Blog

İktisat (Ekonomi) Öğrencilerinin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

İktisat (Ekonomi) Öğrencilerinin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

İktisat veya ekonomi insan hayatının her alanında var olan ve vazgeçilmesi imkansız olan bir parça gibidir. Aslına bakarsanız, kimileri bu işin eğitimini alırken, kimilerimiz de bu konu hakkında az da olsa bilgi sahibi oluruz, çünkü ekonomi ortak paydadır. Tabi ekonomik gelişmeleri takip etmek o kadar da eğlenceli değildir, bu yüzden de bu tür bilgileri yayınlardan öğrenmek daha çekici gelir. 

Elbette eğlenceli ve öğretici olsun diye bizler de sizlere bazı filmler önerdik. İşte listemiz...

 1. The Bank - Banka: Kelebek Etkisi 

the bank filmi

2001 yılında vizyona girmiş olan The Bank filminin konusu; Film, bankacılık, rüşvet ve simyacılık üzerine bir hikayeye odaklanır. Matematik alanında bir deha olarak kabul edilen Jim Doyle’ın hazırladığı bir program sayesinde borsada olabilecek çöküşler önceden tespit edilebilmektedir. Centa Bank’ın üst düzey yöneticisi Simon O’Reilly biraz karmaşık bir durumdadır. Banka tarafından tepki gördüğü için kendine bir çıkış noktası bulmaya çalışır ve Doyle’dan destek alır. Simon’a göre Jim’in bu buluşu, Centa Bank’ın kaderini tamamen değiştirecek çıkışın anahtarı olacaktır. Sürpriz bir son sizleri bekliyor.
 2. A Beautiful Mind - Akıl Oyunları 

akıl oyunlarıAkıl oyunları filmi, gerçek bir hayat hikayesine dayandığı için çok fazla dikkat çekmiş ve Oscar ile de ödüllendirilmiştir. Asosyal bir matematikçi olan John Nash'in hayatını konu ediyor. John Forbes Nash azandığı bir bursla Princeton Üniversitesi'nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir. 
 3. Wall Street - Borsa 

wall street filmi

2010 yılında yeni versiyonunun da çekildiği bu film, işletme Bankeri olan Bud Fox (Charlie Sheen) utanmazcasına açgözlü bir Wall Street satın alma yöneticisi olan Gordon Gekko’nun (Michael Douglas) baştan çıkarıcı büyüsüne kapılır. Gekko Fox’u kanatlarının altına alır ve bu şirket avcısını en tepeye taşıyacak olan vicdansız taktikler konusunda eğitmeye başlar. Dünya küresel bir ekonomik krizle çalkalanmaktadır. Genç bir Wall Street yatırımcısı kötü bir durumda kalmış eski bir Wall Street uzmanıyla iki aşamalı bir görev için anlaşır: Gelmekte gözüken finansal çöküş öncesi finansal çevreleri bundan haberdar etmek ve bu genç yatırımcının akıl hocasının ölümünden kimin sorumlu olduğunu bulmaktır.
 4. Inside Job - İç İşler 

inside job

Bu film ekonomi bilmeyenler için dahi bir ders niteliğindedir. Charles Ferguson’ın 2008'deki ekonomik krize ve finansal erimeye yakın bir bakış attığı belgesel türündeki film politik tavrını da koruyan bir yapıya sahip. Terimlerle çok arası olmayan seyriciye de ekonomik krizi anlaşılır biçimde aktaran filmde Matt Damon da anlatıcı olarak yer alıyor.
 5.The Wolf of Wall Street
the wolf of wall street
Para Avcısı, gerçek bir yaşam öyküsünü konu ediyor. Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90'ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Sonrası için filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

 
6.The Big Short - Büyük Açık
the big short
Bu film, aydınlanmanın ta kendisidir diyebiliriz. Michael Lewis'in kitabından uyarlama olan bu film sinemada pek dikkat çekmemiş olsa da sonrasında oldukça fazla dikkat çekmiştir. Zaten filmin sıkıcı  gidişatı olduğunu düşünenlerin algısını kırmak yapısını kırmak ve izleyicileri bilinçlendirmek adına ciddi bir oyuncu kadrosu (Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt ) oluşturulmuştur. Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelmişti: Büyük Açık. Cesur yatırımları, onları her şeyi ve herkesi sorgulamalarının gerektiği modern bankacılığın karanlık, hassas noktasına götürecek. 

Ekonomi (İktisat) ya da para politikalarına dayalı herhangi bir bölümde yer alan arkadaşlarımızın bu filmlere göz gezdirmesi gerek kariyer , gerekse de yorumlama kabiliyeti açısından büyük faydalar sağlayacaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..