avukat olarak görev yapan kişilerinin sayısı tam olarak 106 bin 496. 106 bin 496 avukatın 60360'ı erkek ve 46136'sı da kadındır.  

Kontrolsüz artışın ardından gerçekleştirilen hesaplamalarda kaç kişiye bir avukat düşüyor?

Üç büyükşehir (İzmir , İstanbul , Ankara) için ortalama;
kişi başına düşen avukat sayısı
İzmir 450
İstanbul 300
Ankara 290

Görüldüğü üzere avukat sayısı oldukça fazla ve bu sayılar 5 yıl öncesinde en az 100'er kişi daha fazlaydı.Bu duruma ne sebep oldu? 
hukuk fakültesi mezunları işsiz kalabilir

Geçtiğimiz 8 yıla baktığımızda bölümün ciddi bir ivme ile mezun verdiğini görüyoruz. Hatta son yıllarda özellikle de kadınların bu bölüme daha fazla ilgi gösterdiğini söylememiz mümkün (son 8 yılda neredeyse iki kat artmış).

Diğer yandan Hukuk Fakültelerini incelediğimizde, 2017-2018 yılında sınava girmiş olan arkadaşlarımızın önüne Hukuk konusunda sunulan alternatif sayısı tamı tamına 183 idi. Bu sayının genelini vakıf üniversiteleri ve sunmuş oldukları burs seçenekleri oluşturuyor. Ve bu 183 seçeneğe karşılık gelebilecek şekilde tam 14342 kontenjan da söz konusu. Bu da demek oluyor ki önümüzde yer alan süre zarfında avukatların sayısı azalmak ya da duraksamaya geçmenin aksine daha da fazla artış gösterecek.


Eski dönemlere bakıldığında hukuk fakülteleri oldukça az sayıdaydı ve kazanılması zor bir bölümdü. Günümüzde vakıf üniversitelerinin de artması ile birlikte ciddi anlamda artış gösterdi. Bu da avukat sayısının kontrolsüz bir şekilde artmasına sebep oldu. 

Peki ne yapmalı?
hukuk fakültesi mezunları işsiz kalabilir 2
Elbette herkes istediği mesleği yapmak ister. Hayatının büyük bir kısmını çalışarak geçirecek olan her arkadaşımız için geçerlidir bu. Fakat bu kontrolsüz artışın engellenmesi ya da bu duruma bir çözüm getirilmesi gerekmektedir ki bunlardan bir tanesi de "nitelikli avukatlık belgesi" gibi görünüyor. Gerçekleştirilen konuşmalar ve tartışmaların birçoğunda okulu bitirip stajını da tamamlamış olan arkadaşların ruhsatlarını alabilmeleri için son bir sınava daha girmeleri gerekmektedir tarzında bir tasarı söz konusu imiş , fakat bu konuda atılmış herhangi bir somut adım söz konusu değil.


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..