Blog

hukukçuların okuması gereken kitaplar

Hukuk Öğrencilerinin Okuması Gereken 6 Kitap

Üniversitelerin birçoğu açıldı, bir kısmının da açılmasına çok kısa süre kaldı ve yeni döneme herkes hazır. Şimdi yapmamız gereken tatili bir kenara bırakıp özlem giderdiğimiz arkadaşlarımızla birlikte mesleğe konsantre olmak . Çünkü meslek hayatınızda diğerlerinden daha önde olabilmeniz için sadece okulda verilen bilgi yeterli olmayacaktır ve bu yüzden üzerine bir şeyler katmanız gerekir.

Okulda verilen teorik ve pratik bilgiye yenilerini eklemek , tecrübeye dayalı yayınları takip edip farklı bakış açılarını benimsemek de çok önemlidir. Özellikle de hukuk gibi yoruma dayalı bir bölüm okuyorsanız, gerek savunma, gerekse karşı tarafı çürütmek, ve ikna etmek adına çok farklı yönlerden kendinizi geliştirmeniz gerektiğini eminiz ki biliyorsunuzdur. Bu yüzden bizler de sizler için bir kitap araştırması yaptık ve derlediğimiz listeyi şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

 İyi bir avukat olmak için mutlaka okumanız gereken on kitap! 

1. Suç ve Ceza – Dostoyevski

suç ve ceza

Çok büyük bir ihtimalle bu kitabı okumamış olan bir hukukçu söz konusu değildir ama yine de paylaşmakta fayda var. Suç ve Ceza özetle; maddi zorluklar yüzünden hukuk fakültesini yarıda bırakan Raskolnikov ‘un, bir tefeci ve kızını öldürmesini ve sonrasında teslim olma sürecini konu alıyor.

Bu kkitabı neden okumanız gerektiğine gelecek olursak; hak ve adalet kavramlarının en önemli unsurlarından biri olan vicdan ve vicdan felsefesine gerçekten muazzam derecede bir bakış açısına sahip.

 2. Diriliş – Tolstoy
tolstoy diriliş

Bu kitabın içinde ceza hukukuna yapılmış olan çok sert eleştiri yer alıyor. Konusu ise; iki yaşlı kadına evinde hizmet eden bir kadın olan Katyuşa , Nehludov ile yaşadığı aşk sonrasında hamile kalması ve bu olaylardan sonra geneleve düşmesini ile başlıyor. Katyuşa bu olaylar sonrasında genelevde adam öldürme suçundan tutuklanır ve Sibirya’ya cezasını çekmek üzere gönderilir. Yine bu kitapta da vicdan ve ceza hukuku üzerine muhteşem yorumlar görmeniz mümkün.
 3. Dava – Franz Kafka

franz kafka dava

Listemizin başında sürekli olarak klasiklere yer veriyoruz ama bu liste de bu klasikler olmadan olmaz arkadaşlar. Franz Kafka ‘nın Dava romanı ile devam ediyoruz. Kafka romanında adalet sistemini eleştiren konulara yer verse de, temelde ki amacının yalnızlık ve çaresizlik içinde kalan bir insanın öyküsü anlatılmaktadır. Kısaca konusu; K.’nın sıradan ve monoton, bunun yanı sıra bir o kadar yanlık hayatının, bir gün aniden değişmesini konu alıyor. Polisler bir sabah ansızın K.’yı tutuklar ve hiç bir sebep göstermeden yargılanacağı açıklarlar. Çok uzun olmayan romanda bu dava süresince K’nın başından geçenler anlatılmaktadır.

Her ne kadar gerçeklikten biraz uzak dahi olsa düşündürücü bir kitaptır bu yüzden okumanızda fayda var.
 4. Suçlar ve Cezalar Hakkında – Cesare Beccaria
suçlar ve cezalar

Bu kitap hukuk konusunda devrimsel değişikliklere sebep olmuştur. Cesare Beccaria bu unutulmaz eseri tam 24 ayda tamamlamıştır ve 1765 yılında Fransa’da yayınlamıştır. Kitapta,ceza olarak verilen idam ve işkence cezalarının barbarlık olduğu ve kesinlikle kaldırılmasını gerektiğini savunmuştur ve sonrasında idam ve barbarlık zaman içerisinde kaldırılmıştır. Bunun yanı sıra “Kanunsuz ne suç ne ceza olur” tezi sonrasında meşruluk ilkesini hukuka katmayı başarmıştır. Eser sonrasında hukuk dünyasında yer eden bir başka ifade de “Yasa ancak açık ve zorunlu olarak gerekliliği beliren cezaları koymalıdır ve bir kimse ancak suçun işlenmesinden önce kabul ve ilan edilmiş olan ve usulüne göre uygulanan bir yasa gereğince cezalandırılabilir.”  şeklindedir. Ayrıca bu ifade hala daha İnsan Hakları Bildirisin’deki yerini korumaktadır.
  5. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

bülbülü öldürmek

Pulitzer Ödüllü (1961) Harper Lee romanı aynı zamanda "To Kill a Mockingbird"adlı filmin de senaryosunu oluşturmuştur. Harper Lee'nin yazdığı tek roman olma özelliğini taşıyan bu kitap; zenci bir kişinin cezası olmadığı halde haksız yere suçlanmasını konu alıyor. Kitapta ki tüm hikaye siyahi bir çocuğun ağzından akıcı ve yalın bir dil ile anlatılmaktadır. Kısaca özetleyecek olursak; zenci bir vatandaşın savunuculuğunu yapan avukat Atticus ve yaşadıkları konu alınmaktadır. İnsan haklarına ciddi anlamda vurgu yapan bu kitabı mutlaka okumalısınız.
 6. Bir Ceza Avukatından Gerçek Hikayeler – SUÇ 2 – Ferdinand von Schirach
bir ceza avukatından gerçek hikayeler

Yeni jenerasyon hukuk ve adalet temalı kitaplardan bir tanesidir. Bir Ceza Avukatından Gerçek Hikayeler, tamamıyla gerçek hikayelere dayandırılarak anlatılmış bir roman olarak karşımıza geliyor. Bir ceza avukatın başından geçen hikayeler gerçekten çok etkileyici. Roman içerisinde geçen bazı hikayeleri sizler ile paylamamız kitabı okumanız için yeterli olacaktır diye düşünüyoruz. Bir lise öğrencisinin İlluminati örgütünü incelediği için ölümüne işkence görmesi, bir adamın çantasından çıkan 18 adet cinayet fotoğrafına rağmen hiç bir ceza almaması, dokuz kişinin bir kıza tecavüz etmesi ve sonucunda yine ceza almaması gibi konular kitap içerisinde yer alıyor. Kitap içerisinde ki hikayeler biraz da ülkemizde özellikle medya önüne çıkmış olan davaları da hatırlatmıyor değil.

Bu kitabı şiddetli tavsiye etme sebebimiz, içerisinde bolca iyi ve kötü , suçlu suçsuz gibi konularda ayrımları sizlerin yapması adına fazla seçenekler sunmasıdır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..