Blog

İhtiyacınız olmasa bile, yeni şeyler öğrenmek neden çok önemlidir?

İhtiyacınız Olmasa Bile, Yeni Şeyler Öğrenmek Neden Çok Önemlidir?

Reed College, Portland, Oregon'da 1973 yılında “Robert Palladino” adlı bir Trappist keşiş tarafından öğretilen en iyi kaligrafi derslerini sundu. Steve'in işlerinde ve sonra da Apple'da büyük bir etkisi oldu. Jobs credited kaligrafi, Reed College'de, yapımında tarih olduğu ortaya çıkan yazı tipleri ve tipografi hakkındaki bilgileri için öğretildi.

Eğer hiç bırakmamış olsaydım, bu kaligrafi dersine asla girmezdim ve kişisel bilgisayarlar yaptıkları harika tipografiye sahip olmayabilirler. Elbette, üniversitedeyken dört gözle beklediğim noktaları birleştirmek imkansızdı. Fakat on yıl sonra geriye bakarken çok, çok netti.

Noktalar yıllar sonra Steve bir Mac bilgisayarın işletim sisteminin yazı tipleri üzerinde çalışırken ve yıllar boyunca edindiği her bilginin ortaya çıkmaya başlamasından sonra bir araya geldi.

Steve, neyi başarabildiği ve dünyayı değiştirebileceği konusunda dış bir görüşe sahipti. Kaligrafiyi öğrenmek ve sadece bilgisayarlara ilgi duyduğunu bilmek o zamanlar bir anlam ifade etmiyordu ama bilgi edinmek istiyordu. İşler hayatı boyunca her zaman hevesli bir öğreniciydi ve risk almaktan korkmadı.

Bazen, hayatımızın bir bölümünde oynayacak önemli bir rolü olmayacağını düşünmemiz gereken şeylere kulak vermeyiz. Geleceği bilmiyoruz, kimse görmedi ve gelecek yıllarda nerede olacaklarını kimse bilmiyor. Bazıları, dünyanın en zengin üç en iyi iki kişisinin yılda yaklaşık 50 kitap okuduğunu bilmek komik olabilir.
 


Neden Bill Gates ve Warren Buffett farklı kitap okumaya ihtiyaç duyuyor?
İhtiyacınız olmasa bile, yeni şeyler öğrenmek neden çok önemlidir? 2
Çünkü iyi öğrenilenler, olayları gerçekleştirmek ve dünyayı değiştirmek için daha iyi bir konumda olanlardır. Öğrenme yaşı yoktur ve hayatta olduğu sürece durmamalıdır. Avantajlar şimdi değil, belki gelecekte çok yönlü olabilir.

Steve Jobs'un dediği gibi, dünyayı değiştirebilecek kadar çılgın olmalısın.
İhtiyacınız olmasa bile, yeni şeyler öğrenmek neden çok önemlidir? 4

İşte çılgınlar, uyumsuzlar, isyancılar, sorun yaratıcılar, kare deliklerdeki yuvarlak mandallar… şeyleri farklı görenler kurallara düşkün değiller… Onlardan alıntı yapabilir, onlarla aynı fikirde olmayabilir, yüceltebilir veya kötüleştirebilirsiniz ama onlar,  yapamayacağınız tek şey onları görmezden gelmek çünkü şeyleri değiştiriyorlar ... insan ırkını ileri itiyorlar ve bazıları onları çılgın olanlar gibi görse de, dahi görüyoruz, çünkü düşünecek kadar delice olanlar dünyayı değiştirebileceklerini bilip, yapanlardır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..