Blog

Niğde

İç Anadolu'nun sempatik şehri Niğde'de üniversite okumak

Merhaba arkadaşlar, 

Bugün sizlere İç Anadolu Bölgesi'nin en sevimli illerinden biri olan Niğde ile devam ediyoruz. Ne demişler, "Geçti Bor'un pazarı, sür eşeğini Niğde'ye" . Yıllardır Bor'u Bolu anlayan biri olarak Niğde konusunda yaşamış olduğum ayrı bir ayrıntıyı da eklemiş oldum.

Niğde uzun yıllardır nüfus konusunda çok fazla artış göstermemiş bir şehirdir. Ortalama 350 bin nüfusa sahip olan Niğde şehri'nde göç verildiği kadar göç alma durumu da söz konusu. 

Niğde'de üniversite olarak Ömer Halisdemir Üniversitesi yer alıyor. Bu üniversite eğitim konusunda açıkçası çok fazla göze çarpan bir yanı yok lakin şans verilmemesi gerektiği anlamına da gelmez. Dikkat ederseniz genel olarak çığır açan işler böyle küçük üniversitelerden gelmekte.

Niğde’de mevsimler şu şekildedir: İlkbahar, yaz, kış ve kara kış. Sıradan bir Niğde gününde güneş, yağmur, kelebekler, kar hepsini bir arada görmeniz mümkündür. Dışarı çıkacağınız zaman yanınızda şort, bere, güneş gözlüğü, bot, terlik, mont, güneş kremi, yağmurluk vs. bulundurmanız önemle tavsiye edilir.Yani hava durumu konusunda kesinlikle İzmir kadar dengesizdir.

 

Niğde'de öğrencilerin uğrak noktası "Mecburiyet Caddesi"

Mecburiyet Caddesi, Niğde'de en fazla duyacağınız cadde ismidir. Asıl ismi Dr. Sami Yağız Caddesi olan caddenin ismi anlatılanlara göre üniversitenin ilk açıldığı yıllarda Niğde’ye yerleşen üniversite öğrencilerinin şehir merkezinde eğlenip, alışveriş yapıp takılabilecekleri tek cadde olması sebebiyle "Mecburiyet Caddesi" olarak anılmaya başlanmıştır.Burada aynı kişileri defalarca görmeniz mümkün çünkü cadde oldukça küçük.
 

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin tek kelime ile muhteşem bir kapıya sahiptir.Hatta birçok öğrenci son senelerinde kapısına aldandım diye de konuya girebilir şaşırmayın ama üniversitenin kampüsü de gerçekten güzeldir.Ömer Halisdemir Üniversitesi kampüsü oldukça modern ve doğal güzellikleri de içinde barındırıyor. Öğrencilerin stres atmak adına toplandığı noktalardan bir tanesi de kampüs içinde yer alan gölettir.

Niğde, ev yemeklerine savaş açmışçasına her yerde dönercileri ile sizleri karşılıyor. Meşhur mudur bilinmez çünkü tat konusunda çok fazla fark görmediğimizi söylemek isteriz lakin gazozundan çok dönercisine rastlayabilirsiniz. Bu arada Niğde'nin en meşhur şeyi gazozudur. 

Gümüşler Manastırı, Niğde

Muhteşem Niğde’mizde gezilecek birçok tarihi turistik mekan da mevcuttur. Bunlardan başlıcaları, Niğde Kalesi, Kemerhisar Su Kemerleri , Roma Havuzu, Gümüşler Manastırı ve en en önemlisi üniversitemizin de ismini aldığı Şehit Ömer Halisdemir’in kabri. Unutmadan, Kayseri, Adana, Nevşehir, Mersin gibi gezilecek illere de 2-3 saat mesafede olacaksınız.

Özetle Niğde hakkında konuşmamız gereken her şeyi konuştuk. Bu şehirde üniversite gelecek vaad ediyor ve buraya gelen öğrencileri rahat bir hayat bekliyor diyebiliriz. Gerek tarihi dokusu, gerek mütevazi nüfusu ile Niğde gerçekten de tercih edilebilecek güzel bir şehir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Barlas Özer

Barlas Özer

[email protected]

Tekirdağ Namık Kemal Anadolıu Lisesinden 2014 yılında mezun oldum. En büyük hayallerimden biri olan moda tasarımını tercih dönemindeki büyük araştırmalarım sonucunda İstanbulda okumaya karar verdim. Bir çok şeçeneğim olmasına rağmen kısa sürede İstanbul Arel Üniversitesini seçtim. Tercih döneminin ne kadar zorlu bir süreç olduğunu biliyor, tercih yapacak arkadaşlarıma yardımcı olmak istiyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..