Blog

İktisat ile Ekonometri Arasındaki Fark Nedir?

İktisat ile Ekonometri Arasındaki Fark Nedir?

Hemen hemen her yil en fazla talep gören bölümler araşinda yer almayi başaran iktisat ve ekonometri bölümleri sürekli olarak birbirleri ile kıyaslanır. Peki bu iki bölüm hakkında temelde ne kadar bilgiye sahipsiniz ?

iktisat mı ekonometri mi ?

İktisat nedir?

Diğer bilinen adıyla ekonomi bilim dalıdır. Ekonomi ve para kaynaklarının teorik biçimde soyut olarak işlenir ve daha çok sistemin işleyişi hakkında bilgiler vermeyi amaçlar.

Ekonometri nedir?
Ekonometri, iktisat biliminin temelinde yer alan matematiksel istatistik bilimlerinin harmanlanmasıyla ortaya çıkmış sayısala ağırlıklı bölümdür.

İktisat Bölümü Hakkında Sıkça Sorulan 5 Soru

İktisat; işsizlik, enflasyon, maddi değişmelerinin ve iktisadi büyümenin nasıl ortaya çıktığını, bilimsel metotlarla anlamlandırmaya çalışan bir bilim dalıdır. Ayrıca ekonomide var olan kıt kaynkaları tam ve etkin kullanmakla ilgilenir ve bu kıt kaynaklarla üretimin nasıl sürekli olarak arttırılabileceğinin sorusunu sorar. Yani iktisat nasıl sorusunu sorar ve ekonometri de bu cevaba ne kadar sorusunu yöneltir. Tabi ekonometri bu "ne kadar" sorusunu yöneltirken iksitadi temelleri olan teorilerin yardımına başvurur ve aslında ekonometri bir bilim değil , bir yöntemdir. Ve temelini iktisattan alır. Bu yüzden de ekonometri daha spesifiktir, iktisat daha geneldir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..