Blog

Iğdır univerlist

Iğdır'da Öğrenci Olmak

  Iğdır ili tamamen Aras Nehri'nin havzası içerisinde bulunmaktadır. İl sınırları içerisinde Aras Nehri'ne katılan önemli akarsular batıda Gaziler Çayı, Buruk Su Çayı, doğuda ise Aşağı ve Orta Karasu çaylarıdır. Tuzluca çevresinde bazaldik ve kahverengi topraklar geniş yayılış alanına sahipken, Iğdır Ovası'nda alüvyon topraklar, Doğu Iğdır Ovası ve Dil Ovası'nda tuzlu topraklar hâkimdir.

 

İklimi ve Nüfusu;

ığdır univerlist

   Iğdır Ovası ve çevresi, Türkiye ve Doğu Anadolu ölçüsünde kendine özgü iklim özellikleriyle "yöresel klima" alanı içine girmektedir. Iğdır Rasat İstasyonu'nun 40 yıllık ölçümlerine göre, bu merkezde yıllık sıcaklık ortalaması 11.6 C0, yıllık ortalama sıcaklık farkı ise 29.2 C0 kadardır. Iğdırnüfusu 2017 yılına göre 194.775'dir.

 

   Ulaşımı;

ığdır ağrı dağı univerlist

  Iğdır merkez Küllük Köyünde bulunan Iğdır Hava limanı 13 Temmuz 2012'de açılarak iç hat uçuşlarına hizmet etmektedir. Iğdır hava alanından her gün İstanbul ve Ankara ya Türk hava Yolları ve Anadolu jet tarafından uçuşlar yapılmaktadır. Ayrıca atlas jet ger gün İstanbul Sabiha Gökçene uçuş hizmeti vermektedir. Iğdır'da çevre il, ilçe ve komşu ülkeler ile bağlantısı kara yoluyla sağlanmaktadır. Bölge kara yolu bağlantısı şehirler arası ve şehir içi olmak üzere ikiye ayrılır. Şehirler arası yollar Erzurum, Kars ve Doğubayazıt’tan gelerek Iğdır'ın şehir merkezinde tek bir istikamette birleşir ve Dil Ovasını takip ederek Dilucu Sınır Kapısından Nahçıvan'adoğru uzanır. Şehir içi yollar ise Dil ucu Sınır Kapısından Tuzluca ilçesinin Kars ve Erzurum'la olan sınırına kadar uzanır. Şehirde kara yolu haricinde Kars Tren İstasyonu veya Kars Hava alanı aracılığı ile Kars'a oradan da kara yolu ile Iğdır'a ulaşılır. Iğdır Hava limanı 13 Temmuz 2012'de açılarak iç hat uçuşlarına hizmet etmektedir. 

 

  Gece Hayatı;

 

  Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde otellerinde diskove barlarında geçer. Burada birçok eğlence yeri bulunur. Bu mekanlarda sabaha kadar eğlence devam etmektedir.

  

Gezilecek 5 Popüler Yeri;

meteor çukuru univerlist

•Ağrı Dağı Milli Parkı

•Iğdır Kervansarayı

•Haydar Aliyev Parkı

•İnsan Hakları Anıtı

•Lunapark

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Anıl Bozkuş

Anıl Bozkuş

[email protected]

yazılım mühendisliği 3.sınıfta okuyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..