Blog

İflas Açıklaması Beklenirken Sinema Devine Dönüşen MARVEL'ın Başarı Hikayesi!

İflas Açıklaması Beklenirken Sinema Devine Dönüşen MARVEL'ın Başarı Hikayesi!

Çizgi romanlar çok uzun yıllardır nesilden nesile miras olarak aktarılan ve hayatımıza binlerce kahraman katmayı başarmış muhteşem yayınlardır. Hemen hemen herkesi başka bir evrene davet ederler ve bu evrenlerden belki de en büyüğü MARVEL Comics Evreni'dir.

başarı hikayesi Marvel sinema devi
Geçmiş zamanlarda Marvel Comics olarak daha fazla adından söz ettirmiş olsa da artık MARVEL adı daha fazla duyuluyor diyebiliriz. Bunun sebebi de hiç kuşkusuz ki gerçekleştirdikleri sinema devrimi ile birlikte hemen hemen her filmi ile adından söz ettiren bir firma haline gelmiş olmalarıdır.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok beklenen filmlerin birçoğu bu firmaya aittir. O filmlerden örnek vermek gerekirse, şu anda vizyonda olan Captain Marvel ya da en fazla merak uyandıran son 10 yıla damgasını vurmuş seri Avengers (Yenilmezler) : End Game'dir. Her Avengers filminde başarısı biraz daha perçinlenen Marvel aslında gizlenmekte olan iflası da ortadan kaldırmış oldu. Şirketin zorlu yolculuğu girişimciler için oldukça değerli bilgiler içeriyor.

 


 

90’lı ve bir o kadar zor yıllar


Tarih olarak 50'lerin sonlarına dayanan ve 60'larda rakibi DC'ye ben de buradayım diyen Marvel, bu sayede yeni bir akım da başlatmıştı. 90'lı yıllarda çocuk olmuş herkes çok iyi hatırlar ki yemek saatlerinin vazgeçilmezleri Örümcek Adam ya da Fantastik Dörtlü olmuştur. Hemen ardlarından gelen X-Men de aynı şekildeydi. Fakat 90'ların ortasından itibaren bu çizgi filmler bir anda kayboldu.
 Özel hayran serileri
özel hayran serileri neil gaiman
Neil Gaiman, Marvel’ın geleceğini öngördü ve çizgi roman şirketlerini ve yöneticilerini uyardı. Kulağa kıyamet senaryosu gibi gelse de Gaiman’ın tahminleri kısa sürede doğru çıktı. Çizgi romanlar en önemli koleksiyon parçaları hâline geldi ve bu hobi için özel fan serileri üretilmeye başlandı. 

 


 

Ron Perelman devri

iflas açıklaması beklenirken sinema devine dönüşen marvel

Ünlü çizgi roman koleksiyoncusu olan Ron Perelman, Marvel Grubu’nu 1989 yılında satın aldı. Daha sonra şirket için bir anda Rönesans dönemi başlamış oldu. Marvel’ı borsaya açtı ve eğlence sektöründe yeni yatırımlar yapmaya başladı. Borsaya açılma çizgi roman fiyatlarının artmasına sebep olunca her geçen gün çizgi roman satışları azaldı.Fakat şirket borsaya girdiğinde çizgi romanların fiyatları arttı ve insanlar her geçen gün daha az çizgi roman satın almaya başladı. Bu da şirketin ciddi bir değer kaybına uğramasına yol açtı.

X-men geldiPerelman, yenilikçi düşünceleriyle Marvel’ı sadece çizgi roman şirketi olarak tanıtmak yerine sinemaya yöneldi. ToyBiz’i satın aldı ve Marvel Stüdyoları’nı kurdu. ToyBiz’in başında olan Avi Arad, oyuncak sektöründeki başarısıyla oldukça tanınan biriydi. Arad, Stan Lee ile anlaştı ve X-Men sersinin başlatılmasına öncülük etti. Daha sonra 1993 yılında dünyada büyük yankı uyandıran ilk X-Men filminin yapımını başlattı. Blade ile birlikte Marvel sinemaya daha da ağırlık verdi.
 Marvel Sinema Evreni’nin doğuşu
marvel sinema evreni
Yapımlardan şirkete kalan kar oldukça azdı. Şirket nerdeyse yok denecek bir gelir elde ediyordu. David Maisel, Marvel Sinema Evreni’nin yaratılması için bir proje sundu ve risk alarak projeye destek bulmak için Merrill Lynch danışmanlık şirketiyle anlaştı. 525 milyon dolarla işe başlayan şirket, sinemada büyük bir başarı elde etti. 

Kaptan Amerika, Thor ve Demir Adam gibi filmlerden oluşan bir evren yaratan şirket, iflastan büyük bir başarıya geçiş yaptı. 2009 yılına geldiğimizde Disney 4,3 milyar dolar karşılığında şirketi satın aldı. Marvel’in planladığı projeler düşünüldüğünde Avi Arad’a göre bu, iki taraf için de kârlı bir anlaşma oldu.
stan lee marvel
Marvel'dan bu kadar bahsetmişken yakın geçmişte kaybettiğimiz usta çizer Stan Lee'yi de unutmamak gerekir, neticede bu mirası o bıraktı!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..