Blog

iktisat

İktisat Bölümü Hakkında Sıkça Sorulan 5 Soru

Türkiye üniversitelerinde en fazla öğrenciye sahip olan ve bir o kadar da iş olanağına sahip olan İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin en popüler bölümlerinden bir tanesi olan İktisat bölümü ile ilgili oldukça fazla merak edilen şeyler söz konusu ve bu merak edilenlerden ilk beş tanesini sizler için sıraladık.

Bu bölümü okumuş ya da okuyan herkesin aşina olduğu, okuyacak olanların da duymaktan yorulacağı 5 soru;

1- Ekonomi nereye gidiyor ?

via GIPHY

Ekonomimizin istikrarlı bir yönü olmamasından kaynaklı olarak yönü hep değişmektedir. Sular hiç durulmaz. Hal böyle olunca da herkesin ekonomik bir sorun olduğunda “neler oluyor anlatsana” dediği kişi siz olursunuz.

2- Mezun olunca ne yapacaksın ?

via GIPHY

İktisat mezunu ne iş yapar diye iktisat öğrencilerine sorsanız size net cevap veremeyebilirler. Çünkü o kadar fazla alternatifi vardır ki hangi birisini söylesem diye düşünürler. Olaya sen ne yapmak istiyorsun üzerinden yaklaşmak daha iyi olacaktır.

3- Merkez Bankası neden para basıp borçlarını ödemiyor ?

via GIPHY

Para basmanın söylemesi kadar kolay olmadığının farkında olmayan kişilerin ekonomik sorunlara çözüm olarak bu fikri ortaya atması karşısında deliye dönmeniz kaçınılmaz.Para basmanın maliyetleri var ve bu dengeler çok hassas.  Çok basalım annecim.


4-Hesap kitap mı öğretiyorlar size ?

via GIPHY

Hayır efendim iktisat okuyan bir insan hesap kitaptan fazlasını öğreniyor. İktisadi düşünceyi,paradigmaları,tarihsel süreçleri iktisat ve diğer bilimlerle birlikte öğreniyor. Şokomel-para ve para-şokomel için okunmuyor bu bölüm.

5- İşletme İktisat farkı nedir ?

via GIPHY

İktisadi ve idari bilimler fakültesi bölümleri fakültenin diğer bölümleriyle uyumlu,etkileşimli haldedir. İktisat ve işletme bölümleri popüler olan bölümlerdendir. İktisat bölümünde finansal,iktisadi düşünce ağırlıklı eğitim alınırken işletme bölümünde daha çok sözel ve yönetimsel dersler bulunmaktadır. Elbette işletme bölümü öğrencileri iktisat bölümünden ders aldığı gibi iktisat öğrencileri de işletme bölümünden ders almaktadır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..